Tip na článok
Pod zemou boli okrem tunela vyhĺbené veľkorysé skladové priestory. Pre prípad podzemnej vody mali poruke čerpadlo.

Tunel nikoho: Z falošnej studne sa vykľul sklad veľkosti katedrály

Cigaretová zlatá baňa popod slovensko-ukrajinskú hranicu mala niekoľko miestností. Bratislavčan zapletený do prípadu dostal iba podmienku.

Galéria k článku (5 fotografií )
Bili ma: V tejto drevenej bunke mala zásahová jednotka odpadkovým vreckom dusiť Vagašiho a nútiť ho priznať sa. Tá tento postup odmieta.
Vstup do tunela: Skrýva ho betónová kocka s rozmermi jeden krát jeden meter, na obrázku mierne vyčnieva pred vysokodzvižným vozíkom.
Nezamestnaný: Tomáš Vagaši dostal podmienku. Okamžite sa odvolal. Som nevinný, tvrdí.

Pašerácky tunel, ktorý viedol z areálu firmy neďaleko Vyšného Nemeckého až do domu v ukrajinskom Užhorode, akoby nemal žiadneho majiteľa. Vyšetrovanie je zatiaľ ukončené a vinník neexistuje. Za vybudovanie tunela na Slovensku nikoho ani len neobvinili.

Podozrivý Bratislavčan Tomáš Vagaši si nedávno vypočul zatiaľ neprávoplatný rozsudok Okresného súdu v Michalovciach, ktorý mu uložil podmienečný trest len za pašovanie cigariet. Tie zachytila zásahová jednotka v naloženom kamióne. Aj keď sa našiel tunel na pozemku jeho sestry, na ktorom on podnikal, vraj neexistuje dôkaz, ktorý by ho s jeho výstavbou a prevádzkovaním spojil.

Okresný súd v Michalovciach teda Tomáša Vagašiho odsúdil na podmienečný trojročný trest so skúšobnou lehotou na štyri roky s tým, že ho uznal za vinného zo zločinu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru. Keďže pán Vagaši vyhlasuje, že je nevinný, odvolal sa.

Podozrivý kamión

Rôzni znalci už v minulosti poukázali na to, že vybudovanie takéhoto pašeráckeho tunela dlhého 700 metrov v hĺbke šesť metrov nebola vôbec lacná záležitosť a rozhodne ho nemohol postaviť iba jeden človek. Bol mimoriadne dobre ukrytý pred zrakmi colníkov a dnes si nikto nedovolí odhadnúť, čo všetko cezeň mohlo cez hranicu do Európskej únie, ale aj opačne, smerom na Ukrajinu, prúdiť.

Všetko sú len dohady, pretože pri pašovaní ľudí, drog, zbraní alebo uránu nik nikoho nepristihol. Existujú len indície. Na ukrajinskej strane sa pri tuneli našlo vrecko bieleho prášku aj pasy rôznych cudzincov. V deň, keď do tunela a domu vstúpili muži zákona, bol zhodou okolností prázdny. Na Ukrajine súdia iba dvoch bratov, aj to len za neoprávnené využívanie pôdy. Rybník za domom na Záporožskej ulici v Užhorode, kde tunel ústil, totiž vyhĺbili už na cudzom pozemku. Končila tam odčerpaná voda, ktorá sa dostala do tunela.

Vtedajšia Colná správa vo Vyšnom Nemeckom objavila tunel doslova náhodou. Pôvodne totiž išla iba po kamióne, ktorý pendloval po Slovensku, a mala podozrenie, že preváža pašované cigarety. To sa jej aj potvrdilo a pri razii v priestoroch firmy na periférii Vyšného Nemeckého našla kamión plne naložený cigaretami s ukrajinskými kolkami. Narátala vyše 2,6 milióna kusov. Lukratívny náklad bol zasypaný vrstvou štrku.

Vstup do tunela: Skrýva ho betónová kocka s rozmermi jeden krát jeden meter, na obrázku mierne vyčnieva pred vysokodzvižným vozíkom. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Pod betónom

Colníkom však nešlo do hlavy, ako mohli v objekte firmy naložiť kamión toľkými cigaretami, keď nebolo dosť priestoru na ich uskladnenie. Vtedy si všimli zvláštne vyčnievajúci betónový panel pri kamióne.

„Betónový panel na zemi, kde stál kamión s návesom, bol inak položený. Bolo vidno, že sa s ním manipulovalo. Nadvihli sme betónovú kocku s veľkosťou asi jeden krát jeden meter a naskytol sa nám pohľad, akoby sme pozerali do kanála s vodou. Takže ani v prvom momente nič nenaznačovalo, že by tam malo niečo byť,“ opísal nález akejsi falošnej studne jeden zo zasahujúcich príslušníkov vtedajšej Colnej správy a pokračoval: „Ale keď tam chlapi búchali tyčou, vydávalo to zvláštny zvuk. Nakoniec sme tam vošli a prišli sme na to, že celý kanál sa dá posunúť vertikálne. Po jeho odsunutí sa zistilo, že sme v akejsi pivnici pod zemou.“

To, čo objavili ďalej, im doslova vyrazilo dych. Samotný tunel mal totiž aj príslušenstvo a niekoľko miestností. V takzvanej ústrednej miestnosti našli koľajnicový systém smerujúci na Ukrajinu. „Na koľajniciach bol položený reťazový pásový dopravník s rozmerom dva krát pol metra vo výške pol metra nad podlahou. Pásový dopravník bol modrej farby zo železného rámu, opatrený prevodovkou s elektromotorom. Ten slúžil na pohon reťazového dopravníka. Reťazový tunel nezistenej dĺžky v smere na Ukrajinu mal priemerne sedemdesiat centimetrov. Znútra bol vystlaný plastom, ďalej bol vystlaný vystuženými kovovými obručami,“ citoval zo zápisníc odborníkov sudca na pojednávaní v Michalovciach.

Ak pašerákov prekvapila podzemná voda, poruke mali čerpadlo s hadicou, ktorá ústila na ukrajinskej strane tunela. Tam ju podľa miestnych vypúšťali do rybníka na konci pozemku s domom v Užhorode.

Obrovské priestory

V niekoľkometrovej hĺbke pod zemou boli veľkorysé „skladovacie“ priestory, veľké takmer ako katedrála. Veď len miestnosť, kde ústil tunel, bola dvadsaťpäť metrov dlhá a ukončená betónovou stenou. Jeden z výstupov z tejto hlavnej „haly“ pokračoval do ďalšej miestnosti, veľkej viac ako dvanásť štvorcových metrov. „Na konci tejto miestnosti sa nachádzal otvor, ktorý ústil do slepého tunela s dĺžkou dvadsaťpäť metrov. Z tejto miestnosti valcového tvaru ústil otvor nahor,“ čítal ďalej opis podzemných priestorov sudca. P

od spomínaným otvorom boli po oboch stranách privarené koľajnice, po ktorých sa dala vertikálne posúvať ďalšia, takmer meter široká nádoba. „Po posunutí nádoby bolo možné simulovať falošnú studňu dopoly naplnenú vodou. Následne sa vystupovalo po antikorových schodíkoch na povrch.“

Kedy a kto to vybudoval, je stále záhadou. Isté je, že na vybudovanie toľkých miestností hlboko pod zemou potrebovali zhotovitelia špeciálnu techniku. Čudné však je, že pred niekoľkými rokmi si ani vo Vyšnom Nemeckom, ani v Užhorode v podstate nik nevšimol jeho výstavbu. Kde mohla skončiť hlina z toľkých priestorov pod zemou a koľko betónu bolo vyrobeného a naliateho dole, nik netuší.

Oficiálne kruhy na Ukrajine tvrdia, že tunel sa budoval špeciálnou technikou zo Slovenska, slovenská strana zas, že sa staval z Ukrajiny.

Brutálny zásah?

Obžalovaný Tomáš Vagaši, ktorý mal podnikať vo firme na konci Vyšného Nemeckého, všetkých presviedča, že o tuneli popod hranicu nič nevie. Pozemok kúpila jeho sestra ešte v roku 2008 za 180-tisíc korún. On sám chcel vraj vo firme vybudovať kompostáreň prospešnú pre celé okolie. Pozemok údajne využíval na uskladňovanie štrku a dreva.

Aj v deň zásahu, keď v jeho firme našli kamión naložený nelegálnymi cigaretami, vraj o ničom netušil. „Ja som bol len nakŕmiť psov, keď prišli. Hneď kričali a strieľali po mne bez toho, aby sa presvedčili, či som ozbrojený, alebo nie,“ posťažoval sa na prístup zasahujúcej jednotky. Tvrdil, že k nemu boli mimoriadne brutálni a nútili ho priznať sa. „Viete, čo to bolo, keď na mňa natiahli odpadkové vrecko? Traja či štyria v tej drevenej búde? Dusili ma a kopali! Ja som nevedel nič,“ posťažoval sa pred sudcom obžalovaný Vagaši.

Veliteľ zásahu však tvrdí, že o žiadnom takom konaní nevie a sudca odporučil Tomášovi Vagašimu, aby požiadal o prešetrenie zásahu inšpekčnú službu.

Pôvodne bol obvinený aj kamionista Štefan H., ktorý v čase zásahu polície pri kamióne nebol. Vrátil sa do firmy až po tom, čo sa naobedoval. Momentálne vystupuje v kauze už iba ako svedok. Nevypovedá. Vraj zo strachu. „Ja sa bojím. Všetkého sa bojím. Vypovedať nebudem,“ ustráchane a potichu povedal na pojednávaní v Michalovciach a rýchlo odkráčal.

„Kamión bol na pozemku len tridsať minút. Za ten čas ho mali naložiť? Vodič prišiel, odstavil tam len kamión a išiel sa najesť,“ vysvetľoval ďalej Vagaši a tvrdil, že je absolútne nevinný. Odvoláva sa na výsledky kriminalisticko-expertízneho ústavu, pretože na pašovaných cigaretách sa nenašli jeho odtlačky.

„Obžalovaný pri našom vstupe na pozemok začal utekať, došlo tam aj k odhodeniu kľúča, ktorý sa našiel. Presne pasoval na skrutky, ktoré boli v spodnej časti návesu, kde boli cigarety,“ konštatoval príslušník zásahovej jednotky. Navyše tu objavili aj vysielačky. V jednej sa ešte počas zásahu ozývali ukrajinské hlasy.

Vtedy na pozemku našli aj niekoľko pečiatok rôznych firiem i doklady, ktoré naznačovali, že kamión so špeciálne upraveným návesom prevážal po Slovensku štrk len „papierovo“. Podľa listín a záznamov z mýtnych jednotiek, ktoré mal k dispozícii sudca, spomínaný kamión „fúrikoval“ z východu na západ a prevážal tých dvadsať centimetrov štrku na zamaskovanie skutočného nákladu.

Škodlivé cigarety

Tunel pod slovensko-ukrajinskou hranicou odhalili 18. júna 2012. Zásahová jednotka v ten deň na pozemku pri ústí do tunela našla v kamióne uložených 2 620 000 kusov cigariet bez slovenského ochranného kolku.

Podľa výsledkov policajného kriminalisticko- expertízneho ústavu, ktorý urobil i rozbor týchto cigariet, bol kontraband škodlivý. Cigarety boli kazové a mohli obsahovať látky nebezpečné pre zdravie. Či boli aj chuťovo odlišné, nie je známe. Ľudia, čo takéto cigarety v pohraničí fajčia, však tvrdia, že chuť i „sila“ je iná. Sú slabšie.

Škoda na spotrebnej dani tabakových výrobkov bola v tomto prípade vyčíslená vo výške viac ako 350-tisíc eur. Ústia do tunela sú už zasypané. Už ho nik nestráži ani na jednej strane hranice. Koľko takýchto ešte funkčných tunelov pod hranicou existuje, nikto netuší.

VIDEO Plus 7 Dní