Tip na článok
Na bitúnkoch: V tretích krajinách neplatí európska legislatíva o ochrane zvierat počas usmrcovania.

Týrané zvieratá sú pre náš štát vec, tresty sú podľa aktivistov nízke. Pripravuje Žitňanská zmenu?

Týždenník Plus 7 Dní vám v najnovšom čísle priniesol šokujúcu reportáž o transporte týraných zvierat. Smutným faktom je, že legislatívne sú na Slovensku tieto nemé tváre stále považované za veci.

Často sa na internete objavujú fotografie dokaličených utýraných zvierat, majitelia či pracovníci útulku prosia verejnosť o pomoc pri dolapení páchateľov. K týmto činom sa však ťažko priraďujú vinníci, pretože zvieratá nevedia hovoriť a označiť svojho trýzniteľa.

Tak to bolo aj nedávno, keď pracovníci OZ Československého kastračného programu vylovili zo žumpy utopené šteniatka. Polícii sa výnimočne podarilo identifikovať páchateľov, za podozrivých označila dvoch ľudí, muža a ženu.

Mŕtve šteniatko, ktoré vylovili zo žumpy. Foto: Archív

Vo všeobecnosti psychológovia považujú ľudí schopných ublížiť nemluvným tvorom za agresívnych ba miestami až sadistických. „Ľudia, ktorí dokážu kruto ublížiť tvorom, ktoré sa nevedia brániť, majú výrazne posunutý prach citlivosti a empatie. Objavujú sa u nich známky agresivity a zloby, ktorú si filtrujú na slabších,“ hovorí psychologička Barbora.

Tieto slová potvrdzuje aj Zuzana Stanová, ktorá pôsobí ako právnička v organizácii Zvierací ombudsman. „Týranie zvierat je totiž prečin. Tie sú v zásade menej závažné trestné činy, napr. majetkové, nedbanlivostné, kde sa má za to, že na nápravu páchateľa postačuje podmienka či peňažný trest. Týranie zvierat je však zväčša premyslené a cielené konanie, mimoriadne kruté a surové, kde je mnohokrát potrebné páchateľa s takouto osobnosťou izolovať od spoločnosti, pretože nabudúce môže byť jeho obeťou človek,“ hovorí právnička.

Komplikované zákony

Za posledných 6 rokov bolo na Slovensku nepodmienečne odsúdených 6 ľudí, ktorí si spolu odsedeli za týranie zvierat 59 mesiacov. Samostatný zákon o ochrane zvierat však v našej krajine neexistuje.

Utajené transporty zvierat sa často snažia vyhnúť kontrole. Doplatia na to zvieratá. Foto: Archív

Aktivisti priznávajú, že za posledné roky prešla legislatíva v tejto problematike určitou zmenou. Terajšie zákony, pod ktoré legislatívne spadá týranie zvierat, sú komplikované a postavené na slovíčkarení. „Je rozdiel, či ide o týranie zvierat, teda pri aplikovaní Trestného zákona - a pri krádeži zvieraťa. Kým v prvom prípade nejde o vec, keďže trestný zákon hovorí o “týraní”, kým pri krádeži môže byť zviera považované za vec a jeho "strata" je na úrovni majetkovej ujmy. Preto sa domnievame, že na to, aby sa situácia na Slovensku zmenila, nie je nevyhnutne nutné čakať na prijatie samostatného zákona o ochrane zvierat, ktorý by zviera definoval ako cítiacu bytosť. Slovensko má všetky páky na to, aby sa situácia zmenila, jediné, čo treba, je aplikovať existujúce predpisy a uplatňovať ich v praxi,“ dodáva Stanová.

Zmeny sa nekonajú

Západný svet pomaly a isto smeruje k ústupu od pokusov na zvieratách, o čom svedčí aj zákaz testovania kozmetiky na zvieratách, ktorý už platí v EÚ. Tento boj trval vyše 20 rokov.

Foto: Archív

Čo sa týka usmrcovania nechcených zvierat, zákon sa to síce snaží sťažiť tým, že túto možnosť stanovuje ako poslednú možnosť, ale veľmi neúčinne. „Na Slovensku je množstvo veterinárov, ktorí nemajú problém eutanazovať zdravé zvieratá, dokonca mláďatá. Tu by drobná, až nepatrná zmena legislatívy veľmi pomohla - snažíme sa to s Ministerstvom pôdohospodárstva vyrokovať,“ vyjadrilo sa združenie. Hovorca Ministerstva vnútra SR Peter Bubla pre týždenník Plus 7 Dní potvrdil, že rezort nechystá žiadne legislatívne zmeny či návrhy v tejto problematike.

VIDEO Plus 7 Dní