„Nech sa postavíš kamkoľvek, vidíš, že región je z každej strany oplotený,“hovorí Ján Topercer o Turci. „Kremnické vrchy z juhu, Žiar a Lúčanská Fatra zo západu, Krivánska zo severu a z východu Veľká Fatra.“ A máte vysvetlenie, kde sa nabralo slovné spojenie Turčianska záhradka.

Jazero v Šútove
Jazero v Šútove
Zdroj: Július Dubravay

Zdá sa, že v minulosti v nej bolo dosť rušno, v treťohorách to bol záliv a keď sopka zahradila juhovýchodnú časť, jazero. A ako tiekol Váh, vytvoril Kraľoviansku a  Strečniansku tiesňavu. Martinské hole tu už vtedy pravdepodobne boli, aj keď ani vtedy, rovnako ako dnes, na ne nepremávala sedačková lanovka.

Martin
Martin
Zdroj: Július Dubravay

Tak sme sa na ne vybrali cestou, ktorá oficiálne vlastne neexistuje. Odtiaľ sme prešli cez Mexiko k Ontáriu, k jazeru, ktoré bolo kedysi slepým ramenom Váhu. Cestou sme sa ešte zastavili v bývalých kasárňach, kde dnes reštaurujú historické knihy.

Reštaurátori kníh
Reštaurátori kníh
Zdroj: Július Dubravay

Poprechádzali sme sa po asfaltke v Gaderskej doline a nakukli sme do Modrého kúpeľa v Turčianskych Tepliciach. No a nakoniec sme sa vybrali aj do Šútova, kde podľa oficiálnych cedúľ ide pri kúpaní o život, ale stojí to za to!

Ak máte chuť dočítať sa viac, pozrite sa do najbližšieho čísla Plus 7 dní.