Tip na článok
Slovenský podnikateľ, ktorého obvinili z vraždy Romana Deáka, môže teraz tráviť každý deň na seychelskej pláži a užívať si slnko. Vľavo jeho pancierové auto.

Trajter má na krku vraždu, zabezpečil sa autom odolným proti projektilom aj páčidlám

Marek Trajter, ktorý je obvinený z vraždy Romana Deáka, začal tento rok jazdiť v pancierovom aute. Teraz sa zdržiava na Seychelách.

Galéria k článku (9 fotografií )
V strede: Pod krytom sú umiestnené gombíky, ktorými sa v pancierovom aute ovládajú svetelné a akustické prvky.
Špeciálne: Trajterovo pancierové auto je odolné proti projektilom a páčidlám.
Pracovne: Trajter zamestnáva desiatky ľudí a kancelárie má zariadené v štýle open office.

Slovenské úrady sa snažia dostať z exotických Seychel na Slovensko podnikateľa Marka Trajtera. Tam sa vraj ukryl po tom, ako sa dozvedel, že ho idú obviniť z objednania vraždy Romana Deáka. Zastrelili ho takmer pred trinástimi rokmi.

Koncom apríla vydal sudca na Trajtera európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. Už po pár dňoch ho zadržali na Seychelách v Indickom oceáne. Keďže s týmto ostrovným štátom nemáme podpísanú zmluvu o vydávaní podozrivých osôb, tamojšie úrady ho museli pustiť.

Trajter však tvrdí, že celé obvinenie je len komplot voči nemu, pretože potrebujú niekoho odsúdiť. No ešte pred odchodom zo Slovenska sa zrejme obával o život. Začiatkom roka dokonca začal jazdiť po uliciach Bratislavy v pancierovom aute.

Toto opustil: Bratislavský dom Marka Trajtera je vzdušný, presvetlený a moderne zariadený. Foto: Plus 7 Dní

Čoho sa bál?

Štyridsaťdvaročný podnikateľ investoval do svojej bezpečnosti nemalé peniaze. Zadovážil si špičkový opancierovaný džíp. „Kúpil som si ho v januári pre seba a mojich najbližších, lebo sa okolo mňa začali diať rôzne veci. Cítil som ohrozenie mojej osoby a mojej rodiny,“ priznal pre PLUS 7 DNÍ.

Trajterovo špeciálne SUV chráni posádku proti všetkému, od páčidla až po guľky z útočnej pušky AK-47, nazývanej kalašnikov. Auto vyzerá ako klasický džíp, no pod zovňajškom sa skrýva pancierová kabína, ktorá je z lisovanej ocele. Okná sú z tvrdého polykarbonátu. V prípade úplného vypustenia pneumatík má auto dojazd stopäťdesiat kilometrov pri maximálnej rýchlosti osemdesiat kilometrov za hodinu.

Opancierované BMV X5 je tiež vybavené interkomom, ktorý umožňuje komunikovať s osobami mimo vozidla bez toho, aby ste otvorili dvere alebo stiahli okno. V prípade nebezpečenstva sa spustí alarm, ktorý automaticky zablokuje dvere aj okná. Funkciu dopĺňajú svetelné a akustické výstražné signály. Ovládanie týchto vychytávok je umiestnené na stredovej konzole.

Takto vybavené auto bolo vraj pre podnikateľa nevyhnutnosťou. „Môjho najbližšieho priateľa a zároveň kľúčového svedka vo veci vraždy Romana Deáka začali bezprostredne po tom, čo sa rozhodol vypovedať, sledovať rôzne autá. Toto sledovanie vyústilo do pokusu zavraždiť ho,“ hovorí o napadnutí kamaráta.

„Podľa Národnej kriminálnej agentúry boli evidenčné čísla áut, ktoré ho sledovali, dávnejšie skartované. Naše informácie o týchto EČV však boli odlišné. Preverili sme si to cez známeho na polícii,“ odôvodnil Trajter svoje obavy o život.

Pod krytom sú umiestnené gombíky, ktorými sa v pancierovom aute ovládajú svetelné a akustické prvky. Foto: Martin Domok

Pod šťastnou hviezdou

Trajter nikdy netrel biedu. V biznise sa mu vždy darilo, a preto tvrdí, že z Deákovej vraždy by nemal žiadny osoh. V čase, keď sa stala vražda, už stál za výhodným predajom pozemkov pre nábytkársky obchodný dom blízko bratislavského letiska. V podnikaní s realitami a na finančných trhoch zarobil okolo sedemnásť miliónov eur, ale hodnota jeho majetku je niekoľkonásobne vyššia.

Jeho blahobyt dokazuje aj luxusná vila na Slavíne a vozový park v garáži. Okrem dvestotisícového pancierového auta vlastní ďalších päť skutočne nadštandardných vozidiel. Všetky si kúpil v najvyššej výbave. Pozornosť okoloidúcich zrejme najviac púta modré Bentley GT Speed za viac než dvestotridsaťtisíc eur. Pod kapotou má šesťstodvanásť koní.

Na bežné vozenie používal Trajter biele Porsche Cayenne turbo, do ktorého investoval stoštyridsaťtisíc eur. Ako rodinné auto mu slúžil Mercedes ML za sedemdesiattisíc eur. Na voľné chvíle mal dva športiaky - tmavý Mercedes SL AMG a biele BMW 650 kabriolet. Spolu ho stáli tristodvadsaťtisíc eur.

Kde je pravda?

Trajter teraz na Seychelách čaká, kedy sa jeho prípad vyrieši. „Vyšetrovateľ ma obvinil bez jediného relevantného dôkazu, ktorý by potvrdil nezmyselné tvrdenia ním nabrífovaných svedkov. Na Slovensko sa vrátim, keď budem mať istotu, že pravda a právo majú prednosť pred bezprecedentným obviňovaním slušných ľudí na základe ničím nepodložených krivých svedectiev namemorovaných recidivistov a grázlov,“ vyjadril sa.

„Dávam dokopy dôkazový materiál, ktorý usvedčuje ľudí z Národnej kriminálnej agentúry, že celé vyšetrovanie zmanipulovali a obvinili ma neprávom. Celý prípad je vykonštruovaný a tieto dôkazy jasne vyvracajú obvinenie proti mojej osobe.

Zatiaľ skúmam motív tohto konania. Niekto za to musí niesť zodpovednosť. Je mi jedno, kam to až siaha. Využijem všetky legálne prostriedky na to, aby som sa vyrovnal s tým, koho za tým identifikujem,“ odkazuje na Slovensko Trajter, podľa ktorého vraj polícia poslala na seychelské úrady sfalšovaný dokument.

„Podal som si žiadosť o občianstvo v priebehu novembra 2012 a údajne sem niekto z polície poslal doklad o tom, že ma obvinili už 15. novembra 2012, ale to nie je pravda. Špecializovaný súd vydal zatykač 23. apríla 2013 a obvinený som bol o jedenásť dní skôr. Seychelské občianstvo som získal ešte predtým, 5. apríla,“ objasňuje časovú nezrovnalosť.

Cudzinec

Trajter je v súčasnosti už bez štátneho občianstva Slovenskej republiky. Definitívne ho stratil, keď v apríli získal občianstvo na Seychelách, kde aj zložil prísahu. Niekoľko dní po zložení prísahy na exotickom ostrove sa však vyskytol problém. Tamojšia vláda mu seychelské občianstvo na čas odobrala.

Pracujú ďalej: Keď bol podnikateľ ešte na Slovensku, svoje impérium riadil z tejto budovy. Foto: Plus 7 Dní

Podľa našich zistení na základe informácií z Interpolu, že bol na neho vydaný zatykač a že vraj klamal v procese udeľovania občianstva v súvislosti s trestným stíhaním. K tomu bol pravdepodobne pripojený aj sprievodný list zo slovenskej polície. „Dnes už je známe, že to nie je pravda. Neklamal som. V tom čase som obvinený proste nebol. Sú na to relevantné dokumenty. Po piatich dňoch mi občianstvo vrátili a celú vec teraz skúma seychelský najvyšší súd,“ vysvetľuje podnikateľ.

Ak na tejto inštancii nepochodí, môže sa odvolať ešte na apelačný súd a tento proces môže trvať roky. V prípade neúspechu zostane Marek Trajter bez občianstva a uviazne niekde na termináloch letiska.

Ako písal týždenník PLUS 7 DNÍ ešte v máji, podnikateľ vraj o seychelské občianstvo požiadal preto, že tam podniká a vlastní nehnuteľnosti. Podľa zistení týždenníka dôvodom kladného vybavenia jeho žiadosti mohlo byť i to, že sponzoroval obnovu ostrova po prírodnej katastrofe, Seychelám prispel sumou 60-tisíc eur. Stal sa tak druhým najvýznamnejším donorom.

VIDEO Plus 7 Dní