Tip na článok
Daniela Švecová a Štefan Harabin.

Trestné oznámenie na Harabina: Už ju viac nebude takto urážať!

Dourážaná šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová podala trestné oznámenie na svojho predchodcu Štefana Harabina.

Galéria k článku (18 fotografií )
 Predsedníčka: Daniela Švecová podala na svojho predchodcu, sudcu Štefana Harabina, trestné oznámenie.
Predsedníčka: Daniela Švecová podala na svojho predchodcu, sudcu Štefana Harabina, trestné oznámenie.
Predsedníčka: Daniela Švecová podala na svojho predchodcu, sudcu Štefana Harabina, trestné oznámenie.

Jeho rečí o tom, že je chudera či juristútka, už mala, zdá sa, plné zuby. Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová sa preto rozhodla konať. Na svojho predchodcu, súčasného sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, podala trestné oznámenie. Urobila tak 3. augusta, keď sa v súvislosti s konaním na ochranu svojej osobnosti obrátila na Generálnu prokuratúru SR. Informácie potvrdil hovorca Najvyššieho súd Boris Urbančík.

Je to v pohode

Daniela Švecová sa stala šéfkou Najvyššieho súdu v októbri 2014. V tejto funkcii nahradila človeka, ktorému v minulosti robila podpredsedníčku. Reč je o bývalom ministrovi spravodlivosti a predsedovi menovaného súdu Štefanovi Harabinovi. Ten, ako je známe, vedel byť k svojim blízkym skutočne štedrý a veľkorysý, čo sa odmeňovania a iných pracovných záležitostí týka. Ak však cítil ohrozenie či akýkoľvek podraz, dotyčnému nič nedaroval. Zrejme takáto situácia nastala v súvislosti s osobou Daniely Švecovej. Odvtedy, čo uspela vo voľbách na post predsedníčky Najvyššieho súdu, jej totiž nevie prísť na meno. Harabin, ktorý sa potom, ako skončil vo vysokých funkciách, vrátil na svoju pôvodnú pozíciu trestného sudcu, si pri zmienke o Daniele Švecovej servítku pred ústa veru nedáva. Vysmiaty od ucha k uchu ju verejne nazýva juristútka či chudera, ktorá raz skončí na psychiatrii.

V tejto súvislosti na neho dnes už bývalá šéfka Súdnej rady Jana Bajánková podala discip-linárny návrh. Senát, ktorý sa tým zaoberal, však až dvakrát vyhodnotil, že Harabin sa používaním doslova krčmového slovníka ničoho nedopustil. Z tohto rozhodnutia možno pokojne vyvodiť záver, že je úplne v poriadku, ak sa sudca Najvyššieho súdu oficiálne a verejne dehonestujúco vyjadruje na adresu ústavných činiteľov, lebo štipľavé pomenovania nemá len pre Švecovú. Normálny človek si hádam ani predstaviť nevie, akú astronomickú čiastku by súdnou cestou žiadal samotný Harabin, keby si ktosi dovolil to, čo si on dovoľuje voči iným.

Dlho váhala

Daniela Švecová sa akýmkoľvek iným ako disciplinárnym riešeniam situácie bránila. Podanie žaloby či trestného oznámenia na Harabina síce zvažovala, tvrdila však, že tento postup zatiaľ nezvolila, lebo jej prvoradou úlohou je zabezpečiť riadny chod Najvyššieho súdu. Harabina označovala za veľmi dobre plateného sudcu, ktorý sa len nezmestí do vlastnej kože. Pre PLUS 7 DNÍ pred pár mesiacmi doslova uviedla, že „doteraz som vlastne nevedela, či ho mám ľutovať, alebo sa mám na neho hnevať. A práve z toho vyplýval aj môj doterajší váhavý postoj“.

Zdá sa však, že miera jej tolerancie sa vyčerpala. Preto sa rozhodla konať. Na sudcu Harabina podala v auguste trestné oznámenie. Generálna prokuratúra, na ktorú sa obrátila, už podľa našich informácií 30. augusta tohto roka postúpila vec na ďalšie konanie na kriminálnu políciu.

Len sa slobodne prejavuje
Len sa slobodne prejavuje
Foto: Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní