"Rodina by mala byť bezpečným miestom, kde sa môžete uvoľniť a vyjadriť svoje pocity. Nie vždy sa to darí bez konfliktov, každý je iný, čo si budeme hovoriť. Ak máte partnera, tri deti, rodičov, svokrovcov, súrodencov, neskôr nevesty či zaťov, máte pestrú mozaiku rôznych osobností," povedala v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ, ktorý si môžete prečítať v týždenníku a aj TU na webe, Zlatica Maarová. Že vám meno tejto dámy nič nehovorí? Predstavíme vám ju. Ako by povedal Igor Matovič, ide o obyčajnú ženu, ktorá sa však rozhodla rozprávať verejne o tabu téme. Tabu hlavne pre staršie generácie.

Dcéra Zlatice Maarovej, Anna, sa totiž v Anglicku vydala za ženu. Syn sa jej narodil v Rakúsku a vychovávajú ho na Slovensku. Starú mamu hnevá, že jej vnuk nemá rovnaké práva ako jej vnučka narodená do heterosexuálneho manželstva. "Rodiny boli vždy rozmanité a tvoria sa rôznymi spôsobmi aj dnes. Tak, ako kedysi sa o sirotu často starali starí rodičia alebo ujo s tetou, aj dnes vás rôzne udalosti dostanú do netypických situácií, kedy rodinu vytvorí napríklad tragédia," rozpráva o svojej predstave rodiny.

"V minulosti bežné viacgeneračné rodiny, dokonca aj s viacerými bratmi a ich rodinami pod jednou strechou, alebo obdobie, kedy muži z našich končín odchádzali húfne za prácou najmä do Ameriky, či dve svetové vojny a obdobie po nich, kedy mužov doma tiež nebolo, sú dobrým príkladom, ako rôzne vyzerali rodiny aj dávno pred 21. storočím. A tiež iné boli rodiny roľníkov, iné úradníkov. Dnes máme ešte pestrejšiu zmes rodín – kým na vidieku je stále aj veľa viacgeneračných domácností, v mestách sú to skôr nukleárne, ale aj množstvo rozvedených párov s novými partnermi, či slobodné matky. A v tej zmesi máme aj rodiny párov rovnakého pohlavia, či sa nám to páči, alebo nie, sú tu. Ak sa teda pozriete na históriu, nemôžete nevidieť, že rodiny sa neustále vyvíjajú."

Keď počujete spojenie tradičná rodina zvučí jej v ušiach demagógia. "Sú to slová, ktoré sa často zneužívajú, v cirkvi aj v politike. Využívajú sa na roznecovanie nenávisti k iným typom rodín, tie pritom nijako neohrozujú žiadne rodiny. Takže s týmto pojmom sa narába veľmi zle a nebezpečne. Tak tu vzniká paradox, keď napríklad politik, ktorý má 11 detí s 10 ženami, hlasuje proti úradnému zväzku párov rovnakého pohlavia, pritom mnohé z nich žijú spolu v dlhoročných vzťahoch."

CELÝ rozhovor o prvých pocitoch, ktoré prežívala, keď jej dcéra oznámila, že miluje ženu si prečítajte TU.

Mohlo by vás zaujímať: