Najväčší problém je, že nám nikto neveril. Ani v nemocnici, ani na polícii, - povzdychnú si tri ženy, ktoré vlani takmer prišli o život. Sú presvedčené, že sa ich pokúsila otráviť žena, ktorej požičali veľkú finančnú sumu. O neuveriteľnom prípade sme v našom časopise písali v novembri.

V hlavnej úlohe je životaschopná šesťdesiatnička zo Šiah, ktorá si vie získať ľudí natoľko, že jej ochotne odovzdajú peniaze, ba dokonca na ňu prepíšu svoj majetok. A viacero z nich už nie je medzi živými. Náhoda?

Napriek tomu, že konečne sa niekto rozhodol na jej nekalé úmysly upozorniť a podal trestné oznámenie, vyšetrovanie viazne. Nebezpečná žena naďalej mámi od ľudí peniaze a sľubuje nemožné. Dokonca pred voľbami ponúkala svoje služby poslancovi z politickej strany Most-Híd.

A zrejme nie jednému, keďže s politikmi maďarskej národnosti sa pozná aj vďaka bratovi, bývalému ministrovi. Podľa našich informácií sa však po vypuknutí sestrinho škandálu od nej dištancuje.

Čítajte viac:

Káva so zadlženou dôchodkyňou vyšla tri ženy draho. Skoro sa otrávili!

Záhadná choroba

„Kedy začne polícia niečo robiť? Prečo vôbec neprešetruje, ako pani G. prišla k domom a prečo jej ich niekto len tak daroval? Naozaj považujú za náhodu a sprisahanie, že tri ženy, ktoré sa navzájom nepoznali, ale mali spoločnú známu pani G., skončili v nemocnici so záhadnou chorobou?“ pýtajú sa poškodené dámy, ktoré už takmer rok čakajú, že vyšetrovanie sa pohne dopredu.

Zopakujme si, čo sa vlastne stalo. Približne pred dvoma rokmi dôchodkyňa vyhľadala pani J. a poprosila ju o peniaze. Vraj ich dobre investuje. Poškodená uverila, lebo mala o návštevníčke dobré referencie a predtým pracovala ako vedúca pracovníčka v banke.

Postupne pani G. od nej vymámila desaťtisíce eur. Keď trvala na vrátení dlhu, začali sa diať zvláštne veci. Po každom stretnutí s dôchodkyňou skončila v žalostnom stave v nemocnici.

„Až neskôr som sa dozvedela, že som sa správala agresívne, metala som sa, vykrikovala nezmysly a museli ma priviazať k posteli. Vyšetrenia hlavy boli negatívne. Napriek tomu to kvalifikovali ako mozgovú príhodu. Mojich blízkych pripravili na najhoršie - že neprežijem. Keď však videli, že o dva dni som fit, pozerali sa na mňa ako na zázrak,“ opisuje pani J.

Odišla domov bez uspokojivého vysvetlenia náhlych zdravotných problémov. Podobný scenár sa zopakoval ešte dvakrát.

Otrava atropínom?

Zaúradovala náhoda. Známy poškodenej J. je lekár a upozornil ju, že v nemocnici ležia ďalšie dve ženy s rovnakými záhadnými príznakmi. Ešte šokujúcejšie bolo zistenie, že všetky tri poznajú pani G. a požičali jej peniaze.

Aj ďalšia obeť, pani K., nám opísala podobný priebeh. Poznala pani G. ako dlhoročnú rodinnú priateľku svojej mamy. V nemocnici skončila po pití čaju s dotyčnou dôchodkyňou. Opäť s nevysvetliteľnou diagnózou. U tretej poškodenej sa tiež zdravotné problémy prejavili vždy po stretnutí s pani G.

Všetko vyvrcholilo cez minuloročné veľkonočné sviatky. Po vypití kávy pani Z. nad sebou stratila kontrolu, trpela halucináciami, neudržala sa na nohách a vôbec o sebe nevedela. „Nechala ma napospas, len sa na mňa pozerala. Až moja mama zavolala pohotovosť,“ spomína.

Ani v jej prípade si lekári nevedeli rady - mali podozrenie na mozgovú príhodu, ale testy vyšli negatívne. Ešte dnes sa jej chveje hlas, keď na to pomyslí. „Stále mi je ťažko. Som presvedčená, že nám dala do nápoja atropín. Polícia mala urobiť všetko pre to, aby to dokázala,“ rozhorčuje sa.

Čítajte viac:

Tieto "neviniatka" spáchali hnusné zločiny. Pribudne k nim Slovenka?

Polícia tápe

Ako teda orgány činné v trestnom konaní s celým prípadom naložili? „Pretože bola vykonaná domová prehliadka u podozrivej osoby s negatívnym výsledkom, neboli žiadne dôkazy na to, že práve táto osoba spáchala nejaký trestný čin, a z toho dôvodu bolo prerušené trestné stíhanie, nie zastavené,“ reagovala na našu otázku hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

Ďalej policajná hovorkyňa uviedla, že v prípade všetkých troch žien je vedené trestné stíhanie vo veci ublíženia na zdraví podľa § 156 odsek 1/3a Trestného zákona. V prípade poškodenej Z. a K. bude prizvaný súdny znalec. „Podľa mojich informácií však domová prehliadka prebehla veľmi povrchne,“ povzdychne si jedna zo žien.

„Keby si začali dotyčnú dôchodkyňu preverovať, zistili by, akým spôsobom funguje a že neustále pýta od ľudí peniaze. Ani po vyjdení článku vo vašom týždenníku sa nezastavila. Vždy vie ohúriť rôznymi projektmi, na ktoré potrebuje financie, napríklad na stavbu akéhosi kostola pri Budapešti. A dokáže ľudí neuveriteľne zmanipulovať,“ rozhorčuje sa pani Z.

Opodstatnene. Koncom októbra minulého roku vyšetrovateľka Danica Fabianová odmietla jej trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania zločinu podvodu. V odôvodnení píše aj to, že „neboli zistené žiadne také skutočnosti, ktoré by preukazovali naplnenie skutkovej podstaty zločinu podvodu“.

Nevinná babička?

Pani Z. sa však nevzdala. „Nuž, peniaze nie sú všetko. Najviac mi záleží na tom, aby sa objasnilo, že nás chcela otráviť. Lebo to je naozaj strašné! Neviete si predstaviť, čo sme všetky tri zažívali!“ hovorí zúfalá žena. Chvíľu trvalo, kým zistila, že príznaky, ktorými spolu s inými ženami trpeli, sa zhodujú s tými po otrave atropínom.

„Na tisíc percent som presvedčená, že nám chcela ublížiť. Keď si na to spomeniem, stále som úplne hotová…“ dodáva pani Z., ktorá v odvolaní napísala: „Je predsa úplne vylúčené, aby tri poškodené mali totožné symptómy otravy tou istou látkou a všetky sme boli v zmluvnom záväzkovom vzťahu s podozrivou, pričom je zrejmé, že podozrivá mala motív na spáchanie svojich skutkov.“

V decembri prokurátorka Okresnej prokuratúry Levice na základe sťažnosti pani Z. zrušila rozhodnutie vyšetrovateľky. Zdôvodnila, že spor medzi oznamovateľkou a podozrivou má síce civilnoprávny charakter a nie trestnoprávny, ale treba preveriť, či sa podozrivá dopustila podobného konania voči viacerým osobám.

Pani G. je v Šahách a okolí známa firma. Ľudia poukazujú napríklad na to, že záhadným spôsobom sa stala majiteľkou domu v Tešmaku. Doživotné právo bývania tam má jeho pôvodná majiteľka Anna Ráková, ktorú vraj pani G. opatrovala rovnako ako jej príbuzných. Tí však už nie sú medzi živými.

Po vyjdení článku v našom týždenníku sa nám do redakcie ozvala iná príbuzná Anny Rákovej a potvrdila nám, že pani G. s ich tetou, ktorá skončila v domove sociálnych služieb, aj s nimi vybabrala.

Na pani G. sme sa spýtali primátora Šiah Štefana Gregora. Nemôže jej vyčíňaniu zabrániť? Priznal, že ju už dlhé roky pozná. „Ale nechcem sa k tomuto prípadu vyjadrovať. Že chodí po domoch a láka peniaze, je všeobecne známe a neviem s tým nič robiť. To by mali riešiť orgány činné v trestnom konaní. A tak ako pre iných občanov, aj pre ňu platí prezumpcia neviny,“ upozorňuje.

Vždy sa nájdu takí, ktorí sladkým rečiam a psychologickým ťahom navonok nenápadnej dôchodkyne naletia. Podľa našich informácií dokonca presunula svoje nekalé aktivity do pohraničných dedín.

„Nikto neverí, že táto dobrá babička by niekoho chcela zniesť zo sveta. Ale všetci vrahovia vyzerajú nevinne. Ľudia sú zhrození, až keď sa objavia rukolapné dôkazy,“ zamýšľa sa advokát jednej z poškodených.

Liek i jed

Atropín sa používa napríklad v očnom lekárstve na rozšírenie zreničiek aj ako protijed pri skonzumovaní muchotrávky tigrovanej. Smrteľná dávka pre človeka je 0,1 gramu. Látku atropín obsahuje durman obyčajný či ľulkovec zlomocný. Kedysi bola súčasťou šamanských rituálov, občas sa s ňou pohráva aj mládež na vyvolanie zmeneného stavu vedomia.

Spôsobuje halucinácie, bludy, môže sa objaviť agresivita, mimovôľové pohyby, rozšírené zrenice, sucho v ústach. V ťažších štádiách vedie k poruchám vedomia, poruchám srdcového rytmu a pri predávkovaní človek upadá do kómy a zomiera.

Príznaky, ktoré opísali poškodené, sa teda nápadne zhodujú s otravou atropínom. Jednej z nich sa podarilo získať kávu s nebezpečnou látkou a odniesla ju na políciu. Špecialisti potvrdili prítomnosť atropínu.

Podľa polície chýba dôkaz, že ho do nej dala známa šahanská dlžníčka. Na druhej strane však ani neurobila zápisnicu z výpovede svedkov celej situácie.