Na ministerstve obrany sa konajú pravidelné stretnutia s vojenskými partnermi Slovenska. Rokuje sa o aktuálnych témach a výzvach bezpečnosti, spolupráci i spoločných cvičeniach. Ide o diplomatické stretnutia zástupcov veľvyslanectiev prítomných v Bratislave s oddelením medzinárodných vzťahov v rezorte.
Diplomatický prešľap
Jedno také prebehlo v zime. Pozvánku dostala aj britská ambasáda, ktorá naň poslala svoju zamestnankyňu z obrannej sekcie, tak ako mnohokrát predtým.
Foto: Ministerstvo obrany
Na týchto stretnutiach sa totiž spomínaná zamestnankyňa zúčastňovala pravidelne. Bolo pre ňu teda veľké prekvapenie, keď ju tentoraz na vrátnici otočili. „Účasť zamestnankyne obrannej sekcie britskej ambasády na týchto brífingoch bola štandardná. Je na veľvyslanectve, ktoré dostane pozvánku, koho ako svojho zástupcu vyšle,“ vysvetľuje úzus v diplomatických a obranných kruhoch Jaroslav Naď, šéf Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. „Chodievala tam aj počas môjho pôsobenia na ministerstve obrany a nikdy to problém nebol,“ spomína si. Naď za prvej Ficovej vlády pracoval na ministerstve obrany ako riaditeľ kancelárie štátneho tajomníka Daniela Duchoňa (Smer).
Neskôr pôsobil v Stálom zastúpení Slovenska pri NATO v Bruseli.
Čítajte viac
- Fico tvrdí, že ľudia nebudú robiť ani za 1 300 eur. Čo mu na to odkázala Verešová?
- Markizácky reportér, ktorého sa bojí Fico: V Záhorskej ho umlčali, no utešuje ho priateľka z RTVS
- Profesorka Ficová: Zarába viac ako jej manžel, premiér?
- FOTO Ako sa zmenil premiér Fico? Máme zábery, na ktorých odhalil všetko!
Neprofesionálny
Je pravda, že na brífingy o obrane chodia väčšinou diplomati - vojenskí pridelenci jednotlivých partnerov Slovenska z NATO. Veľká Británia má však diplomata tohto rangu až v Prahe. Navyše ten má na starosti hneď niekoľko krajín strednej a východnej Európy.
Stretnutia na Slovensku teda doteraz ambasáda pokrývala z kapacít, ktoré mala v Bratislave k dispozícii. Prečo teda nové pravidlá? A prečo práve teraz? Noví poradcovia ministra Petra Gajdoša, nové maniere. Za diplomatickým faux pas stojí podľa našich informácií sekcia medzinárodných vzťahov, ktorú riadi Oleg Havasi.
Foto: Ministerstvo obrany
Ten sa funkcie ujal na jeseň minulého roka. Havasi chvíľu pôsobil ako diplomat vo Vietname, predtým aj u vojenských tajných. „Takéto konanie zo strany riaditeľa relevantného odboru nebolo adekvátne, ani profesionálne, ale predovšetkým nebolo opodstatnené,“ uviedol Naď. Nuž, minister Gajdoš by si mal vyberať šikovnejších riaditeľov sekcií, ak sa chce vyhnúť bezproblémovému fungovaniu svojho rezortu. Britská strana sa k vzniknutej situácii vyjadrila, ako inak, veľmi diplomaticky.
Nepríjemnosť riešiť nebudú. „Zástupcovia veľvyslanectva sa zúčastňujú na mnohých stretnutiach, ktoré ministerstvo obrany organizuje na pracovnej úrovni, pričom rešpektujú pravidlá, ktoré tieto stretnutia regulujú,“ reagovali na otázky ohľadom ošemetného vykázania ich zástupcu z rokovania na rezorte obrany.
Prečítajte si
- Katrinec: Gajdoš sa chystá po škandále s kapitánom Dankom odstúpiť! Má pravdu?
- Tragédia v rodine ministra Kaliňáka: Smrť príbuzného po brutálnej bitke!
- FOTO Kaliňák v očiach verejnosti na bode mrazu: Z ministra sa smeje celé Slovensko!
- VIDEO Kaliňákovi rupli nervy, kvôli kauze Bašternák vypenil na novinára: Vždy pokojný minister to nezvládol!
Následky nebudú
Podľa našich informácií však nepríjemnosť, ktorú sekcia medzinárodných vzťahov vyslankyni britskej ambasády spôsobila, mala dohru. Vzniknutú situáciu musel rezort vysvetľovať listom. Korešpondencia však mala k jazyku diplomatov na míle ďaleko. Scéna z vrátnice napriek tomu nebude mať vážne následky.
Teda v prípade, že sa podobné kiksy nebudú opakovať. Vzťahy medzi Slovenskom a treťou najsilnejšou obrannou veľmocou sveta podľa analytika neutrpia. „Dôležité sú vzťahy na najvyššej úrovni,“ povedal Naď. „Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Severného Írska má s ministerstvom obrany výborné vzťahy,“ uviedol aj tlačový odbor britskej ambasády. „Komunikujeme s rezortom obrany s cieľom naplniť plánované aktivity na rok 2017 tak, aby bola naďalej zabezpečená čo najlepšia súčinnosť s naším cenným partnerom v NATO,“ dodávajú. Incident ďalej nekomentovali.
Mlčia
V polovici februára sa stretol minister s veľvyslancom. Zrejme si mali čo vysvetľovať. „Minister obrany Peter Gajdoš počas februárového stretnutia s veľvyslancom Veľkej Británie Andrewom Johnom Garthom ocenil pravidelné spoločné cvičenie Slovak Hawk na Sliači, ktoré sa bude konať aj v tomto roku,“ nezaostáva vo chválení spolupráce slovenská strana. Z tlačového odboru poslali aj niekoľko čerstvých fotografií, ktoré majú dokumentovať bilaterálne priateľstvo.
Posilňovať ho veru treba. Británia investuje spomedzi európskych krajín do obrany najviac. Vlani to bolo takmer 54 miliárd dolárov. Slovensko malo v rozpočtovej kapitole na obranu v roku 2016 určených okolo 930 miliónov eur a naša krajina značne zaostáva za svojimi záväzkami voči NATO.
Na vysvetlenia okolo výstupu na vrátnici ministerstva obrany boli z tlačového skúpi. Nedozvedeli sme sa od nich, či vnútorne riešia zodpovednosť za nepríjemnosť spôsobenú zamestnankyni ambasády, ani to, na základe čoho sekcia medzinárodných vzťahov mení pravidlá.