Prezývka „trojdňový prezident“ sa v súvislosti s našou hlavou štátu vžila podobne ako „lietajúci prezident“. Obe spolu súvisia, keďže na víkendy do Popradu a potom naspäť do Bratislavy sa Andrej Kiska prepravuje letecky vládnym špeciálom.

Pani prezidentová totiž vytrvalo odmieta odsťahovať sa z Popradu a rovnako tvrdohlavý a odmietavý postoj má k reprezentačným povinnostiam prvej dámy. A tak pán prezident lieta hore-dolu a v paláci trávi čo najmenej času - len aby bol doma pokoj.

Bez programu

„V piatok v paláci neúraduje. Všetci už vedia, že na piatok mu nemajú plánovať v Bratislave žiadne reprezentačné aktivity, stačí sa pozrieť do programu. Oficiálne prijatia má iba do štvrtka. Ak niekto niečo chce, môže priletieť za ním do Popradu,“ prezrádza zdroj z paláca špecifiká prezidentského programu. Ilustruje to na niekoľkých príkladoch. Vo štvrtok 12. mája prišiel na návštevu Slovenska grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias.

Hlavnú časť pracovného programu mal až na ďalší deň - v piatok. Vo štvrtok prišiel viac-menej preto, aby stihol oficiálny obed s našou hlavou štátu. Do Tatier musel za prezidentom na návštevu napríklad generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, dubajský miliardár a investor Khalaf Ahmad Al Habtoor, ale aj šéfka UNESCO Irina Bokovová.

V Tatrách sa stretol aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. „Šťastie“ na termín mal i predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. V Bratislave bol vo štvrtok 26. mája a popoludní absolvoval stretnutie s Andrejom Kiskom.

Lietajúci prezident: V Prezidentskom paláci sa neohreje, po troch-štyroch dňoch nasadne na vládny špeciál a letí domov do Popradu.
Lietajúci prezident: V Prezidentskom paláci sa neohreje, po troch-štyroch dňoch nasadne na vládny špeciál a letí domov do Popradu.
TASR

Prvá dáma odmieta odsťahovať sa do Popradu. Foto: TASR

Predĺžené víkendy

Pri zbežnom pohľade do oficiálneho programu prezidenta Kisku je evidentné, že nielen piatky, ale často aj pondelky trávi na výjazdových návštevách na východnom Slovensku. Na začiatku roka mal napríklad v Bratislave oficiálny program vo štvrtok 7. januára, nasledujúci piatok mal bez pracovného programu, v pondelok 11. išiel do Humenného. Ďalší piatok, 15. januára, opäť prázdne okienko a v pondelok osemnásteho stretnutie s osobnosťami v Košickom samosprávnom kraji.

Malo logiku plánovať si program na východe, pretože hneď v utorok išiel do maďarskej obce Hejce, zhruba päťdesiat kilometrov od Košíc. Do Bratislavy sa nevrátil ani v ďalších dňoch, v stredu navštívil Prešov a Rožňavu, vo štvrtok Spišský Hrhov a v pondelok odletel do Škótska. V piatok 29. januára opäť prázdne okienko.

Podobne to vyzeralo aj vo februári - prvé dva piatky mal program v Poprade a Starej Ľubovni, kde sa stretol so záchranármi a gymnazistami, v piatok devätnásteho prázdne políčko, o týždeň návšteva Spišských Hanušoviec a otvorenie krízového centra v Prešove.

Zaskakuje za prvú dámu?: Návštevy nemocníc, škôl a krízových centier, obedy s aktivistami. Aj takto vyzerá výjazdový program hlavy štátu.
Zaskakuje za prvú dámu?: Návštevy nemocníc, škôl a krízových centier, obedy s aktivistami. Aj takto vyzerá výjazdový program hlavy štátu.
TASR

Zaskakuje za prvú dámu?: Návštevy nemocníc, škôl a krízových centier, obedy s aktivistami. Aj takto vyzerá výjazdový program hlavy štátu. Foto: TASR

Prvý marcový piatok strávil na lyžiarskych pretekoch v Jasnej, zvyšné tri piatky sú bez programu, v apríli navštívil v piatok ôsmeho košické sídlisko Luník IX. O týždeň bol v piatok v Bratislave na konferencii. A 29. apríla opäť prázdne políčko. V máji bol v piatok šiesteho v Poprade s ministerkou Gabrielou Matečnou, v sobotu v Spišskej Sobote prijal Irinu Bokovovú a v pondelok 9. mája navštívil Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach.

Ani v piatky trinásteho a dvadsiateho mája v oficiálnom programe či zozname prijatí nenájdeme nič. Dá sa konštatovať, že ak už v piatky prezident nejaký pracovný program má, typovo sú to skôr aktivity, ktoré bežne robia prvé dámy - navštevuje školy, krízové centrá, nemocnice, stretáva sa s občianskymi aktivistami či so športovcami.

Rodinný piatok

Ani posledný májový piatok to u Kiskovcov nebolo iné. Podľa pohybu v okolí prezidentovho domu v Poprade bolo jasné, že sa chystá rodinný, nie pracovný program. Jeho manželka ráno odviezla do školy ich dve deti, postupne začali prichádzať návštevy. Jednou z nich bol aj prezidentov syn Andrej s manželkou Irmou a ich dcérkou. Nevlastnú vnučku si popestovala aj nevlastná babička, prezidentova manželka Martina.

Rodinný program: V piatok 27. mája už od dopoludnia čakala na hlavu štátu aj rodiny manželka s jej príbuznými, syn Andrej s nevestou Irmou a vnučkou Miou. Bábätko v sedačke vyniesla pred dom Martina Kisková.
Rodinný program: V piatok 27. mája už od dopoludnia čakala na hlavu štátu aj rodiny manželka s jej príbuznými, syn Andrej s nevestou Irmou a vnučkou Miou. Bábätko v sedačke vyniesla pred dom Martina Kisková.
Juraj Roščák

Rodinný program: V piatok 27. mája už od dopoludnia čakala na hlavu štátu aj rodiny manželka s jej príbuznými, syn Andrej s nevestou Irmou a vnučkou Miou. Bábätko v sedačke vyniesla pred dom Martina Kisková. Foto: Juraj Roščák

Dopoludnia sa objavil i prezident Kiska. Prišiel stráviť čas s rodinou a v nedeľu odlietal na návštevu Gruzínska. „Oficiálny program v dňoch, na ktoré sa pýtate, nebol. Aktuálne, ako vidíte na webe, je prezident v Gruzínsku. Za posledných desať dní však prezident absolvoval stretnutia s premiérom, predsedom Národnej rady a niekoľkými ministrami, v rôznych dňoch a na rôznych miestach, ktoré v programe nevidíte.

Rovnako mal stretnutia s veľvyslancami a predstaviteľmi iných inštitúcií. Bežné pracovné stretnutia, ktorých je množstvo každý týždeň, sa v programe nenachádzajú,“ napísal nám hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Prezidentskej kancelárie sme sa opýtali aj na rekonštrukciu prezidentskej vily na Slavíne a na to, či a kedy sa do nej plánuje nasťahovať prezidentova rodina. Predsa len by to bolo pre hlavu štátu menej stresujúce, než lietať na trase Bratislava - Poprad tak, aby nemusel mať výčitky z toho, že nie je stále s manželkou a deťmi.

Odpoveď na otázku týkajúcu sa sťahovania sme nedostali. Zrejme to však nebude až také horúce, pretože doposiaľ sa nezačalo ani výberové konanie na dodávateľa rekonštrukcie vily.