Žiadne hrdinské vysvetlenie alebo aspoň sebareflexia. Kedysi najvyššie postavený prokurátor na Slovensku sa pred médiami skrýva. Včera dopoludnia sa neunúval ísť ani do práce a celé ho strávil v dome v Hamuliakove, ktorý je napísaný na jeho syna.

Dobroslav Trnka
Dobroslav Trnka
Zdroj: TASR

Ochranca z ihriska

Keď sme ho chceli osloviť a zvonili sme na bráne, ochraňovať sa ho hotoval muž, ktorý o sebe tvrdil, že je správcom futbalového ihriska. Trnkov dom s ním totiž susedí. „Choďte preč, išiel na ryby a nemáte otravovať jeho manželku,“ povedal nám nepríjemným tónom. A to aj napriek tomu, že pár sekúnd predtým sa za vysokým plotom mihol bývalý generálny prokurátor. Nikto na na naše zvonenie nereagoval, hoci onedlho prebrala Trnkova manželka zásielky od poštárky a potom nasadla do auta a odišla.

P7D: TRNKA HAMULIAKOVO
P7D: TRNKA HAMULIAKOVO
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Vulgarizmy

Z nahrávky, ktorá má pochádzať z roku 2014 je zrejmé, že Kočner poriadne nepustí Trnku k slovu a doslova mu čistí žalúdok. „Ty si k…t. Ty si jeden nebetyčný k…t., k…t, k…tov,“ nadáva bývalému generálnemu prokurátorovi. „Zabijú ťa, ale odserie si to aj tvoj syn ty k…t. Hovorím ti, prestaň klamať a nehádž to na nich,“ hučí do Trnku.O nahrávke, v ktorej sa mal Kočner správať k Trnkovi ako k podriadenému sa hovorilo už od jari. Včera sa dostala na verejnosť. Má 70 minút a väčšinu času hovorí Kočner. Spomína aj úplatky či kupovanie poslancov pred voľbou generálneho prokurátora.

Marián Kočner: V nahrávke Trnkovi čistí žalúdok ako malému decku.
Marián Kočner: V nahrávke Trnkovi čistí žalúdok ako malému decku.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Trnka, ktorý vo funkcii skončil pred rokmi je stále radovým prokurátorom na Generálnej prokuratúre. Na nahrávke naznačuje, že problémy môže ukončiť aj guľkou. Generálna prokuratúra medzitým informovala, že pozastaviť mu výkon funkcie nie je možné, pretože dosiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin. Nie je vraj možný ani disciplinárny postih, lebo uplynula premlčacia lehota od skutku nahrávky s podnikateľom. Trnka bol však zbavený mlčanlivosti len minulý týždeň. Opozícia zvolala aj mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť. K nahrávke sa vyjadrila aj Rada prokurátorov, ktorá Trnku vyzvala, aby do vyšetrenia prípadu požiadal o uvoľnenie z funkcie.