Keď po veľkom úspechu knižného bestselleru Trhlina oznámili koncom januára premiéru rovnomenného filmu, obyvatelia obcí pod Tribečom húfne vyrazili do kín. V Zlatých Moravciach dokonca stáli vonku hodinu pred predstavením, aby sa na nich dostalo. Tí, ktorým sa to nepodarilo, cestovali až do Nitry. Boli zvedaví. Veď príbeh bol o ich rodnom kúsku zeme. O príbehoch, ktoré nepoznajú ani pamätníci. Vracali sa zväčša sklamaní. Podľa láskavých recenzentov bol síce film dobrým umeleckým počinom, viacero tunajších obyvateľov ho však označilo za nezáživnú nudu. "Pre ľudí, čo tu žijú to bola skôr komédia, než horor," zhodnotí dielo mladý starosta obce Zlatno Martin Zeman a dobre sa baví aj na vykonštruovanej záhade okolo miznúceho mobilného signálu. "Pravdou je, že pre malú obec sa doteraz neoplatilo postaviť samostatný vykrývač. O signál bojujeme dvadsaťdva rokov! Preto mám vysunuté pracovisko starostu pri okne pánskej toalety a v lete zas pri treťom orechu v areáli úradu."

Zrúcanina Čierneho hradu v pohorí Tribeč.
Zrúcanina Čierneho hradu v pohorí Tribeč.
Zdroj: PAVOL BARTONEK

Karikovu knihu prečítal Zeman len po druhú kapitolu. Kým bolo zrejmé, že ide o fikciu. "Nikdy som o tých príbehoch nepočul. Mám prechodené celé okolie, neraz sme v lesoch prespávali a nikdy nikto nezmizol. Ani mladí ľudia, ktorí sem prichádzajú z Kórei, Japonska, či Ameriky a pomáhajú pri konzervovaní zrúcaniny Čierneho hradu."

Chýry sa však napriek nepotvrdeným informáciám šíria a celú oblasť hojne navštevujú lovci senzácií. Nechýbalo veľa a mohol sa medzi nimi ocitnúť aj "násťročný" syn Maroša Kramára, ktorý sa sem tiež chystal na výpravu. Známy herec mu však potenciálne nebezpečný výlet nekompromisne zatrhol.

"Nedávno sa chlapi z krčmy smiali, ako sem večer dorazil jeden z lovcov," pokračuje starosta. Vraj chce ísť po stopách Trhliny, prespať na Tribeči. Už o hodinu bol naspäť v krčme na poldeci, lebo sa bál ísť ďalej než po ihrisko."

Vysunuté pracovisko starostu: Zlatno bojuje o mobilný signál 22 rokov.
Vysunuté pracovisko starostu: Zlatno bojuje o mobilný signál 22 rokov.
Zdroj: Peter Galan

Faktom je, že tunajšia futbalová bránka toľko popularity nikdy nezažila. Rovnako ako celá oblasť. Zeman ale tvrdí, že bohatý turistický ruch tu fungoval aj bez Trhliny.

Šušká sa, že jej filmová podoba by sa mala premietať v apríli, priamo na kopci Tribeč. "Ešte len potom zmizne plno ľudí," prehodí pobavene jeho kolega z neďalekých Velčíc Ľubomír Gahír. Na žiadne mysteriózne prípady si nespomína a dodáva, že ak v tom pohorí niečo je, tak skôr karcinogénne látky v hornine. "Mnoho ľudí, aj z našej obce v osemdesiatych rokoch ochorelo na rakovinu. Mladých zdravých ľudí. Ale príčinou mohla byť aj havária v Černobyle."

Čo si o záhadných zmiznutiach v Tribečskom pohorí myslia obyvatelia, ktorí tam žijú? Ako vnímajú nečakanú popularitu regiónu a čo ich naozaj straší? O tom sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Prečítajte si tiež: