Unesený štát

Otázka, kto je majiteľom Váhostavu, trápila najmä jeho veriteľov. Firma síce dostávala peniaze od štátu na stavbu diaľnice, sama však mesiace neplatila robotníkom za ich odvedenú prácu. Zaplatiť im musela necelých 20 miliónov, zvyšných 30 má doplatiť do piatich rokov. Štát teda za nich zacvakal, no firma Váhostav sa o štátne zákazky uchádza i naďalej.

Reštrukturalizácia Váhostavu bola pre niekoho len jednou žatvou, celá kauza mala politické krytie, nikdy som nemal pocit, že kopú za nás. Keby bolo Slovensko právny štát, tak sa na firmu Váhostav pozerá aj cez iné paragrafy,“ myslí si zástupca veriteľov Váhostavu Milan Blaho.

Ten so svojou rodinou zo Slovenska odišiel a mieni sa vrátiť, až keď to bude u nás fungovať tak ako všade inde. „Slovensko nepovažujem za právny štát, Slovensko je "zázračná" krajina, kde sa poľahky aj poctivou prácou môžete veľmi rýchlo dostať do dlhov a následne aj na ulicu. Aktuálne žijeme vo Švajčiarsku, kde "koleso" už vymysleli a veci pre ľudí tu aj fungujú,“ rozhorčene reagoval Blaho a dodal:„Z tohoto pohľadu a doterajšieho diania na Slovensku, najmä v posledný rokoch, mi naši politici prídu buď ako úplne nekompetentní, alebo jednoducho len idioti. V skutočnosti som však presvedčený, že sa "len" jedná o dobre organizovanú zločineckú skupinu a unesený štát.“

Dostane Široký pokutu?

O Váhostave sa dlhé roky hovorilo, ako o spoločnosti, ktorá je vo sfére vplyvu Širokého, podnikateľ sa ale k firme priznal oficiálne až teraz. Aj to len preto že sa jeho meno objavilo v registri konečných užívateľov výhod, čo je vlastne databáza skutočných majiteľov firiem. Protischránkový zákon má tak dať stop pochybným firmám z daňových rajov. Široký sa síce oficiálne priznal k Váhostavu, napriek tomu mu hrozí vysoká pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie a to až do výšky jedného milióna eur. V registri skutočných vlastníkov firiem mal mať totiž Váhostav niekoľko nesprávnych údajov.