Násilím vzali do auta prezidentovho syna, zmlátili ho, opili a vyviezli do Rakúska. Chlapec pomáhajúci kamarátovi, ktorý vypovedal, že to zosnovala štátna organizácia, zhorel v aute. Dej nového slovenského filmu Únos je mrazivo známy. Hoci má ísť o fikciu inšpirovanú skutočnosťou, divoké 90. roky pripomenie až príliš. Len za prvých pár dní si ho pozrelo takmer 70-tisíc ľudí. Aj vďaka nemu ľudia podpisujú petíciu za zrušenie Mečiarových amnestií a tí mladší zisťujú viac faktov, o čom vlastne príbeh bol.

Triler z minulosti: Ako si žijú tí, ktorí inšpirovali zlosynov z filmu Únos? Zväčša bezstarostne
Zdroj: Plus 7 dní

Mrazivý

Film režisérky Mariany Čengel-Solčanskej pracuje najmä s emóciami. A publikum na ne reaguje tak, ako chcela. Na konci sa diváci nestavajú okamžite, skôr zarazene sedia. Najmä pre mladých je ťažké uveriť, že podobný príbeh ako na plátne sa vraj odohral pred dvadsiatimi rokmi v ich krajine. A že tá krajina naďalej nesie jazvu, prípad totiž nikdy nevyšetrila a páchateľov nikdy nepotrestala. Tí narodení po roku 1996 sa možno prvýkrát dozvedia, o čom sú tie stále omieľané Mečiarove amnestie.

S prezývkami

Práve preto, že únos Michala Kováča mladšieho a smrť Róberta Remiáša neboli nikdy spoľahlivo vyšetrené, majú niektoré postavy vo filme prezývky. Najvýraznejší je Chalanisko, ktorého hrá Milan Ondrík. Hoci miestami trochu prehráva, jeho postava nového šéfa tajnej služby je jednou z nosných, ktoré film ťahajú z klasického slovenského priemeru. Obrovská miera arogancie a viery vo vlastnú beztrestnosť z nej doslova sála. Bodaj by nie. S kontroverzným Ivanom Lexom, ktorý Slovenskej informačnej službe (SIS) šéfoval v čase únosu, ho spájajú len typické okuliare, aké Lexa v 90. rokoch nosil, a niektoré výroky, ktoré podľa odposluchov vyriekol. „Keď ho kopneš do gulí, dám ti pusu na čelo,“ hovorí postava Chalaniska na schodoch v parlamente do telefónu.

Milan Ondrík je však štíhly elegán, na rozdiel od Lexu, ktorý bol v časoch, ktoré Únos zobrazuje, obézny. Mladšie publikum si ho však možno pamätá skôr ako vyšportovaného organizátora konských pretekov. „Treba o týchto veciach hovoriť, treba ich riešiť. Aby sme mali na čom stavať, aby sme mali všetci nejakú nádej,“ povedal nám Ondrík na premiére filmu.

Chalanisko: Postava, ktorú hrá Milan Ondrík, od začiatku dokazuje svoju aroganciu a bezcharakternosť.
Chalanisko: Postava, ktorú hrá Milan Ondrík, od začiatku dokazuje svoju aroganciu a bezcharakternosť.
Zdroj: Z filmu Únos

„Nevnímal som, že je to ten konkrétny človek, Lexa. Vnímal som to skôr tak, že je to postava. Nesnažil som sa ho nijako napodobniť. Nie je to dokument. Mal som scenár, riešil som to, ako by mala postava v rámci príbehu zafungovať,“ vysvetľuje. Priznáva, že dúfa, že film zafunguje aj ako podnet v prípade Mečiarových amnestií. „Keď nebudeme mať ako národ uprataný stôl, nemôžeme naň dávať obed,“ dodáva.

Pokračovanie na ďalšej strane