Tip na článok
Plus 7 DNÍ oslavuje 25 rokov. Buďte pri tom.

Týždenník PLUS 7 DNÍ oslavuje 25 rokov: Nenechajte si to ujsť!

Skúste si predstaviť 780-kilometrový mrakodrap. Asi taký by vznikol, ak by ste na seba naskladali všetky doteraz vytlačené čísla nášho týždenníka.

Galéria k článku (3 fotografie )
Pripomenieme vám najzaujímavejšie nehnuteľnosti známych Slovákov, najšpinajvšie kauzy, najlepšie Fikcie a Myšlienky týždňa, ale aj najpredávanejšie titulky - a najobľúbenejšie tváre - či najpreceňovanejšie celebrity.
V septembri 1998 sa nám podarilo oholiť vtedajšieho lídra SDK Mikuláša Dzurindu. Kvôli prehratej stávke s našou redaktorkou Zitou Sujovou musel dať dole fúzy.
Prvé číslo Plus 7 dní vyšlo presne 20. júla 1990. Stál 5 Kčs a na titulke bola karikatúra vtedajšieho federálneho premiéra Václava Klausa.

V júli 1990 Vladimír Mečiar trávil svoje prvé týždne v premiérskom kresle, iracký prezident Saddám Husajn finišoval s prípravami na inváziu do Kuvajtu, Nemci sa stali majstrami sveta vo futbale a kapela Pink Floyd pred 300-tisíc fanúšikmi zaspievala svoj legendárnu pieseň Wall na mieste, kde ešte pred necelým rokom stál Berlínsky múr.

A ešte čosi - v Bratislave začal vychádzať dvojtýždenník PLUS 7 DNÍ. Dnes už vieme, že táto udalosť nadobro zmenila slovenské mediálne prostredie a do určitej miery aj celú spoločnosť.

Štyridsať strán za päť korún

Prvé číslo PLUS 7 DNÍ vyšlo presne 20. júla 1990. Stálo 5 Kčs a na titulke bola karikatúra vtedajšieho federálneho premiéra Václava Klausa. Nový časopis - vytlačený ešte na novinovom papieri - mal štyridsať strán. Aj s obálkami a štvorstranovou farebnou inzertnou prílohou.

Foto: Plus 7 DNÍ

Až na charakteristické modré logo sa na dnešnú Plusku podobalo len málo. Z pôvodných rubrík sa zachovalo Slovo vydavateľa, Reportáž a poradňa o vzťahoch a sexe Ja a ty. K tomu ešte krížovka a horoskop. Oproti existujúcich týždenníkom bol však iný - rýpal do politikov, mafiánov, korupčníkov, ale napríklad aj otvorene hovoril o sexe.

Z dvojtýždenníka sa už do troch rokov stal týždenník. Na lepšom papieri, s farebnou tlačou, s čoraz väčším rozsahom, a rastúcim nákladom. Z desiatok tisíc výtlačkov sa v najlepších rokoch stalo takmer dvestotisíc.

Dvesto miliónov výtlačkov, 150-tisíc strán, 60-tisíc ton papiera

S Pluskou nemusíte vo všetkom súhlasiť, môžete ju kritizovať, ale niektoré úspechy sa jednoducho spochybniť nedajú. Čísla hovoria za všetko. Tu je niekoľko z nich:

  • Za 25 rokov sme vytlačili takmer 200 miliónov kusov PLUS 7 DNÍ. Ak by ste ukladali časopisy jeden na druhý, vznikol by mrakodrap vo výške takmer 780(!) kilometrov - čo je vzdialenosť z Košíc do Karlových Varov.
  • Jeden výtlačok mal v priemere 120 až 130 strán, teda za 25 rokov ste ich aj s inzerátmi mohli prečítať vyše 150-tisíc.
  • Ak by ste všetky vytlačené strany naskladali vedľa seba, pokryli by ste nimi plochu s rozlohou asi 1500 kilometrov štvorcových. Čiže stranami z celého nášho 25-ročného nákladu by ste mohli teoreticky pokryť všetky slovenské krajské mestá a ešte by sa vám zvýšilo aj na Martin, Poprad, Prievidzu, Zvolen, Považskú Bystricu a Michalovce.
  • Na vytlačenie PLUS 7 DNÍ sme spotrebovali takmer 65-tisíc ton papiera. To by vyvážilo asi 70-tisíc Favoritov, ktorých výroba vrcholila v čase, keď vyšlo naše prvé číslo.
  • Naši redaktori za štvrťstoročie urobili spolu asi 200 miliónov úderov na stroji či neskôr na počítači. Aj rekordéri v rýchlopise, ktorí dokážu napísať asi 800 úderov za minútu, by potrebovali písať pol roka 24 hodín denne, aby zvládli toľko textu.
  • Za 25 rokov ste na našich stránkach videli približne 200-tisíc fotografií. Ak by ste každú z nich vytlačili v bežnom formáte 9 krát 13 centimetrov a uložili ich vedľa seba dostali by ste 250-kilometrový rad. Je to približne vzdušná vzdialenosť medzi Bratislavou a Popradom.
  • Za 25 rokov sa v redakcii Plus 7 dní vystriedali desiatky redaktorov. Za celý ten čas sme však mali iba jedného šéfredaktora. Miloš Luknár je tak najdlhšie pôsobiacim šéfredaktorom v jednom tlačenom médiu na Slovensku.
  • Historicky najstaršími rubrikami sú Slovo vydavateľa, krížovka, Horoskop a Ja a ty. V Plus 7 dní sa objavujú od prvého čísla.
  • Jedna z najpopulárnejších rubrík, Fikcia, sa po prvý raz objavila v Plus 7 dní v čísle 5 koncom januára 1994.
  • V septembri 1998 sa nám podarilo oholiť vtedajšieho lídra SDK Mikuláša Dzurindu. Kvôli prehratej stávke s našou redaktorkou Zitou Sujovou - stavili sa, že vo voľbách porazí Mečiarovu HZDS, no prehral o 0, 7 percenta - musel dať dole fúzy, ktoré nosil od pätnástich, teda 28 rokov.

Spomínajte a vyhrajte!

Pri príležitosti 25. výročia týždenníka PLUS 7 DNÍ vám v jedenástich pokračovaniach pripomenieme tie najvydarenejšie okamihy nášho časopisu.

V tlačenej forme a na internete budete môcť celé leto sledovať, ako sa menil nielen PLUS 7 DNÍ, ale aj svet, Slovensko a jeho najvýraznejšie osobnosti.

Pripomenieme vám najzaujímavejšie nehnuteľnosti známych Slovákov, najšpinavšie kauzy, najlepšie Fikcie a Myšlienky týždňa, ale aj najpredávanejšie titulky - a najobľúbenejšie tváre či najpreceňovanejšie celebrity.

Každú z jedenástich tém bude sprevádzať anketa, v ktorej vy vyberiete TOP 5. Za odmenu desiati z vás získate originálne tričko s tromi najväčšími Myšlienkami týždňa - v redakcii ich voláme familiárne „hlúposť týždňa“.

VIDEO Plus 7 Dní