Medzi uchádzačmi o post ústavného sudcu sa nachádza aj niekoľko politikov, najviac kontroverzií vyvoláva trojnásobný premiér Robert Fico. Toho nominoval Martin Glváč, ktorého meno sa aktuálne spája s obvinenou Alenou Zsuzsovou.  

„Otázka nestojí tak, či môže politik v princípe kandidovať. Prečo nie? Ale pokiaľ ide o konkrétneho politika Fica, tak moja odpoveď je „nie“,“povedala pre PLUS 7 dní politologička Soňa Szomolányi.

Podľa nej sa integrita ústavného sudcu prejavuje v tom, ako sa správal v minulosti. „Napríklad v Holandsku majú komisie, ktorá pri výbere kandidátov na sudcov hodnotí skúma a hodnotí ich činy a postoje veľmi dôkladne. U pána Fica je tých zlyhaní v role trojnásobného premiéra veľmi veľa,“ myslí si a dodáva, že napríklad v prípade poslanca Petra Kresáka niet výhrad čo do  kompetentnosti ako ústavného právnika. „To, že ako poslanec za vládnu stranu Most - Híd robil občas  kompromisy je fakt, ale nediskredituje ho to pre post ústavného sudcu. Takže treba rozlišovať,“ doplní.

 Expremiéra v žiadnom prípade nešetrí. „V každej civilizovanej krajine by  politik ako Fico nemal šancu sa o tento post uchádzať. On je na tom veľmi silne zainteresovaný nielen preto, že by to bol pre neho vhodný exit z politiky, ale aj pre zabezpečenie právnej istoty pre seba a svojich  spolustraníkov.  Hoci aj na úkor princípov právneho štátu a teda rovnosti pred zákonom. Aj preto je tak podstatné aký prezident to menovanie vykoná,“ reaguje.

Voľby v kocke

Parlamentný výbor čaká 40 kandidátov, z toho 30 mužov a desať žien. Vypočúvanie je naplánované na tri dni po sebe, od stredy 23. januára až do piatka 25. januára. Po vypočutí kandidátov bude nasledovať voľba Národnej rady, ktorá zvolí 18 kandidátov, z ktorých vymenuje prezident polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia spĺňať aj základné predpoklady, ako napríklad dosiahnuté právne vzdelanie, či odbornú prax v trvaní 15 rokov. Noví sudcovia budú po zvolení obliekať taláre najbližších 12 rokov.

 

Nominovaní sú: Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.