Na pomerne využívanej trase z veľkého bratislavského sídliska na autobusovú stanicu premávajú autobusy, ktoré by ste rozhodne zahraničnej návšteve neukázali. Diery v zemi, farebné grafity po potrhaných sedačkách, trčiace káble a špinavé okná. Realita bratislavskej MHD.

Týmto sa predstavíme celej Európe? Za autobusy bratislavskej MHD sa môžeme hanbiť

Sedačky, na ktoré si v obleku či v kostýme asi nesadnete s radosťou. Foto: Autorka

Pomoc počas školského roka

Podľa hovorkyne Dopravného podniku BA Adriany Volfovej takéto staré doplnkové autobusy premávajú mimo prázdnin ako posilnenie dopravy. „Najstaršie autobusy cestujúci uvidia v premávke opäť až začiatkom septembra po prechode na zimný grafikon, nakoľko ich z dôvodu nutnosti DPB, a.s. vypraviť musí. Vozidlový park DPB, a.s. prešiel masívnou modernizáciou - 120 trolejbusov – kompletne obnovený vozidlový park trolejbusov, 60 električiek, 100 nových autobusov,“ vyjadrila sa Adriana Volfová.

Čítajte viac:

Autobusy meškajú, niekedy nejdú vôbec. Cestujúci sa sťažujú na bratislavskú MHD

V tomto prípade sa, samozrejme, natíska otázka, či si ľudia práve počas pracovných a školských dní zaslúžia jazdiť podobnými dopravnými prostriedkami. Problémom však nezostávajú len poškodené a zdevastované vozidlá, ale aj samotní vandali, ktorí značnou mierou prispievajú k poškodzovaniu majetku. „Čistenie grafitov je čoraz náročnejšie. K čisteniu sa používa špeciálny chemický prípravok, ktorý zvládne vyčistiť 90% grafitov. Najnovšie používajú vandali špeciálne čierne fixky, ktoré idú dole ťažko, ba dokonca v niektorých prípadoch, podľa percentuálnej plochy znečistenia, vôbec,“ dodáva Volfová.

Týmto sa predstavíme celej Európe? Za autobusy bratislavskej MHD sa môžeme hanbiť

Pri zadných sedačkách visia káble, ktoré trčia priamo z autobusu. Foto: Autorka

Chválospevy na Dopravný podnik Bratislava

Slovensko už v najbližších hodinách preberie štafetu predsedníctva Rady EÚ. Odborníci, analytici a politici sa zhodujú na nesmierne ťažkej výzve, ktorá tesne po referende v Británii, v ktorom si občania demokraticky zvolili odchod z EÚ, padne na ramená predsedajúcej krajiny. Počas polroka navštívia našu metropolu desaťtisíce ľudí a stovky významných politikov.

Plus7dni.sk už pred časom tlmočilo DPB sťažnosti našich čitateľov na nepravidelnosť, meškanie či dokonca vynechávanie spojov MHD v Bratislave. Na internetovej stránke je pre podobné sťažnosti zriadená sekcia, v ktorej sú uverejnené „podnety verejnosti na vodičov MHD“.

Čítajte viac:

Slovensko bude šéfovať Rade EÚ. Koľko za to zaplatíme?

Ak si ju návštevníci stránky prečítajú, nenájdu tam nič iné okrem chválospevov a ďakovania jednotlivým šoférom, revízorom a pracovníkom DPB. „Dobrý deň, posledné mesiace som opakovane stretla v MHD revízorov a musím pochváliť ich prístup a správanie k cestujúcim. Vážne. Všetci sa správali milo, ústretovo, bez akejkoľvek arogancie či nebodaj agresivity, ako som zažila mnohokrát v minulosti. Je to super a normálne mi to zvýšilo komfort cestovania,“ píše Mirka G.

Týmto sa predstavíme celej Európe? Za autobusy bratislavskej MHD sa môžeme hanbiť

Diery priamo v podlahe. Foto: Autorka

Anonym píše: „Dobrý deň, chcela by som sa poďakovať vodičovi trolejbusu linky č. 209. Cestovala som 8.12.2014 asi o 11.00 na Kramáre a zabudla som si v trolejbuse kabelku. Dobrí ľudia ju odovzdali vodičovi. Tiež ďakujem dispečingu, že promtne zareagoval a behom hodiny som už mala kabelku spať. Ešte raz Vám patrí veľká vďaka!“ Na stránke sú desiatky podobných pochvál. Ani jedna negatívna. DPB priznáva, že tieto podnety každý individuálne prešetruje a marketingové oddelenie len gramaticky pred uverejnením upraví.