To nie ja, ja muzikant. Nahrávka, na ktorej hlas podobný hlasu Mariana Kočnera vulgárne nadáva hlasu podobnému hlasu Dobroslava Trnku, bola na pretrase na generálnej prokuratúre. Disciplinárna komisia si na koberček predvolala bývalého generálneho prokurátora, teda donedávna jedného z najdôležitejších ľudí na čele Slovenska. Muža, ktorý „velil“ všetkým prokurátorom a pre ostatných ľudí mal byť zosobnením i zárukou zákonnosti. Teraz prokurátorská obec rieši, čo si s Dobroslavom Trnkom počať.

Vychudnutý

Disciplinárne konanie sa uskutočnilo na generálnej prokuratúre. Osobne naň prišiel aj Dobroslav Trnka, viditeľne vychudnutý. Košeľa na ňom visela. Tvár mu zakrývalo povinné rúško a nový, moderný účes nahradil jeho obľúbeného vojenského ježka.

Trnka bol vždy známy sebavedomým vystupovaním, ale teraz pôsobil veľmi krotko. Možno to bolo rúškom, cez ktoré nebolo vidno, či má tradične stisnuté pery. Otázky novinárov Trnka úplne odignoroval. Zaťato sa díval pred seba, mikrofóny a diktafóny prehliadal. Zhovorčivejší nebol ani na pojednávaní. Krátko odpovedal na otázky predsedu disciplinárneho senátu, obha­jobu nechal na svoju advokátku. Na tú časť pojednávacej miestnosti, kde sa tlačilo množstvo novinárov, sa snažil nepozerať. Obzrel sa len raz, keď v miestnosti zazvonil klasický telefón napojený na kábel.

Nahrávka poníženého Trnku

Disciplinárne konanie sa točilo okolo nahrávky, na ktorej hlas Mariana Kočnera nadáva Trnkovi, čistí mu žalúdok a karhá ho ako zlý šéf hlúpeho podriadeného. Navrhovateľ Trnku stíha pre podozrenie, že si ako prokurátor neplnil povinnosti, že neodmietol pokusy o zasahovanie do jeho nezávislosti a že jeho správanie vzbudzuje pochybnosti o jeho nestrannosti pri rozhodovaní. Inkriminovaná nahrávka pochádza z roku 2014 a Kočnerov hlas nepustí hlas podobný Trnkovmu poriadne k slovu.

FOTO z pojednávanie s Dobroslavom Trnkom nájdete v GALÉRII >>

„Ty si k…t. Ty si jeden nebetyčný k…t., k…t, k…tov,“ nadáva spôsobom, akoby ani nevedel prestať. „Zabijú ťa, ale od­se.ie si to aj tvoj syn, ty k…t. Hovorím ti, prestaň klamať a nehádž to na nich,“ hučí hlas podobný Kočnerovmu.

Rozhovor má sedemdesiat minút a podľa všetkého si ho nahrával sám Marian Kočner. Pôsobí tak, akoby si cielene vytváral zásobu informácií poškodzujúcich Trnkovu povesť. Spomína v nej mnoho starých hriechov a Trnku nabáda, aby sa k nim vyjadril a v podstate sa k nim tak nepriamo priznal.

„Sú tam udalosti, ktoré môžu byť v reálnom čase niekde stotožnené alebo nemusia byť stotožnené. A teraz mi povedzte, že USB kľúče a nahrávky a vydieranie Haščáka, veď vám hovorím, keby som niečo takéto spravil, tak to je problém, nielen pre mňa, ale pre celú túto spoločnosť asi. To sa ni­kdy nestalo,“ vyjadril sa Trnka k nahrávke v rozhovore pre televíziu Markíza sediac na koženej sedačke vo vlastnej obývačke. Pri otázke, či mu niekedy Kočner vulgárne nadával, vtedy len zahmlieval.

Sfalšovaný alebo zostrihaný

Pred disciplinárnou komisiou Trnka odmietol spájanie svojej osoby s udalosťami na nahrávke. „Ani môj klient si nie je istý, či ide o jeho hlas alebo nie,“ zahlásila advokátka. Podľa nej sa dá hlas v súčasnosti ľahko napodobniť a navyše, Trnkov hlas je vraj hlas všedný, ťažko odlíšiteľný od iných a zverejnená nahrávka bola zlej kvality.

„Aj keby sa potvrdilo, že je to jeho hlas, treba brať do úvahy skutočnosť, či táto nahrávka nie je kompilát,“ vysvetľovala a dodala, že Trnka za roky vo funkcii nespočetnekrát vystupoval na verejnosti, a tak existuje mnoho záznamov jeho hlasu. „Osoba, ktorá je na nahrávke pokladaná za môjho klienta, povedala len minimálny počet slov,“ doplnila. Podľa Trnkovej advokátky neexistuje jediný dôkaz, že by sa Trnka dopustil protiprávneho konania.

S Kočnerom na vojne

Bývalý generálny prokurátor Trnka pozná Mariana Kočnera z minulosti, keď boli spolu na vojenčine. Podľa advokátky však nemohol v tom čase predpokladať, čo sa z Kočnera vykľuje. „Nechápeme, ako sa mu môže klásť za vinu, že pozná osobu obvinenú z trestnej činnosti.“

Dodala ešte, že po vznesení obvinenia proti Kočnerovi sa Trnka s ním už ani nestretol, ani s ním netelefonoval. Je pravda, že v čase vojenčiny Trnka nemal vešteckú guľu, ale ako generálnemu prokurátorovi mu zaisto neušla informácia, že polícia zaradila Kočnera na tak­zvané mafiánske zoznamy. Nie po vražde novinára Kuciaka, ale viac ako desať rokov predtým.

So Sátorom na rybách

V spomínanej nahrávke sa spomína aj starosta Dolného Baru Oskár Bereczk. Ten sa nikdy netajil dobrým vzťahom s generálnym prokurátorom a on zas láskou k rybárčeniu. Práve v okolí Dolného Baru sa nachádzajú rybníky, kam Trnka rád chodil. Keď tam raz v roku 2009 Trnka sedel na brehu a lovil ryby, priviezol za ním starostov šofér Ľudovíta Sátora - obávaného šéfa gangu sátorovcov. Trnka ho vraj najprv nespoznal, lebo Sátor zmenil výzor a na človeka z policajných fotiek sa vôbec nepodobal. Maskoval sa kučeravými vlasmi a bol zarastený.

„Bol som prekvapený, samozrejme, lebo som vedel, že je na neho vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz,“ opisoval pocity zo stretnutia Trnka vo výpovedi, ktorú čítali na súdnom pojednávaní s členmi sátorovského gangu. Trnka tvrdil, že keď sa pri ňom Sátor zrazu objavil, nebolo mu všetko jedno. „Flintu nenosím na ryby a nevedel som, čo mám čakať,“ vyhlásil. Aj keď mal spočiatku obavy, napokon sa nič nestalo. Sátor vraj nepôsobil ako mafiánsky bos. „Skôr ako taký utrápený človek, ktorý už nechce utekať,“ opisoval Trnka policajtom.  

FOTO z pojednávanie s Dobroslavom Trnkom nájdete v GALÉRII >>

Zavraždeného pomleli

Trnka tvrdil, že mu Sátor chcel odovzdať nejaké informácie z pro­stredia polície a uisťoval sa, že mu to pomôže v prípade zadržania. Trnka ho však vraj odkázal na policajné oddelenie v Dunajskej Strede. Sátor údajne iba podotkol, že aj tak príde čas, keď bude zaistený, ale že môže sa stať, že sa toho nedožije. Ani sa nedožil. Zavraždili ho členovia jeho vlastného gangu, a to 2. decembra 2010 v Čótfe pri Dunajskej Strede.

„Škoda, že si nenechal poradiť, mohol byť živý,“ poznamenal Trnka vo výpovedi. Sátor napriek Trnkovmu opisu nebol žiaden baranček. Práve on si objednal masovú vraždu gangu pápayovcov v Dunajskej Strede. Sátorovci sú považovaní za najbrutálnejšiu mafiánsku skupinu na Slovensku, pripisuje sa im až osemdesiat vrážd. Svojho vlastného človeka Andreja Reisza najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli v mlynčeku.     

O to zarážajúcejšie je, že bos Ľudovít Sátor sa pred spravodlivosťou úspešne ukrýval dlhých desať rokov a bez zábran sa v tomto období vybral na dišputu s vtedajším generálnym prokurátorom. O Dobroslavovi Trnkovi to nevypovedá nič dobré.

Kauza Majský

V nahrávke sa spomína prepustenie Jozefa Majského z väzby v roku 2004. O to sa pričinil práve Trnka. V rozhovore Trnkov hlas vysvetľuje, že za toto rozhodnutie od Majského nevzal nič. „Majskému som pomáhal kvôli jeho dcére. Som krstný otec jeho vnuka. A ja za priateľské služby neberiem peniaze, nikdy som nebral.“

Aj „vďaka“ Trnkovi nebol súdny proces za tunelovanie nebankoviek dodnes ukončený a vyzerá to tak, že ani nikdy nebude. Jozef Majský sa z pojednávaní neustále ospravedlňoval, lebo je vraj chorý. Jeho choroby mu však nebránili chodiť s priateľmi na kávičku a pofajčievať pri tom.     

FOTO z pojednávanie s Dobroslavom Trnkom nájdete v GALÉRII >>

Na účte u Kočnera?

Nahrávka sa venovala aj tomu, kde končili peniaze za vybavené veci. Kočner tvrdí, že peniaze ostávali uložené u neho, a keď Trnka niečo potreboval, vždy si vraj iba vypýtal. Hlas podobný Trnkovmu to potvrdzoval. Trnka figuruje aj vo videonahrávke, ktorá pochádza z kamery rafinovane ukrytej v šperkovnici. Na objednávku Mariana Kočnera ju dal vyrobiť bývalý novinár a siskár Peter Tóth. Zamaskovanú kameru potom Trnka nastavil priamo v kancelárii generálneho prokurátora. Je dosť možné, že si takto nahral rozhovory s mnohými ľuďmi, ktorí ho navštívili v úrade.

Vojenský prokurátor

Dobroslav Trnka začínal právnickú kariéru ako vojenský prokurátor ešte za bývalého režimu. Vojenským prokurátorom sa vtedy posmešne hovorilo šesťparagrafoví, lebo riešili len opakujúce sa typy skutkov, ktoré mohli spôsobiť vojaci. Trnkovi sa však podarilo stať až generálnym prokurátorom.

Na post ho navrhol bývalý minister obrany Ivan Šimko z SDKÚ, ktorý Trnku považoval za čistého prokurátora bez napojenia na podnikateľov. Dobroš, ako ho kolegovia oslovovali, sa často vyjadroval žoviálne aj tam, kde to naozaj nebolo vhodné.

„Ja tu žijem v tomto prostredí kompletne celý život. Títo ľudia sa tu pregrcávajú a pretúlavajú… Čo robili? Kde boli títo ľudia? Trtošili sa niekde po tomto štáte a zrazu sú zvolení poslanci. Toto sú zástupcovia ľudu? Nehnevajte sa na mňa, to je cirkus Humberto na kvadrát,“ takto reagoval na svojich kritikov v jednom z televíznych rozhovorov. Mnohí si Trnku pamätajú, ako chodil so svojím vlčiakom na trhovisko na Miletičovej oblečený v maskáčoch.

Hanba Slovenska

Väčšia časť disciplinárneho konania proti Dobroslavovi Trnkovi sa odohrávala za zatvorenými dverami. Prokurátori sa Trnku chceli pýtať na veci týkajúce sa živých konaní, a tak verejnosť vykázali von z budovy Generálnej prokuratúry SR.

Pojednávanie trvalo vyše osem hodín, ale uzavrieť sa ho ešte nepodarilo. Prípad je odročený na koniec júna. Momentálne je proti bývalému generálnemu prokurátorovi vedené trestné stíhanie. Je obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a polícia vyšetruje ďalšie skutky, v ktorých je podozrivý.

FOTO z pojednávanie s Dobroslavom Trnkom nájdete v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: