Poslanci prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. Matovičovom balíčku. Výhrady voči nemu mali aj samotní koaliční partneri, k obsahu, ale aj hlasovaniu s kotlebovcami. Čo povedali po hlasovaní, si prečítajte TU! Kritikou nešetria ani europoslanci.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová si servítku pred ústa nedáva. „Igorov balíček nie je o sociálnej podpore. Je o chorobnom populizme a nekompetentnosti ministra financií,“ napísala na svoj Facebook. „Sociálny inžinier Igor Matovič nepomôže dôchodcom, ktorí sú najviac vystavení chudobe. Nepomôže ani 63% domácností bez závislých detí, ktoré tiež trpia extrémnou infláciou. Nepomôže ani ďalším skupinám občanov ohrozených chudobou – nepracujúcim matkám ťažko chorých deti.“

Podľa Nicholsonovej naopak vytvorí „obrovskú dieru vo verejných zdrojoch, ale aj ďalšie delenie už aj tak fragmentovanej spoločnosti na tých, ktorým Igor pomohol, aj keď oni to vôbec nepotrebovali, a na tých, ktorých nechá skapať.“

„Do kelu s tebou, Igor, aj s tvojimi fašistickými kamošmi, ktorí ste silou a nie rozumom potrebovali prelomiť veto prezidentky,“ poslala Nicholsonová Matovičovi expresívny odkaz.

Posledná nádej

Podľa podpredseda Európskeho parlamentu a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, sa zrodila nová hnedá koalícia OĽANO, Sme rodina a ĽSNS.

„Tentokrát sa už hlasujúci nemôžu vyhovárať, že zákon by prešiel aj bez fašistov,“ vyhlásil Šimečka. Matovičov balíček by totiž pri prvom hlasovaní prešiel aj bez hlasov ĽSNS, veto by však bez kotlebovcov už neprelomili.

„Do dnešného dňa bolo nepredstaviteľné, že fašisti budú mať rozhodujúci hlas v tak závažnej legislatíve. Všetci poslanci a poslankyne tejto hnedej koalície dopredu vedeli, že prekračujú hranicu a umožňujú ďalšiu legitimizáciu fašistov, okrem tej, čo predviedol Matovič rokovaním s nimi,“ vyhlásil Šimečka.

PS balíček odmieta od začiatku, poukazujú na jeho neadresnosť a spôsob, akým bol prijatý, považujú za znásilnenie legislatívneho procesu. „Megalomanský nápad Igora Matoviča zatne do štátneho rozpočtu sekeru vo výške 1,2 miliardy. Bude veľmi ťažké ju niekedy vytiahnuť. Tento populizmus ničí spoločnosť podobne ako korupcia, deformuje verejnú debatu a zaťažuje budúce generácie. Ohrozuje fungovanie žúp, miest a obcí a ponecháva väčšinu ľudí postihnutým zdražovaním vlastne bez pomoci,“ upozorňuje Šimečka.

FOTO, ako potľapkáva Matovič poslancov za hlasovanie za jeho balíček, si pozrite v GALÉRII

Jedinú nádej vidí v tom, že prezidentka avizovala, že po prelomení veta dá zákon preskúmať ústavnému súdu. „Fungujúce inštitúcie a trvanie na dodržiavaní pravidiel sú posledná brzda, ktorá môže zastaviť šialené a škodlivé nápady Igora Matoviča. Je najvyšší čas,“ dodal Šimečka.

Prečítajte si tiež: