Nudí sa vo funkcii?

„Skoro som spadla zo stoličky, keď som to videla. Riaditeľ Múzea SNP sa zrejme veľmi nudí vo svojej funkcii, keď sa rozhodol robiť filmy, ale zase zrejme nemá až toľko času, aby si rozhovory nakrútil sám, tak kradne cudzie suroviny. Mne to pripadá ako nehoráznosť,“ upozornila na podivné praktiky Ľuba Lesná.

„Význam výpovedí troch dám hrdiniek pravdaže nehorázna krádež pána Mičeva nijako neznižuje. Len mi prišlo smutno, kde to žijeme, keď sa kradnú ešte aj výpovede o továrni smrti a o masovom vyvražďovaní,“ dodáva a nechápe, prečo Mičev neurobil takú jednoduchú vec a neoslovil ju. Pritom boli spolu v kontakte a viackrát sa aj stretli a zhovárali sa.

Ťažko ich nájsť

„V roku 2012 sme aj s podporou Adiovizuálneho fondu nakrúcali dokumentárny film o prvom transporte do Osvienčimu. Počas dvoch rokov sme nakrútili veľa zaujímavej suroviny. Zhovárala som sa s niekoľkými skvelými dámami - hrdinkami, ktoré boli v prvom transporte: pani Hildou Hraboveckou, pani Editou Grosmanovou, za ňou sme dokonca cestovali do Toronta, a s pani Weinwurmovou - ona išla prvým transportom nie z Popradu, čo bolo 25.marca 1942, ale z Bratislavy Patrónky - 27.marca 1942,“ spomína novinárka.

Bolo podľa nej pomerne namáhavé zohnať kontakty, informácie, aby sa vedela pýtať, aby sa jej obete dokázali otvoriť a rozprávať o tých najkrutejších zážitkoch. „Napríklad pani Hrabovecká mala po nakrúcaní vážne psychické problémy. Bolo mi to pravdaže veľmi ľúto, pretože to som ani náhodou nechcela spôsobiť, len sa mi zdalo dôležité zachytiť ich svedectvo o tej najkrutejšej dobe," spomína Ľuba Lesná.

Nepochybil som

Do prudkej debaty na sociálnej sieti sa zapojil aj dotknutý Stanislav Mičev. „Materiál som formou zmluvy odkúpil od pani Trizmovej a je u nás evidovaný ako archívny materiál. Veľmi ma mrzí, že sa to rieši takto. V našom archíve sa nachádza množstvo rozhovorov, ktoré sme natočili a bežne ich používajú filmári aj bádatelia,“ obhajuje sa Mičev, ktorý si nie je vedomý, že by urobil nejakú chybu.

„Konzultoval som to s pani Trizmovou počas celej prípravy filmu a nikdy ma neupozornila, že okrem nej má niekto právo na tento materiál. Zatiaľ z mojej strany všetko. Už sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ bráni sa historik Mičev, kandidát na župana Banskobystrického samosprávneho kraja.