Tip na článok
Poslanci počas poslednej schôdze roka

TÝCHTO poslancov slovenského parlamentu nepoznajú ani ich kolegovia!

Máme 150 poslancov, ktorí majú rovnaké povinnosti, poslanie aj rovnaký plat. Ako je teda možné, že sa v pléne či v médiách stále vyjadrujú tie isté tváre?

Galéria k článku (13 fotografií )
Emil Ďurovčík
Soňa Gaborčáková z OĽaNO
Poslanec Ján Marosz. Nastúpil po Danielovi Lipšicovi, ktorý sa vzdal mandátu pre dopravnú nehodu.

Niektorých poznáme preto, že vykonávajú vysokú funkciu, iných rozpoznáme podľa tváre či mena preto, že sedia v parlamente dlhé roky. Avšak koľko zástupcov ľudu pracuje tak, že sa dostanú do povedomia voličov? Pozreli sme sa na aktivitu poslancov a vybrali sme tých, ktorí sa o slovo na rokovaniach veľmi nehlásia. Prekvapivo, nejde len o nových poslancov, medzi menej známymi tvárami parlamentu sa nájdu aj starí harcovníci. Takí, ktorých mená nepoznajú ani ich kolegovia.

Pozrite si ako poslanci hádali mená svojich kolegov. Niektorí sú takí nevýrazní, že ich kolegovia nevedeli zaradiť správne ani do politickej strany, za ktorú v parlamente sedia.

Emil Ďurovčík (Smer-SD) dlho pôsobil ako podpredseda Košického samosprávneho kraja. Aj preto svoje povinnosti poslanca NRSR nebral ako tú najdôležitejšiu vec svojho pracovného života. Veľa toho nenahovorí a v kolónke počet predložených návrhov zákona mu svieti nula.

Jozef Buček (Smer-SD) je v parlamente už od roku 2002, v roku 2012 sa stal dokonca štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra. V aktuálnom volebnom období sa však jeho poslanecká aktivita dá zhrnúť na autorstvo jedného zákona, jedného pozmeňovacieho návrhu. V pléne zatiaľ vystupoval skôr ako spravodajca, ktorý len prečítal postup v hlasovaní pre zákony, nie ako rečník, ktorý ich obhajuje argumentami.

Stanislav Kmec (SNS) bol tiež jedným z poslancov, ktorým tie známejšie parlamentné tváre nevedeli prísť na meno. Doposiaľ predložil tri zákony, ale nie sám. Okrem neho je pod nimi podpísaných ďalších päť kolegov. V rozprave neargumentuje, s faktickou poznámkou na vstúpenie iných poslancov reagoval jedinýkrát: aby sa zastal predsedu Danka.

Peter Pamula (SNS) je jednou z nových tvári NRSR. Pred dvoma rokmi totiž do poslaneckých lavíc zasadla až polovica nováčikov. A za ten čas neurobil veľkú dieru v povedomí, či už verejnom, alebo aspoň medzi kolegami. Počuť ho málo, predložil len jeden skupinový návrh zákona, žiadny pozmeňovací.

Péter Vörös,(Most-Híd) je poslancom už tretie volebné obdobie, avšak jeho tvár mnohým nič nehovorí. V parlamente počas svojho aktuálneho mandátu vystúpil len jediný krát ako rečník, inak ho počuť len vtedy, keď si odpracúva svoje povinnosti spravodajcu zákona. Najčastejšie ho na parlamentných chodbách stretnete s telefónom pri uchu.

Na snímke náhradník Peter Vörös (Most-Híd) skladá poslanecký sľub počas 2. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 18. apríla  2016.  FOTO TASR - Michal Svítok
Na snímke náhradník Peter Vörös (Most-Híd) skladá poslanecký sľub počas 2. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 18. apríla 2016. FOTO TASR - Michal Svítok
Foto: tasr
VIDEO Plus 7 Dní