Krajina sa zmieta v pandémii, inflácii a vojne u suseda, politická scéna sa v podstate prestavala. Niekoľko strán sa dostalo na pokraj zániku a iné zasa na ich troskách vyrástli. Nikdy doteraz neprešiel parlament od volieb takými výraznými zmenami ako teraz.

Voľby boli v sobotu 29. februára 2020. Voliči do parlamentu poslali šesť strán. Najsilnejší bol klub OĽaNO s 53 poslancami. Smer mal k dispozícii 38 kresiel. Koaličná Sme rodina a extrémistická ĽS NS poslali do Národnej rady po 17 poslancoch. SaS mohlo rátať s trinástimi a nová strana Andreja Kisku Za ľudí s dvanástimi členmi svojich parlamentných klubov.

Kto zvládol tri roky od volieb lepšie?

Na čelo vlády volebný výsledok vyniesol Igora Matoviča. Na začiatku mal v Národnej rade k dispozícii ústavnú väčšinu - 95 hlasov. Dnes vedie kabinet jeho už bývalý spolustranník Eduard Heger. V parlamente môže rátať iba s tými hlasmi, ktoré si vyrokuje.

Politológ Radoslav Štefančík však hovorí, že v každej volebnej perióde sa rozpadajú politické strany. „Spomeňme si na vládu Roberta Fica s SNS, Mostom-Híd a so Sieťou. Strana Radoslava Procházku sa rozpadla bezprostredne po vzniku vlády,“ pripomína.

O tom, ako sa Robertovi Ficovi podarilo vstať z popola a kto mu pritom najviac pomohol, čítajte na ďalšej strane.