Tip na článok
Ministerka Ľubica Laššáková.

Učenlivá Ľubica Laššáková: Majetkami nesiaha smerákom ani po päty!

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková majetkom nesiaha smeráckym špičkám ani po päty, rýchlo sa však naučila, ako to vo svete vysokej politiky chodí

Galéria k článku (5 fotografií )
Stretnutie: Laššáková sa už stretla s iniciátormi petície za jej odvolanie. Nepresvedčila ich
Pani ministerka: Ľubica Laššáková je ministerkou kultúry napriek nesúhlasu umelcov. Počas funkcionárčenia sa už dopustila niekoľkých faux pas.
Na Králikoch: Podobne ako premiéra Pellegriniho očarila krása prírody v dedine Králiky novú ministerku kultúry. Spolu s manželom tam vlastnia pozemok. Ich dve deti si tam postavili domy.

Keď sa jej meno spomenulo v súvislosti s postom šéfky rezortu kultúry, veľa ľudí zrejme ani netušilo, o kom je reč. Čerstvý premiér Peter Pellegrini sa totiž pri obmene vlády rozhodol staviť na takmer neznámu 57-ročnú paniu z Banskej Bystrice, ktorá doteraz pôsobila v regionálnej politike. Do horúceho kresla sa tak koncom tohtoročného marca posadila vyštudovaná televízna redaktorka Ľubica Laššáková, o ktorej zlé jazyky tvrdia, že jej predchodca Marek Maďarič nemal chuť menovať ju čo i len za riaditeľku Štátnej vedeckej knižnice fungujúcej v meste pod Urpínom. Paradoxne, dnes má táto krehká blondína pod palcom celé ministerstvo kultúry.

Pani ministerka: Ľubica Laššáková je ministerkou kultúry napriek nesúhlasu umelcov. Počas funkcionárčenia sa už dopustila niekoľkých faux pas.
Pani ministerka: Ľubica Laššáková je ministerkou kultúry napriek nesúhlasu umelcov. Počas funkcionárčenia sa už dopustila niekoľkých faux pas.
Archív

Či je však tejto pozície skutočne hodná, je čoraz viac otázne.

Faux pas

Začalo sa to čižmami. Obyčajnou zimnou obuvou, ktorú si nastávajúca pani ministerka obula pri príležitosti jej prijatia u prezidenta Andreja Kisku. Hneď sa stala terčom posmeškov, lebo, raz darmo, etiketa nepustí. Mnohí však toto nešťastné ľudské faux pas boli ochotní odpustiť jej. Predsa len, nie všetci sa rodíme s vycibreným vkusom a so zmyslom pre módu. Lenže potom prišiel rozhovor pre Denník N, pre ktorý okrem iného porozprávala aj čosi v tom zmysle, že sa stotožňuje s dnes už bývalým premiérom Robertom Ficom.

Stretnutie: Laššáková sa už stretla s iniciátormi petície za jej odvolanie. Nepresvedčila ich
Stretnutie: Laššáková sa už stretla s iniciátormi petície za jej odvolanie. Nepresvedčila ich
Archív

A to v téme, že chod celého sveta, a teda aj mohutné protesty na Slovensku vyvolané vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, riadi americký miliardár maďarského pôvodu George Soros. „Myslím si, že je to pravda. Hry od spomínaného pána idú, aj keď sa často hovorí, že čo už môže taký 85-ročný pán, niekde za oceánom, riadiť na Slovensku. Nielen na Slovensku…“ povedala Laššáková v pamätnej debate. A pustila sa aj do mimovládnych organizácií. Označila ich za príliš bohaté vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú. „Musí byť nejaký iný zdroj, musí ich niekto financovať a myslím si, že sú to takéto zaoceánske peniaze,“ hlboko sa zamyslela čerstvá ministerka kultúry.

Petícia za odvolanie

Hoci sa Laššáková takmer okamžite ospravedlnila, umelecká obec, ktorej záujmy má hájiť, neskrývala značné rozhorčenie. Čosi také by totiž čakali napríklad od fašistu Mariana Kotlebu, rozhodne však nie od ženy zastávajúcej taký dôležitý post. Mimochodom, bola to práve Ľubica Laššáková, ktorá ako jedna z mála regionálnych politikov tvrdo bojovala proti Kotlebovi v časoch, keď bol županom Banskobystrického samosprávneho kraja. Mnohí preto čakali, že práve na tom bude stavať a posilňovať svoju reputáciu. Lenže nie. Ona sa pustila do Sorosa a mimovládok.

Podlavice: Ľubica Laššáková žije s mužom v tomto staršom dome jeho rodičov v banskobystrických Podlaviciach.
Podlavice: Ľubica Laššáková žije s mužom v tomto staršom dome jeho rodičov v banskobystrických Podlaviciach.
Archív

Reakciou na Laššákovej reči bola petícia s názvom Kultúrny reparát. Jej signatári žiadali premiéra Pellegriniho, aby svoju nominantku odvolal a na post ministra navrhol človeka, ktorý si to fakt zaslúži. V priebehu niekoľkých dní sa pod dokument podpísali zhruba dve tisícky najzvučnejších mien slovenského kultúrneho života. Ľubica Laššáková sa tak stala hádam vôbec prvou ministerkou v ére samostatného Slovenska, ktorej odborná verejnosť nedala ani oných sto dní na rozbehnutie.

Chceli jej dať šancu

Ešte sa však našli odborníci, ktorí boli vo vyjadreniach na adresu novej ministerky opatrní a uvážliví. Petíciu za jej odvolanie označili za prejav davovej psychózy. „Petícia je dôsledok nespokojnosti s riešením patovej situácie v štáte. Je namierená predovšetkým proti konaniu koaličných strán a ich úpornej snahe udržať sa pri moci za každú cenu. A to ľudí irituje a vedie k takýmto iniciatívam. Je smutné, že je to namierené proti človeku, ktorý, predpokladám, iba plní stranícke rozhodnutie. Nechcel by som byť v jej koži... Platí to však iba vtedy, ak nejde o karieristu. Slušné by bolo dať jej príležitosť a zhodnotiť jej schopnosti po sto dňoch ministrovania,“ reagoval na margo udalostí okolo petície proti Laššákovej slovenský historik Jozef Lenhart. V podobnom duchu sa vyjadrila Zuzana Ďuricová-Hájková, riaditeľka Divadla Štúdio tanca z Banskej Bystrice, ktorá prišla s Laššákovou do kontaktu práve v časoch „kotlebizmu“ v meste pod Urpínom. Tamojším súborom, ktoré sa ocitli v nemilosti vtedajšieho župana, totiž v pozícii regionálnej političky podala pomocnú ruku.

Osada: Dom, kde žije ministerka kultúry, sa nachádza niekoľko desiatok metrov od miestnej osady.
Osada: Dom, kde žije ministerka kultúry, sa nachádza niekoľko desiatok metrov od miestnej osady.
Archív

Dnes sú však aj títo ľudia opatrní na vyjadrenia podľa všetkého zo správania pani ministerky znechutení. Ľubica Laššáková totiž nedokázala prekročiť svoj tieň. V uplynulých dňoch sa dostala do podozrení, že v banskobystrickej mestskej časti Podlavice veľmi čudným spôsobom účtovala rôzne kultúrne a spoločenské akcie. Dokonca aj tie, ktoré sa nikdy nekonali.

Navyše, po nedávnom stretnutí s iniciátormi petície na jej odvolanie ministerka pred médiami s pokojným až výsmešným hlasom uviedla, že to nebola ona, kto pre Denník N vykladal o Sorosovi a bohatých mimovládkach. „Jediná pravdivá veta z toho je domnienka, že možno sú to zaoceánske peniaze, všetky predchádzajúce nepatrili mne...“ konštatovala Laššáková. Vzápätí nato zverejnil denník nahrávku predmetného rozhovoru, z ktorej bolo úplne jasné, čo ministerka kultúry povedala. Nuž a vysvitlo, že veľmi rýchlo pochopila, ako to vo vysokej politike chodí.

Je však zarážajúce, že ku klamstvu sa znížila v súvislosti s vyjadreniami, za ktoré sa už aj ospravedlnila. Ale možno jej to poradil niektorý z členov jej posilneného mediálneho tímu, ktorý má koordinovať výstupy pani ministerky. Zdá sa, že to zatiaľ uchopili zvláštnym spôsobom, nehovoriac o tom, že ani mediálna posila Ľubice Laššákovej nedokázala reagovať na naše otázky, ktoré sme na ministerstvo kultúry opakovane zasielali.

V jednej dedine

Peter Pellegrini napriek všetkému na svojej nominantke trvá. Akési bločky z Podlavíc považuje za malichernosť. A že klamala? No bože! A ktorý politik nie! On si s Ľubicou Laššákovou zjavne rozumie. Blízko k sebe majú nielen tým, že žijú v Banskej Bystrici. Obaja vlastnia majetok aj v neďalekej dedine Králiky. Pellegrini tam má víkendovú chalupu a čaro tamojšej prírody objavila dokonca celá rodina Laššákovcov. Domy si tam postavili obe deti pani ministerky - syn Ľuboš aj dcéra Ivana. Samotná Laššáková s manželom vlastnia na Králikoch záhradu s rozlohou takmer 700 štvorcových metrov. Leží rovno oproti rodinným domom ich detí. Zatiaľ však žijú v staršom dome v Banskej Bystrici v spomínanej časti Podlavice. Nachádza sa len niekoľko desiatok metrov od miestnej rómskej osady. Tamojší obyvatelia si pani Laššákovú nevedia vynachváliť. Vraj vždy, keď mohla, prišla pani Ľubka za nimi. Aj keď vyhoreli, im pomohla. Poniektorí sú dnes, keď už je ministerkou, hrdí aj na to, že s jej deťmi chodili do školy. Nuž, aspoň niekto.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní