Tip na článok
Schovaná: Mladá učiteľka po prepuknutí škandálu sa na verejnosti už veľmi neukazuje.

Učiteľka obvinená zo zneužívania školáka: Nezvládla komunikáciu na sociálnej sieti?

Učiteľku obvinili, že zneužívala dvanásťročného žiaka. Čo si myslí skúsenejšia kolegyňa o používaní Facebooku na komunikáciu so žiakmi?

Dlhoročná učiteľka, ktorá doteraz nemala žiadne problémy, čelí obvineniu, že takmer pol roka sexuálne zneužívala 12-ročného žiaka základnej školy. Pedagogička učila päť rokov slovenčinu v Koškovciach pri Humennom.

Dovtedy sa na ňu nik nesťažoval. Ani žiaci, ani rodičia. Preto všetkých prekvapilo obvinenie zo sexuálneho zneužívania siedmaka. Chlapec býva len pár metrov od školy.

Po Humennom i Koškovciach kolujú iba fámy a domnienky, ani jedna zo zainteresovaných strán nemieni mimoriadne chúlostivú tému rozoberať.

Učiteľka zo školy na vlastnú žiadosť odišla. Je tehotná, čaká druhé dieťa. Podľa niektorých rodičov sa s deťmi lúčila s tým, že odchádza na materskú. Polícia už mladú učiteľku obvinila zo zločinu sexuálneho zneužívania a prečinu ohrozovania mravnej výchovy.

Šokovaní

Základná škola s materskou školou v Koškovciach je spádová pre jedenásť okolitých obci. Zamestnanci i samotný riaditeľ sú z kauzy šokovaní a obvineniam nedokážu uveriť.

Podľa medializovaných informácií 31-ročná Dana na sexuálne zvrhlosti vraj nútila siedmaka nielen v byte v Humennom, ale aj v jej rodinnom dome, kde býva s manželom. Polícia sa ku kauze pre jej citlivosť nevyjadruje a žiadne informácie neposkytuje. Nie je preto zrejmé, kto prípad na políciu ohlásil.

V škole si nikto nič nevšimol, nikomu ani len nenapadlo, že by až pol roka mala trvať láska medzi žiakom a učiteľkou. Dokonca ani susedia či starí rodičia, ktorí sa starajú o údajne zneužívaného chlapca, si nič nevšimli.

Sociálne siete: Učiteľka Dana často komunikovala so svojimi žiakmi aj cez Facebook. Žiaci pod rôznymi nickmi komentovali jej fotky. Foto: Facebook.com

Ústretová

Mladá učiteľka mala so svojimi žiakmi dobrý vzťah. Bez problémov si s nimi písala aj na Facebooku. Študenti jej pod rôznymi prezývkami - nickmi - skladali komplimenty. Nebolo to inak ani v prípade jej údajného 12-ročného nápadníka. Takéto vypisovanie detí s učiteľmi na sociálnych sieťach je však v súčasnosti bežné.

„Často najmä baby pochvália učiteľke nové šaty alebo napíšu, že im to pristane. Fotky komentujú aj chalani. A nielen mladým učiteľkám. Ak si ich dáme k priateľom, je jasné že pozeráme, čo sa na ich stránkach objaví. Navyše, keď vieme, že nám hrozí horšia známka, tak sa snažíme byť milí na učiteľku aj na Facebooku,“ hovorí 12-ročný chlapec zo základnej školy v Košiciach.

Pomyslenie na to, že by si mal začať niečo s hociktorou učiteľkou, so smiechom odmieta. „Veď by to mohla byť moja mama,“ dodáva.

Čítajte viac:

Daniela K. obvinená zo zneužívania chlapca: Žiaci jej skladali komplimenty

Detské srdiečko

Na druhej strane, skúsená 40-ročná učiteľka kolegyňu z Koškoviec nechápe, že si nechá komentovať žiakmi súkromné fotografie.

„Nikdy by som to nerobila. Samozrejme, že s deťmi chcem vychádzať a vychádzam dobre, dokonca ich v škole aj pohladím a pochválim pri ich študijnom úspechu. Ale to je všetko. Nikdy im nehovorím o svojom súkromí. Nikdy sa im nezverujem so svojimi problémami. A Facebook využívam iba súkromne."

"Aj žiakom som vysvetlila, že zbytočne si ma budú pridávať za priateľku. Ja som ich učiteľka, nie rovesníčka, aby sme komunikovali takouto formou. Všetko si s nimi radšej vyrozprávam osobne,“ prezrádza učiteľka, ktorá nechce byť spájaná s touto kauzou.

Priznáva, že vo svojej 17-ročnej praxi sa stretla s prípadom, keď sa do nej malý žiačik zaľúbil. Najmä na prvom stupni. „Samozrejme, že malé deti vidia vo svojej učiteľke veľký vzor a chcú urobiť všetko pre to, aby mi urobili radosť. V takýchto prípadoch sa okamžite kontaktujem s rodičmi a hlavne chlapcovi vysvetlím, že ho mám rada, ale presne tak isto ako ostatných žiakov v triede, a že nosiť mi kvietok alebo malú čokoládu ako prejav sympatie rozhodne nemôže. Preberieme si to a dieťa pochopí, že som tu síce pre neho na riešenie problémov, ale na zaľúbenie si musí nájsť svoj objekt medzi rovesníkmi,“ vysvetľuje ďalej pedagogička.

Mladý chlapec z Koškoviec má aj staršieho brata. Obaja boli bezproblémoví. Vychovávajú ich momentálne starí rodičia, pretože rodičia sa rozviedli a pracujú v zahraničí.

Obe rodiny sa po prevalení škandálu utiahli. Nechcú komunikovať s nikým. Učiteľka s rodinou žijú v dome v Humennom. Susedia ich teraz vídajú pomenej. „Vždy žili pekne, takéto poníženie a ukazovanie prstom si nezaslúžia. Verím, že to je len nedorozumenie,“ zastávajú sa mladej mamičky susedia.

Nie je to vylúčené

Odborníčka v oblasti sexuológie a psychiatrie Danica Caisová sa s podobným prípadom ešte nestretla. Poukazuje však na fakt, že vzťah medzi dvoma jedincami nie je len výsostne o fyzickom milovaní.

„Považujem za nesprávne zužovať sexualitu iba na pohlavný styk, na finále celého systému zbližovania. Ak sa sústredíme iba na telesnosť, tak nám unikne celá oblasť psychosexuality,“ vysvetľuje známa odborníčka a dodáva: „Prirodzene, ak chlapec a dospelá žena sú primerane telesne vyvinutí, je pomer možný.

Podľa Caisovej telesná a emocionálna príťažlivosť majú svoje presné, hoci nepísané pravidlá. „Ak vznikne medzi dvoma jedincami cit lásky, potom je vekový rozdiel nepodstatný. Žena sa chlapcovi páči komplexne, jej vzhľad, jej správanie, lichotí mu jej pozornosť, záujem, páči sa mu, ako sa usmieva, chodí, hovorí, a ak sa mu podarí zaujať, potom je prirodzene na seba hrdý."

"Naopak, zrelej žene sa na mladom chlapcovi môže páčiť jednak jeho vzhľad, ale aj jeho nezrelosť, jeho obdiv, úprimnosť. Prirodzene, ide o efebofilný záujem. Nie je vylúčená ani odchýlka od normy - efebofília, erotické zameranie na dospievajúcich chlapcov,“ objasňuje pravidlá zaľúbenosti odborníčka. Podľa nej si okolie nič nevšimlo, lebo ľudia sú plní predsudkov. „Bohužiaľ, sexualitu zužujeme iba na pohlavný styk, a tak nám mnoho podstatného uniká,“ uzatvára tému Danica Caisová.

VIDEO Plus 7 Dní