Slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák sa zvykne chváliť, aké dobré meno majú vo svete naši veľvyslanci. Na chvályhodnej povesti diplomacie našej malej stredoeurópskej krajiny sa zhodujú opoziční aj koaliční politici. Škandál, ktorý spôsobila Slovenka Eva Tvarožková na Novom Zélande, je ranou pod pás. Je síce v službách EÚ, ale ide o občianku Slovenska.

Mladá zástupkyňa delegácie EÚ neplatila tamojšiemu realitnému lordovi nájomné v luxusnej vile. Informoval portál nzherald.co.nz. Za týždeň si majiteľ nehnuteľnosti vo Wellingtone Matthew Ryan od Slovenky účtoval 1500 dolárov (872 eur). Tvarožkovej dlžoba sa vyšplhala na 20-tisíc vrátane škôd. Boháč ju dal na súd. Prvý vyhral, ale druhý už nie. Tento týždeň padol zaujímavý verdikt - európsku diplomatku chráni imunita a platiť mu teda nič nemusí.

Eva Tvarožková.
Eva Tvarožková.
Zdroj: fb

Ministerstvo zahraničných vecí žiadalo, aby EÚ Slovenku imunity zbavila, tá odmietla. Mimochodom, práve ambasáda platila za Tvarožkovej zapožičaný byt. Zmluva však podpísala ona, bez garancie. Bola na tri roky, zostala pár mesiacov. Nuž, zrejme sa luxusný byt v Karaka Bay zdal EÚ pre mladú ženu a jej priateľa, ktorý ju na misii sprevádza, pridrahý špás.

Zastupujúci novozélandský premiér Winston Peters povedal, že keby sa to stalo ich diplomatke, krajina by to riešila. Lebo v hre by bola celá reputácia. "Je zábavné, že Tvarožková je nepriamo zodpovedná za dobré vzťahy medzi EÚ a Novým Zélandom," povedal nzheral.co.nz Ryan. Ako bude postupovať voči Tvarožkovej slovenská diplomacia? Denníku SME napísali, že Tvarožková nie je ich zamestnankyňou. Delegácia EÚ vo Wellingtone sa pre novozélandské médiá k prípadu odmietla vyjadriť.