Písal sa marec 2015 a po boku vtedajšieho predsedu vlády a majstra v robení kľukov Roberta Fica sa začala objavovať nová kráska. Netrvalo dlho a vyšlo najavo, že je ňou bývalá účastníčka súťaže Miss Universe SR 27-ročná Mária Trošková, ktorá sa stihla zviditeľniť aj mimoriadne šteklivými fotkami v pánskom časopise či v kalendári výrobcu známej značky traktorov. Nuž a táto dáma zrazu sprevádzala jedného z najvyšších ústavných činiteľov.

Vo februári 2016 adresoval neznámy pisateľ vybraným slovenským médiám vskutku zaujímavý mail obohatený niekoľkými prílohami. Rozpísal sa v nich o tom, kto je Mária Trošková. Upozorňoval, že ide o bývalú priateľku a spolupodnikateľku talianskeho mafiána Antonina Vadalu, ktorý ako člen nebezpečnej zločineckej skupiny ’Ndrangheta roky pôsobí na východe našej krajiny. Informácie to boli zaujímavé aj precízne vypracované. Až to vyzeralo, že vypadli z pera nejakého príslušníka tajnej služby či operatívneho pracovníka polície. V závere mailu položil rečnícku otázku: Môže sa vôbec po boku premiéra pohybovať takáto osoba? Ale pohybovala sa. Lebo mohla.

Najnovšie sme sa dozvedeli, že tajná služba sa o nejakú Máriu Troškovú nikdy nezaujímala. A to ani potom, ako na jej prepojenie na Vadalu upozornili médiá.

Potvrdené šéfom SIS

„Bývalá hlavná štátna radkyňa Mária Trošková nebola v minulosti v spravodajskom záujme Slovenskej informačnej služby ani sa nespomínala v správach o talianskej skupine na východe Slovenska,“tieto slová nedávno oficiálne predniesol nový šéf tajnej služby Vladimír Pčolinský.

K menu slečny Troškovej sa vyjadril po tom, ako médiá zverejnili doteraz nepublikovanú a nikým nespomínanú komunikáciu medzi mladou tmavovláskou a talianskym mafiánom. Okrem iného si vraj písali čosi v tom zmysle, že SIS vedie Troškovú ako Vadalovho bieleho koňa, preto si ona, nešťastnica jedna, nevie nájsť poriadnu prácu.

Antonino jej zas poslal správu, nech si dá hlavu do poriadku, pretože on má predsa Smer rád, aj premiéra, hoci ho osobne nepozná. „… lebo 12 rokov som bojoval pre smer a budem ďalej, lebo veľa sú môj kamaráti,“písal Vadala kostrbatou slovenčinou Troškovej v auguste 2017.

Pikantné FOTO Márie Troškovej v GALÉRII

Bolo to teda v čase, keď kráska s prednosťami vylepšenými plastickými operáciami už nejaký ten rôčik zarezávala ako asistentka predsedu vlády a takmer rok po tom, ako týždenník PLUS 7 DNÍ upozornil, že na mladú dámu pohybujúcu sa po boku premiéra by si pre jej zaujímavú minulosť a spojenie s Vadalom mala posvietiť tajná služba a že je veľmi zvláštne, prečo sa tak doteraz nestalo.

O Vadalovi vedeli 20 rokov

Šéf SIS Vladimír Pčolinský v tejto súvislosti tvrdí, že problém okolo Márie by neexistoval, „ak by vedúci úradu, kde pani Trošková pracovala, požiadal o bezpečnostnú previerku tejto osoby“. Ak by sa tak totiž stalo, SIS by sa vraj mohla Troškovej a iným osobám v okolí vtedajšieho premiéra zákonným spôsobom venovať.

Na tomto mieste si však dovolíme pánovi Pčolinskému oponovať. SIS predsa nie je v pozícii, aby čakala na niečie pokyny. Konať môže aj samostatne, čo je zrejmé i zo znenia zákona o SIS, podľa ktorého „informačná služba v rozsahu svojej pôsobnosti získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie“. Prečo teda nekonala v prípade pravej ruky premiéra Fica, ktorá sa niekoľko rokov pohybovala v blízkosti „závadovej“ osoby, akou Antonino Vadala bezpochyby bol?

Jeden z bývalých riaditeľov tajnej služby Ján Valko priznal, že SIS v rokoch 2014 a 2015 - teda v čase, keď jej on šéfoval - disponovala informáciami, kto je Antonino Vadala. Pre PLUS 7 DNÍ v apríli 2019 doslova uviedol: „Slovenská informačná služba sa podozrivými aktivitami osoby Antonina Vadalu zaoberala nielen za môjho pôsobenia v službe. Tieto informácie riadne a v súlade so zákonom odstupovala príslušným orgánom…

Pikantné FOTO Márie Troškovej v GALÉRII

O obsahu konkrétnych spravodajských informácií, ktoré SIS v zmysle zákona riadne poskytla príjemcom, z dôvodu mlčanlivosti stanovenej zákonom nemôžem zverejňovať konkrétne informácie, ale povedzme, že SIS sa tejto téme s rôznou intenzitou mohla venovať tak dve desaťročia, teda naprieč rôznymi vládnymi zoskupeniami…

Čiže si to zhrňme. Slovenská informačná služba vyše dvadsať rokov vie, kto je Atonino Vadala, aj sa ním a jeho kontaktmi zaoberala, len Máriu Troškovú zďaleka obchádzala. Tajná služba nemala absolútne žiadnu potrebu riešiť skutočnosť, že ruka talianskej mafie siahala priamo na premiéra Slovenskej republiky. Nemala potrebu zisťovať, ako a prečo sa tak stalo ani to, aké to môže mať dôsledky pre občanov Slovenska. Slovenská informačná služba nezabránila ani len tomu, aby sa bývalá milenka mafiána stala súčasťou našej oficiálnej delegácie u nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v apríli 2017. Naozaj brilantný výkon tajnej služby.

Policajný chaos

Najnovšie informácie o výmene správ medzi mafiánom Antoninom Vadalom, dnes už odsúdeným za drogovú trestnú činnosť v Taliansku, a Máriou Troškovou vrhli nie práve najlepšie svetlo aj na slovenskú políciu. Vyšlo totiž najavo, že hoci správami disponuje dva roky, doteraz ich nikto neanalyzoval. K nim sa podarilo dostať počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Presnejšie, počas domových prehliadok na východe Slovenska v období, keď sa ako jedna z možných verzií vraždy spomínala aj talianska stopa.

Pikantné FOTO Márie Troškovej v GALÉRII

Aktuálne sa k správam dostalo Investigatívne centrum Jána Kuciaka a časť z nich aj zverejnilo. Vzápätí sa strhla slovná prestrelka medzi

ministrom vnútra, policajnými funkcionármi a bývalým šéfom vyšetrovacieho tímu Kuciak. Muži v uniformách sa navzájom vinili z toho, prečo sa komunikáciou Vadalu s Troškovou doteraz nikto poriadne nezaoberal.

Zatiaľ čo policajný prezident Milan Lučanský a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian tvrdia, že tak mal urobiť ešte tím zaoberajúci sa Kuciakovou vraždou, bývalý šéf tohto tímu Peter Juhás je zas presvedčený, že dáta z Vadalovho mobilu nesúviseli s vraždou novinára, a preto ich mal analyzovať iný vyšetrovateľ.

V súčasnosti je vraj už všetko na najlepšej ceste a dáta analyzuje celá skupina.

Príde o byt?

Zatiaľ čo polícia a SIS riešia svoje, Majka Trošková sa doslova borí s existenčnými problémami. Nie je totiž vylúčené, že onedlho zostane bez strechy nad hlavou. Teda minimálnej tej v bratislavskej Petržalke, kde vlastní pomerne luxusný byt. Zadovážila si ho ešte v roku 2017 v rozostavanej forme, kúpnu zmluvu podpísala zhruba o rok neskôr. Za nehnuteľnosť s rozlohou asi 140 štvorcových metrov aj s veľkorysou terasou pritom zaplatila údajne smiešnych ani nie 110-tisíc eur, hoci trhová cena bytu bola takmer 250-tisíc.

Martin Kokavec, majiteľ spoločnosti develop BS, ktorá jej byt predávala, pre portál Aktuality.sk uviedol, že cena bytu bola v pohode, lebo v čase, keď ho Mária Trošková kupovala, to bola trhová cena.

Zdá sa však, že ktosi má na vec iný názor. Firma je v konkurze a na byt slečny Troškovej bola uvalená ťarcha v podobe žaloby o určenie neúčinnosti právneho úkonu. Zjednodušene, skupina tých, ktorým spoločnosť develop BS dlhuje finančné prostriedky, napadla na súde proces predaja bytu Márii Troškovej.

Kráska má tak v súčasnosti zrejme úplne iné problémy, ako riešiť, čo si kedysi v minulosti vypisovala s nejakým talianskym čávom Ninom.

Pikantné FOTO Márie Troškovej v GALÉRII

Prečítajte si tiež: