Trnava v piatok večer ukázala, že fašisti v nej nemajú miesto. Tisícka ľudí rôznych vekových kategórií prišla na Námestie Slovenského národného povstania s jasným odkazom: „S fašistami sa nevyprávame!“ Šestica bubnových zostáv, megafóny, transparenty, stožiare s antifašistickými vlajkami a najmä silné hlasivky nedali zopár desiatkam neonacistom na druhej strane námestia šancu. „Treba ich prehlušovať. Čo tu robia? To sa nedá počúvať, veď oni sú kompletne vypatlaní,“ukazovala postaršia pani smerom k pódiu fašistickej strany.

Zasahovali ťažkoodenci

Jej predstavitelia rečnili k pár desiatkám sympatizantov v neonacistických značkách. Inú škálu sa im v Trnave nepodarilo upútať. Po masívnych skandovaniach hesiel ako „Kotleba je starý nácek“, Choďťe preč, alebo „Skončíte ako Tiso“ vypili kalich horkosti do dna. Fašisti postupom času začali strácať nervy. Najskôr zahalení v rúškach hádzali predmety do rómskej časti antifašistického davu. Potom jeden z nich začal napádať ľudí. Ale len na chvíľku. Ťažkoodenci z radov polície ho v priebehu pár sekúnd spacifikovali a v najbližších pár minútach mohol atakovať akurát nosom špinu z chodníka.

„Sme tu za Nitru aj za Trnavu. Už to ďalej takto nemôže ísť. Museli sme sa postaviť týmto fašistom, lebo sú to psychopati. Oni sú naozaj chorí a psychológovia by sa mali na nich pozrieť, lebo vidia, čo stvárajú,“ hovorí Emil Samko z radov rómskych demonštrantov. „Fašisti chcú vyprovokovať občiansku vojnu a budú zabíjať ešte aj susedov. Tu nejde iba o Rómov, alebo o Židov, ale o Slovákov. Oni, keď sa k tomu dostanú, tak vyvraždia aj milión nevinných ľudí na Slovensku. Už ich v minulosti povraždili 60 miliónov. Všimnite si ako zlikvidovali Banskobystrický kraj, mentálne sú na veľmi nízkej úrovni,“dodáva. Jeho kamarát hovorí, že takmer každý z nich zažil útoky neonacistov: „Koľkých zbili, zabili a do vody skočili, čo sa báli až sa utopili. Ale už to tak nenecháme. Aj preto sme tu.“

FOTO z trnavskej demonštrácie v GALÉRII