Tip na článok
Miesto činu: Tu našli telo dobitého Štefana Halčina.

Traja kamaráti z Lendaku: Dobili otca rodiny a spokojne nažívajú v Chicagu

Mladíci z Lendaku, hľadaní Interpolom pre bitku, po ktorej zomrel otec ôsmich detí, pokojne žijú v Spojených štátoch.

Galéria k článku (6 fotografií )
Miesto činu: Tu našli telo dobitého Štefana Halčina.
Dom pod horami: Halčinova manželka v ňom sama vychováva osem detí.
Štefan Halčin: Útok na neho si mladíci stále neodpykali.

Osem detí z Lendaku pred desiatimi rokmi večer márne čakalo na svojho otca. Štefana Halčina napadli a zbili traja sedemnásťroční mladíci za prisľúbených tisíc korún. Hlava rodiny sa už domov nikdy nevrátila. Bitkári sa k činu priznali, no ešte pred vynesením rozsudku zdúchli do Spojených štátov. Tam si žijú pokojným životom napriek tomu, že po nich dodnes pátra Interpol.

Smrť na ulici

Bol chladný podvečer, sobota 11. októbra 2003. Štyridsaťdvaročný Lendačan Štefan Halčin sa práve vrátil domov z celodennej práce na stavbe strechy. V rodinnom dome ho čakala manželka Helena so šesťtýždňovým bábätkom na rukách a s ďalšími siedmimi deťmi. „Prišiel unavený domov, prehodili sme zopár slov a on si ešte spomenul, že nemá cigarety. Povedal mi, že si odskočí a hneď je späť,“ spomína zúfalá manželka na posledné slová svojho muža. Keď Štefan zabuchol dvere, netušila, že je to naposledy, čo ho videla živého.

„Spomínam si na to, akoby to bolo dnes. Bola to len chvíľa, krátko po tom, ako odišiel. Svokre prišli povedať, že Štefan je mŕtvy, leží dobitý na ulici,“ opisuje Helena tragické chvíle, ktoré navždy zmenili jej život a nejdú vymazať z pamäti. V prvom momente vraj nechápala, čo hovoria. Veď s manželom sa len pred malou chvíľkou zhovárala a bol v poriadku.

Štefana našli na jednej z ulíc vedľa plota. Aj deväť rokov po tragédii na ňom visí krížik, ktorý hrôzu z osudného dňa stále pripomína. „Urobil ho Štefanov nebohý otec, ten sa s jeho smrťou nikdy nevyrovnal,“ povedal nám majiteľ domu, pred ktorým Štefan zomrel.

Dom pod horami: Halčinova manželka v ňom sama vychováva osem detí. Foto: Ivan Mego

Útek

Netrvalo dlho a okolnosti Štefanovej smrti sa začali postupne vynárať. „Už dva dni po tragédii sme vedeli, kto ho dobil. K útoku sa nám priznal Lukáš Halčin - len aby ste si nemysleli, nie je to naša rodina. Prezradil nám, že to neurobil sám. Boli s ním jeho dvaja rovesníci, Stanislav Majerčák a Štefan Koščák,“ pokračuje Helena.

Útočníci mali v tom čase sedemnásť rokov. Nočnú bitku neskôr opísali aj strážcom zákona a priblížili aj dôvod brutálneho útoku. Na miestnej diskotéke vraj za nimi prišiel známy a ponúkol im tisíc korún, ak Štefana zbijú. Mladíci boli v dedine známi častými bitkami. Nebohého Štefana poudierali do tváre a jeden z nich mu zasadil tvrdý úder kopom do hrudníka. Potvrdili to výsledky pitvy.

Policajti trojicu mladistvých bitkárov obvinili z trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného formou spolupáchateľstva a trestného činu výtržníctva. Vyšetrovanie prípadu bolo aj pre jednoznačné dôkazy expresné. Už o pol roka, v apríli 2004, mal Okresný súd v Kežmarku obžalobu na troch kamarátov. Pred sudcom mladíci potvrdili výpoveď, ktorú už vyrozprávali na polícii, a k napadnutiu Štefana Halčina sa priznali. Ich útok však nekvalifikovali ako zabitie či vraždu, pretože znalec zistil, že k úmrtiu došlo v dôsledku udusenia vývratkami pri ťažkom stupni opitosti nebohého.

„Smrť Štefana Halčina nie je v bezprostrednej príčinnej súvislosti s útokom ‚mladíkov‘ a to je aj dôvod, prečo sa koná pre ublíženie na zdraví,“ vysvetlil Marián Spišák, hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove. Zranenia, ktoré po úderoch agresorov Štefan utrpel, vraj neboli vážne a čas liečenia by za predpokladu, že by sa neudusil, nebol dlhý. Otázka však je, či sa znalci zaoberali aj tým, či by sa po spŕške úderov a kopanci do hrudníka nemohol povracať a udusiť aj triezvy človek.

Faktom zostáva, že trojica mladíkov, ktorí Štefana Halčina zbili za tisíc korún, teda tridsaťtri eur, si svoj trest ani deväť rokov po tomto čine neodpykala.

„Chodili na pojednávania a asi dva roky po osudnej noci som sa dozvedela, že chcú odísť do zahraničia. Povedala som to aj vyšetrovateľovi, ten nič neurobil a oni pred vyrieknutím rozsudku odišli do USA,“ hovorí Helena, ktorá pracuje ako upratovačka v lendackej škôlke a osem detí vychováva po smrti svojho manžela úplne sama. Záverečný verdikt súdu je napriek jednoznačným dôkazom v nedohľadne. „Trestný poriadok neumožňuje súdu viesť konanie proti ušlému, ak obžalovaným je mladistvá osoba,“ vysvetlil hovorca súdu Michal Drimák.

Muža, ktorý si ubitie Štefana u mladíkov objednal, stíhali za ublíženie na zdraví formou účastníctva ako návod na spáchanie trestného činu. Vo februári 2007 ho Kežmarský súd odsúdil na osem mesiacov odňatia slobody s podmienečným odkladom na osemnásť mesiacov.

Lukáš Halčin a Štefan Koščák majú na internete napriek pátraniu svoje profily.

Foto: facebook

Lovci lebiek

Tváre útočníkov Lukáša Halčina, Štefana Koščáka a Stanislava Majerčáka figurujú od júla 2011 medzi najhľadanejšími zločincami sveta a okrem našich lovcov lebiek po nich pátra aj Interpol. Mladíci sa pritom vôbec neschovávajú a vari celý Lendak vie, kde všetci traja momentálne žijú. „Zabili mi manžela a ušli do Ameriky. Na Facebooku v pohode zverejňujú fotky s manželkami a deťmi. Všetci to vidia, len policajti nie. Už ani neverím, že sa niekedy dočkám spravodlivosti,“ hovorí zúfalá Helena.

O tom, že sa mladíci napriek zatykačom neskrývajú, sme sa presvedčili aj sami. Za dve hodiny surfovania po internete sme zistili, že traja kamaráti žijú v Chicagu v americkom štáte Illinois, a získali sme množstvo aktuálnych fotografií. Okrem toho máme mená ľudí, ktorých majú medzi priateľmi, a teda aj mená ľudí s informáciami, ktoré by určite pomohli pri ich vypátraní. Na webe je tiež zverejnený názov firmy jedného z mladíkov i adresa, kde by sa mohol zdržiavať.

Všetci traja sú dnes šťastní oteckovia a zatiaľ čo Helena zvádza boj s tvrdou slovenskou realitou, oni žijú svoj americký sen. Na rozdiel od troch kamarátov, hrdinov rovnomenného románu Ericha Mariu Remarqua, ktorí sa po skončení prvej svetovej vojny nevedeli zaradiť do spoločnosti, nemajú slovenskí traja kamaráti napriek ťaživej minulosti žiaden problém so svetom.

Lovci lebiek, ktorí sa chvália vypátraním Karola Mella, Viliama Mišenku či Bakiho Sadikiho, sú v prípade tria z Lendaku akísi bezzubí. „Boli vykonané všetky možné zákonné postupy za účelom zabezpečenia ‚mladíkov‘ na súdnom konaní. Príkaz na zatknutie, európsky zatýkací rozkaz, vyžiadanie obžalovaného z cudziny, kontakt a spolupráca Policajného zboru s medzinárodnými policajnými zložkami,“ povedal nám hovorca prokuratúry Marián Spišák.

Zostáva už len veriť, že aj vďaka tomuto článku sa policajti rozhýbu a vdova po nebohom Štefanovi sa dočká spravodlivosti.

VIDEO Plus 7 Dní