Prípad, aký nemá na Slovensku obdobu. Financie uložené v rezervnom fonde obce Šarišské Michaľany určené na investičné akcie sa z pokladnice vyparili za pár mesiacov roka 2020. Spolu suma takmer 1,3 milióna eur putovala z účtu samosprávy do vrecka internetovej veštkyne či, presnejšie, skončili u muža, ktorý sa za jasnovidku vydával. Psychicky labilná účtovníčka Zuzana C. sa prostredníctvom mystických a ezoterických rituálov snažila vyriešiť svoje osobné problémy. „Výsledkom takéhoto hospodárenia bývalého vedenia je historicky najväčšia sprenevera v dejinách samosprávy,“ upozorňuje nový poslanec obecného zastupiteľstva Tomáš Koziak.
Vybielená kasička
Kauza sa prevalila po tom, čo bývalému starostovi obce Jozefovi Mačovi prišli upomienky za faktúry, o ktorých si myslel, že už sú zaplatené. Nezrovnalosti začali na úrade preverovať a nestíhali sa diviť. Viaceré obecné kontá - napríklad účet rezervného fondu či fondové účty určené na investície - boli vybrakované. „Nelegálne prevody urobila bývalá účtovníčka, ktorá peniaze posielala na osem rôznych účtov patriacich osobám zo západného Slovenska,“ vysvetlil vtedy médiám Mačo. So zamestnankyňou rozviazali pracovný pomer a podali na ňu trestné oznámenie.
FOTO ÚČTOVNÍČKY V GALÉRII>>
Ešte väčšie prekvapenie nastalo, keď počas súdneho procesu vyšlo najavo, na čo vlastne exúčtovníčka potrebovala vyše milióna eur. Neboli to nehnuteľnosti, autá ani šperky. Nič materiálne, Zuzana investovala odcudzené peniaze do duchovnej sféry, konkrétne na veštecké služby. Začala ešte v roku 2018, keď na sociálnej sieti objavila profil jasnovidky. „Bola som v ťažkom psychickom rozpoložení, opustil ma partner, nechal ma samu s dvoma deťmi,“ povedala žena policajtom v prípravnom konaní. Zuzana veštkyni postupne čoraz viac dôverovala a obracala sa na ňu čoraz častejšie. Prvý výklad budúcnosti ju stál dvadsať eur, ale účet za ezoterické služby sa rýchlo vyšplhal do astronomických výšin.
Jasnovidka nešťastnú ženu presvedčila, že je prekliata, a jedinou cestou k náprave sú očistné rituály a pálenie sviečok. Samozrejme, nie zadarmo. „Stále sa ozývali, že treba urobiť ďalší očistný úkon. Odpísala som im, že nemám peniaze. Napísali, aby som si požičala alebo si vzala úver. Keď som im odmietla zaplatiť, vyhrážali sa mi, že sa všetko vráti do pôvodného stavu,“ píše sa v zápisnici z prípravného konania.
Psychický teror
Neskôr na ňu začali čoraz viac tlačiť a argumentovali, že keď nezaplatí, stane sa niečo zlé jej deťom či rodičom. Psychicky labilná žena tlaku podľahla a napožičiavala si desaťtisíce eur. Keď už nemala odkiaľ, financie si začala ulievať z obecnej kasy, ku ktorej mala neobmedzený prístup. „Žila som v neustálom strachu, bála som sa každej ich správy. Cítila som sa zahnaná do kúta, bola som v ťažkom psychickom stave. Nevedela som rozlíšiť, čo je dobré a čo zlé.“ Nakoniec koncom roka 2020 nabrala odvahu a na políciu podala trestné oznámenie. Dlhodobý psychický nápor sa však prejavil na jej mentálnom zdraví a skončila hospitalizovaná na psychiatrii. Diagnostikovali jej paranoidnú schizofréniu.
To bol aj dôvod, prečo na pojednávaní nevypovedala osobne. Podľa jej opatrovníka u nej stále pretrvávajú zdravotné problémy. Súd na základe znaleckého posudku rozhodol, že bývalá účtovníčka nebola pre nepríčetnosť trestne zodpovedná, a zbavil ju obvinenia. V prípade už vystupuje ako svedkyňa. Za podvod súdia veštkyňu. Podľa obžaloby sa mal za ňu vydávať Andrej Semely z Myjavy. On vinu odmieta. Súbežne prebieha aj vyšetrovanie pre podozrenie z porušenia zákonných povinností pri kontrole nakladania a hospodárenia s majetkom samosprávy. Policajti teda preverujú, či nepochybilo aj bývalé vedenie obce.
Nový starosta Šarišských Michalian Ondrej Kušnirík, ktorý bol v minulom volebnom období zástupca starostu a predseda finančnej komisie, vraví, že teraz je všetko v rukách kompetentných orgánov. „Teraz sme pri investíciách odkázaní na externé financovanie. Budeme sa uchádzať o všetko, čo je možné - peniaze z eurofondov či z lokálnych dotačných systémov,“ hovorí. Dodáva, že peniaze im chýbajú a dali by sa využiť napríklad na opravu ciest, ale na bežnú réžiu stále majú. „Nevypíname osvetlenie, kúrime tam, kde treba kúriť, zamestnanci fungujú v normálnom režime,“ vysvetlil.
S tým, že Zuzana nebude za spreneveru trestne zodpovedná, spokojný nie je. „S pani účtovníčkou tu ľudia fungovali na dennej báze a nejavila žiadne známky divného správania. Nikto si nevšimol, že by niečo nebolo v poriadku. Súdna psychológia má svoje metódy, nikto znalca nemôže spochybňovať, ale budeme sa snažiť otvoriť to nanovo,“ dušuje sa starosta, ktorý si teraz musí veľa vypočuť od nahnevaných obyvateľov. „Bežne sa stretávam s názorom, že si vybavila ‚papier na hlavu‘ a zrazu je na ňu zákon krátky, pokojne si chodí po svete. Dala skvelý návod na spreneveru pre ľudí v iných obciach.“
Sofistikovaný podvod
Dlžobu sa preto rozhodli vymáhať aj na Okresnom súde v Banskej Bystrici. Ten vec presunul na prešovský súd, ktorý začiatkom februára návrh zamietol. „Ešte nemáme k dispozícii písomný rozsudok, ale, samozrejme, sa odvoláme. Domnievame sa, že by sme mali byť úspešní,“ nestráca nádej. A ako je vôbec možné, že si nikto na úrade nevšimol šafárenie s financiami? „Bývalá pani účtovníčka to robila veľmi sofistikovane. To nebolo tak, že na jednom účte bolo milión eur. Obec mala viacero účtov, a to sa bavíme o desiatkach transakcií denne. Z nich po celý čas dynamicky presúvala peniaze z jedného na druhý, takže to nebolo také okaté. Dobre to kamuflovala,“ myslí si Kušnirík.
Vraví, že jej odborné renomé doteraz nikto nespochybňuje. Po nástupe do funkcie však zlepšil kontrolu. „Keď som prezval úrad a bankové účty, tak som si nastavil notifikácie do telefónu. Ako štatutár vidím všetky transakcie. Trúfnem si povedať, že sa to u nás už nikdy nestane.“ Mrzí ho, že sa z prípadu spravilo také haló a zasypalo ho množstvo telefonátov od starostov zo Slovenska. „Mali sme smolu. Stavím sa, že v mnohých iných samosprávach starosta nesedí na internetbankingu a neskroluje si transakcie každé dva dni ani každý týždeň, ba ani každý mesiac. Musí existovať aj nejaká miera dôvery, ináč by všetko musel robiť sám. Po našom príprade viacerí zbystrili, ale po vojne je každý general,“ uzavrel.
FOTO STAROSTU V GALÉRII>>
Práca v Prešove?
Miestnych aféra okolo veštkyne poriadne dožrala a pýtajú sa, ako sa to mohlo vôbec stať. „Je to hanba pre obec. Teraz sme celému okoliu na smiech. Absolútne zlyhala kontrolná činnosť na obecnom úrade. Za tie peniaze mohli byť nové cesty, chodníky či detské ihriská. Nechápem, ako sa také niečo mohlo dopustiť,“ hovorí nám muž stojaci pred dedinským obchodom. „Je to na zaplakanie. Ale čo urobíte, keď sú tam na to kompetentní a tí to domrvili. Nado mnou je v robote kontrola, aj nad touto pracovníčkou mala byť. Ale asi nebola najlepšia,“ doplnila ho Lucia, ktorá si myslí, že peniaze do rozpočtu sa už nikdy nevrátia. „To sú bájky, čo sa hovorí o veštkyni, tomu neverím. Tam sú iné ťahy,“ hovorí miestna žena.
Účtovníčka Zuzana bývala v susednej obci, no aj v Šarišských Michaľanoch mala blízkych. Žena, ktorá ju pozná, no nechce byť menovaná, tvrdí, že nemôže byť žiadnej reči o simulácii a Zuzana je na tom skutočne stále veľmi zle. „Je úplne mimo a veľmi zle to celé znáša. Dokonca je v takom stave, že sa nedokáže starať ani o svoje deti, ktoré zverila starým rodičom.“ Na druhej strane tvrdí, že sa jej už podarilo nájsť si novú prácu. „Robí v Prešove, chodí tam vypomáhať ako účtovníčka,“ dodala.