Predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico skonštatoval, že súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO) obral Slovensko o milióny eur a znížil úroveň reprezentácie Slovenska v zahraničí. To, čo Matovič prezentoval ako geniálnu správu, zniesol Fico pod čiernu zem. 

Slovensko dostane v nasledujúcich rokoch z Európskej únie (EÚ) 34,1 miliardy eur a spolu so zvýhodnenou pôžičkou z fondu obnovy bude mať k dispozícii viac ako 40 miliárd eur. Krajina by tak mala priemerne ročne minúť na projekty rekordných viac ako šesť miliárd eur.  "To nie je dobrá, ale geniálna správa pre Slovensko," zhodnotil výsledok samitu Matovič.

Samit podľa Fica

Fico vidí výsledky samitu inak. Podotkol, že premiér s ostatnými lídrami zrejme vôbec nerokoval a nedokázal vyjednať lepšie podmienky pre Slovensko, pričom to iné krajiny, ako Maďarsko a Česko, dokázali.

Fico tvrdí, že Matovič nevie dobre po anglicky, a aj preto na samite poriadne nerokoval, aby pre krajinu získal viac. Podľa Ficových slov len prikyvoval ako taký somárik, čím nás podľa expremiéra obral niel len o milióny eur pri obnove po pandémii, ale aj o ďalšie financie na transformáciu niektorých regiónov.

Tvrdí, že sa mu ozvali niektorí lídri a pýtali sa "čo za šaša" tam Slovensko poslalo. Šéf Smeru-SD kritizoval premiérove statusy na sociálnej sieti a komunikáciu. "Kým ostatní premiéri rokovali o pomoci, tento náš čudák chodil s hrncami mušlí, fotil si obhryzkané mäsko na tanieriku a fotil sa s policajtmi."

Ako Fico pokračoval, Matovič tak "znížil úroveň zastúpenia SR na tak významnom samite ako bol tento".

"Dojem, ktorý zanechal v Bruseli, je čistá katastrofa. Ktokoľvek príde po ňom, bude musieť byť stokrát lepší, aby napravil, čo napáchal tento čudák," dodal Fico na adresu Matoviča.

Prehra Slovenska

Prehra Slovenska podľa Fica spočíva napríklad v tom, že sa zmenil pomer rozdelenia fondu 750 miliárd určených na obnovu po pandémii. Vysvetlil, že pôvodne sa mal deliť na granty, ktoré sa jednoduchšie míňajú, v objeme 500 miliárd eur, pričom v súčasnosti je to 390. Ostatok má ísť na pôžičky, ktoré sa budú musieť neskôr vrátiť. "Je to účet za hlúposť Matoviča," povedal Fico s tým, že kvôli Matovičovi prišlo podľa neho Slovensko o 500 miliónov eur. 

Matovič podľa neho ustúpil, pretože mohol použiť svoje právo veta, keďže bol potrebný jednomyseľný súhlas v EÚ. Poukázal na to, že maďarský premiér Viktor Orbán dokázal vyrokovať lepšie podmienky, hoci sa pôvodne navrhovala podmienka rešpektovania pravidiel pravého štátu. "Toto je výsledok práce nášho hlupáčika, ktorý tam prišiel a netušil, o čom sa rokuje," podotkol.

Fico poukázal aj na schválený rozpočet EÚ. Dokopy malo Slovensko podľa jeho slov aj s financiami na obnovu po pandémii dostať okolo 26 miliard eur. "Ale osem miliárd budeme platiť ako odvody do rozpočtu EÚ, ešte k tomu 5,1 miliardy bude musieť dať Slovensko ako príspevok na splatenie investičného úveru," dodal. Objem financií pre Slovensko sa tak podľa jeho slov znížil v porovnaní s tým, s čím sa rátalo zhruba na 13 miliárd eur.

Amatéri

Pripomenul tiež očakávané financie na transformáciu regiónov a niektorých odvetví. S pomocou podľa neho rátali napríklad na Hornej Nitre. "Slovensko malo dostať 960 miliónov eur a toto trdlo neprotestovalo a dostaneme možno 300. Tak mu gratulujem (Matovičovi, poznámka red.). Ako chceme robiť transformáciu Hornej Nitry?" poznamenal kriticky Fico. "Slovensko nemôžu reprezentovať amatéri, ktorí sa nevedia ani pozdraviť po anglicky," uzavrel.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár podotkol, že Slovensko stráca svoju silu aj v rámci V4 a EÚ. Premiér sa podľa jeho slov zrejme vôbec nestretol s kolegami z V4, chýbajú zadefinované spoločné postoje. "Premiér je absolútne nekompetentný, nie je schopný , aby komunikoval," poznamenal Blanár tiež poukazujúc na Matovičove "infantilné" statusy na sociálnych sietach.

FOTO Matoviča v Bruseli s policajtmi, aj to, čo tam jedol, v GALÉRII