Marenie spravodlivosti, neodvádzanie daní a poistného či úverový podvod. Portfólio trestných skutkov, pre ktoré majú orgány činné v trestnom konaní Juraja Máca vo svojom hľadáčiku, je široké. Koncom marca padol prvý rozsudok, ktorý uznal Juraja Máca za vinného.

Kde sa vzal, tu sa vzal

Podnikateľ Juraj Mác je zaujímavá figúrka bratislavskej smotánky. O jeho podnikaní v hutníckom priemysle sa dlho veľa nevedelo, médiá viac zaujal svojím opulentným životným štýlom. Prezentoval sa ako milovník luxusných áut a prvýkrát sa o ňom začalo písať pred desiatimi rokmi ako o účastníkovi milionárskej automobilovej rely Gumball 3000. On sám v rozhovore pre denník Pravda v roku 2007 charakterizoval jazdcov rely ako úspešných tridsiatnikov, ktorí nepotrebujú veľa pracovať, ale idú si užívať.

K týmto pretekom naprieč Európou sa dostal náhodou a takto to opísal v spomínanom rozhovore: „V roku 2005 som ho pozeral v televízii u kamaráta a dohodli sme sa, že sa skúsime prihlásiť. Vlani sme poslali prihlášku. Preverovali si, kto som, čo robím, čomu sa venujem, kontrolovali si u nás moje poistné udalosti, či som nemal nehody, či mi niekedy nezobrali vodičský preukaz, či nie som škodná. Po mesiaci sa ohlásili, že som prešiel sitom, som pre nich zaujímavý a môžem ísť. Potom ich zaujímalo auto, tak som dal na výber tri, s ktorými by som mohol nastúpiť.“

Filantrop: Vo svojej fabrike v Dubnici Mác organizoval sympóziá pre mladých umelcov.
Filantrop: Vo svojej fabrike v Dubnici Mác organizoval sympóziá pre mladých umelcov.
Zdroj: Michal Smrčok

O svojom podnikaní sa Mác vtedy vyjadril, že je to „snaha manažovať“, detaily však nerozviedol. Keby tak urobil, musel by spomenúť podnikanie v spoločnosti Metalurg_ Steel, v ktorej bol od roku 2005 do roku 2010 spolumajiteľom a štatutárom. Cez podnikanie v tejto hutníckej firme sa mu podarilo zaťať sekeru do Sociálnej poisťovne aj do zdravotných poisťovní. Firma zamestnávala spolu 354 pracovníkov a problémy s vyplácaním platov vyústili neskôr do ostrého štrajku. Iba na mzdách dlhovala vyše 300-tisíc eur. O ďalšie státisíce eur sa postupne začali hlásiť zdravotné poisťovne aj Sociálna poisťovňa. Dlhy spolu dosiahli 1,3 milióna eur.

Problém so záľahou dlhov vyriešil podnikateľ kreatívne. Zadlženú firmu prepísal v roku 2012 na bieleho koňa, Francúza Sébastiena Mocciho, a papierovo ju „presťahoval“ na adresu rozpadnutej podnikovej chaty v lese nad Modrou. Na tejto adrese končili stovky firiem, ktoré sa ocitli v područí konkurznej mafie. V čase, keď jeho firma generovala jeden problém za druhým, sa Mác pokúsil prebojovať aj do politiky. Kandidoval v župných voľbách vo farbách Mosta-Híd.

Nové dlhy

Krach firmy Juraja Máca nezlomil. V tej istej budove, s tými istými strojmi a zamestnancami začal podnikať s papierovo novou firmou. Firmu riadil z pozície projektového manažéra a jej majiteľmi boli oficiálne dve cyperské schránky. Tvrdil, že bude vyrábať podvozky nákladných vagónov pre ruské širokorozchodné železnice. Výrobu slávnostne prišiel otvoriť aj Jozef Migaš, bývalý politik zo Strany demokratickej ľavice a neskôr veľvyslanec v Kyjeve.

A problémy s neodvádzaním odvodov sa opakovali. V roku 2014 sa dlhy opäť vyšplhali do státisícových súm, ožobráčení zamestnanci pre nezaplatené mzdy išli do štrajku. Ľudia nemali čo jesť, nemali na cestovné do práce či do škôl. Problémy vyvrcholili podaním návrhu na konkurz, pod ktorým boli podpísaní odborári spolu s jednou zo zdravotných poisťovní. Na firmu uvalil exekútor exekúciu pre neuhradenú daň z nehnuteľnosti.

Na vysokej nohe

Kým zamestnanci nemali čo dať do úst a veritelia si podávali v dubnickom kombináte kľučky, podnikateľ a jeho rodina žili na vysokej nohe. Mácova dvadsaťročná dcéra Rebecca kúpila - bez akéhokoľvek záznamu o hypotéke či inej ťarche - luxusnú dizajnovú vilu v milionárskej štvrti pod Slavínom. Bolo to veľmi šikovné riešenie, pretože na vilu patriacu dcére nemohli Mácovi veritelia siahnuť. Vila bola zrekonštruovaná, na piatich podlažiach mala vyše 600 štvorcových metrov úžitkovej plochy.

Dobrá adresa: Vila, ktorú kúpila Rebecca Mácová, je hneď naproti Sipoxu Jozefa Majského.
Dobrá adresa: Vila, ktorú kúpila Rebecca Mácová, je hneď naproti Sipoxu Jozefa Majského.
Zdroj: Juraj Roščák

Na prvom podlaží garáže, na ďalších podlažiach vínna pivnica, fitnes, sauna, práčovňa, kuchyňa luxusnej značky v cene jednoizbového bytu, jedáleň, šatníky, spálne. Na najvyššom poschodí bol penthouse s obrovskou vyhliadkovou terasou, vila mala mramorové a travertínové obklady, dubové parkety, terasy vykladané exotickým drevom a riadil ju elektronický inteligentný systém. Odkiaľ na to všetko dvadsaťročné dievča zobralo tri milióny eur? Odpoveď možno dá práve prebiehajúce vyšetrovanie.

Vyšetrovanie

Podľa zistení Národnej kriminálnej agentúry, ktorá začala preverovať finančné toky v spoločnostiach kontrolovaných Jurajom Mácom, išlo o cielené neodvádzanie odvodov. Tie neputovali na účet Sociálnej poisťovne, ale na účty iných spoločností. Z týchto účtov potom najaté osoby hotovosť vybrali a vrátili v hotovosti Jurajovi Mácovi. Vilu si Rebecca Mácová kúpila o niečo neskôr. Keď sme v týždenníku PLUS 7 DNÍ zverejnili informácie o tejto realitnej transakcii, vila opäť zmenila majiteľa - vlastní ju realitný fond a záložné právo na ňu má firma s monackým štatutárom.

Policajné vyšetrovanie išlo po viacerých linkách. Krajská prokuratúra v Trenčíne podala v lete 2015 obžalobu na Juraja Máca a jeho komplica, vraj sa dopustili neodvedenia dane a poistného a v prípade komplica Lukáša S. pridali paragraf pre neoprávnené podnikanie. V decembri 2015 v priestoroch Paláca Motešických a v Mácovej kancelárii prebehla razia, padlo aj obvinenie z obzvlášť závažného úverového podvodu. Zároveň vyšetrovateľ podal podnet na väzobné stíhanie. Dôvodom boli obavy z úteku, ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Máca však súd do väzby nevzal a ešte v ten deň ho prepustili z cely predbežného zadržania.

V cene bytu: Kuchyňa dizajnovej značky má cenu jednoizbáku v Bratislave. Luxusom nešetrili ani v kúpeľni.
V cene bytu: Kuchyňa dizajnovej značky má cenu jednoizbáku v Bratislave. Luxusom nešetrili ani v kúpeľni.
Zdroj: Archív

Odsúdený

„Na základe obžaloby Krajskej prokuratúry Bratislava, podanej dňa 11. 7. 2014, Okresný súd Bratislava I vykonal súdne konanie a dňa 27. 3. 2017 vyhlásil rozsudok, ktorým obžalovaného Ing. Juraja M. uznal za vinného zo zločinu marenia spravodlivosti,“ informoval týždenník PLUS 7 DNÍ hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Oliver Janíček.

Podnikateľa Máca súd odsúdil podľa paragrafu 344 Trestného zákona za to, že predkladal sfalšované dôkazy a maril dôkazy. Uložil mu mierny trest na dolnej hranici sadzby. Naparil mu podmienečný trest na tri roky a zároveň nariadil probačný dohľad nad jeho správaním. Vyšetrovanie úverového podvodu zatiaľ nie je ukončené, preto vyšetrovateľ doposiaľ nepredložil prokurátorovi spis s návrhom na podanie obžaloby. O vyjadrenie k rozsudku a informáciu, či sa odvolal, sme požiadali aj podnikateľa Máca. Na našu esemesku neodpovedal.