Inšpekcii ministerstva vnútra sa nedávno podaril husársky kúsok. Zachytila odovzdávanie úplatku pre policajta Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici, pričom komplica robila policajtovi jeho manželka, matka dvoch detí. V prípade napokon obvinili ešte jednu, mimoriadne zaujímavú osobu. Úplatok vo výške niekoľko sto eur manželskému páru podstrčil Anton Penov. Muž, ktorý je kamarát exministra Počiatka i celebritného daňového podvodníka Bašternáka a ktorému už pred šestnástimi rokmi vystavili papier, že nemôže nastúpiť do basy, lebo je na smrť chorý.

Priznanie v plnom rozsahu

Policajt Branislav Kubáň mal na krajskom policajnom riaditeľstve na starosti súkromné bezpečnostné služby, ich schvaľovanie, prideľovanie licencií. Zo svojej pozície sa snažil vytĺcť viac ako iba policajný plat, a tak spolu s manželkou vymysleli jednoduchý plán. Ona si založí firmu, ktorá bude školiť pracovníkov esbéesiek, a on podmieni vydanie kladného stanoviska polície absolvovaním kurzu u svojej pani manželky. O služby firmy BMK consulting Mileny Kubáňovej sídliacej v panelákovom byte Kubáňovcov narastal záujem. Hovorilo sa, že taxa za Kubáňovu „pečiatku“ sa pohybovala okolo tristo eur. Fámy poškodzujúce reputáciu polície sa dostali až na inšpekciu ministerstva vnútra, kde sa rozhodli posvietiť si na Kubáňa. Nejaký čas ho sledovali a keď mali pokope dostatok dôkazov svedčiacich o korupcii, poslali za Kubáňom kukláčov. Tí ho zatkli ráno priamo pred budovou polície, keď prichádzal do práce na svojom aute. V to isté ráno si počkali aj na Kubáňovu manželku. Ešte ju nechali, nech odvezie deti do školy, a potom aj ona putovala do cely predbežného zadržania.


Manželom doklaplo, že je viac ako zle, len čo prokurátor požiadal súd o ich vzatie do väzby. Predstava, že sa obaja ocitnú za mrežami a ich deti budú odkázané na opateru príbuzných či, nebodaj, sociálky, by podlomila kolená aj tvrdším náturám. Kubáňovci sa rozhodli, že nebudú čakať na zázrak a pred sudcom plne priznali spáchanie skutku opísaného vo vznesenom obvinení. On zločin prijímania úplatku v súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Ona prečin podplácania. Za týchto okolností sudcovia nepovažovali za potrebné držať manželov počas vyšetrovania vo väzbe a obaja sa vrátili domov k svojim deťom. „Branislav K., vedúci oddelenia SBS KR PZ v Banskej Bystrici, doručil nadriadenému žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru po tom, ako mu bolo vznesené obvinenie. Dňom vznesenia obvinenia začal nadriadený voči tomuto príslušníkovi vykonávať prepúšťacie konanie. Výkonu štátnej služby príslušníka Policajného zboru už bol pozbavený,“  informuje o ukončení Kubáňovej kariéry policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Zmeny nastali aj vo firme Mileny Kubáňovej. Podľa Obchodného registra odbornú prípravu v oblasti súkromnej bezpečnosti už neposkytuje, zrušila aj prevádzkovanie strážnej služby.  

Justičný exot

Na odbore kontroly ministerstva vnútra sme sa dozvedeli, že okrem Kubáňovej manželky obvinili jednu civilnú osobu, ktorá sa zatiaľ nepriznala. Podnikateľ Anton Penov nevylúčil, že tou ďalšou obvinenou osobou je on, ale prípad nechce komentovať. „K tomu vám nič nepoviem. Vôbec sa nebudem vyjadrovať,“ zopakoval niekoľkokrát, dokonca aj ako odpoveď na otázku, či poskytnutie úplatku popiera. Treba však povedať, že Penov bol počas nášho krátkeho rozhovoru zdvorilý. Pred rokmi, keď sme pripravovali článok o tom, ako sa vyhol sedemročnému pobytu vo väzenskej cele v druhej nápravnovýchovnej skupine, predvádzal iné spôsoby. S rozhovorom vtedy súhlasil, stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch jeho firmy. Miestnosť na tento účel dôkladne pripravil. Do jej stredu umiestnil kameru spustenú už vo chvíli, keď sme vchádzali dnu. Kamera stála okato, provokačne na stojane, s objektívom namiereným na kreslo určené pre redaktora. Fotografa do miestnosti vôbec nevpustil, počas rozhovoru musel ostať vonku. Ani vtedy však Penov nevysvetlil, ako sa mu zázračne darí udržiavať v kondícii vrcholového športovca, hoci po­dľa znaleckého posudku MUDr. Karola Dókuša trpí „závažným nevyliečiteľným ochorením, ktoré má progresívny ráz“. Penov si myslí, že jeho zdravotný stav nemá čo verejnosť zaujímať, ale v tom sa veľmi mýli. Bol právoplatne odsúdený za daňový podvod, ale neodsedel si ani jeden jediný deň. V histórii slovenskej justície žiadny iný podobný prípad neexistuje a nemožno ignorovať podozrenie, že ide o nehorázny podvod.

Podnikateľ Anton Penov: Tentoraz sa zaplietol do úplatkárskej aféry. Na fotografii s manželkou, misskou Krčméryovou.
Podnikateľ Anton Penov: Tentoraz sa zaplietol do úplatkárskej aféry. Na fotografii s manželkou, misskou Krčméryovou.
Zdroj: Archív

Rozprávkový život smrteľne chorého

Penov požiadal súd o upustenie od nemalého trestu na základe posudku od lekára Karola Dókuša. Doktor Dókuš sudcom uviedol, že Anton Penov je tak ťažko chorý, že pobyt vo väznici by znamenal ohrozenie jeho života. Penov vraj „s najväčšou pravdepodobnosťou bude zapísaný do transplantačného programu ako kandidát na transplantáciu“. Prokurátor neveril ani slovu z Dókušovho posudku a robil všetko pre to, aby Penov trest uložený súdom vykonal. Pripomínal sudcom, že relevantný dôkaz potvrdzujúci Penovovu chorobu nemajú k dispozícii. Nevideli predsa záznamy z Penovových lekárskych kontrol, nebolo známe, kedy a či vôbec niekedy bol hospitalizovaný, aké lieky a či vôbec nejaké užíva, či ho zdravotný stav obmedzuje v práci, či nastúpil do invalidného dôchodku. Súdy sa o Penovovom zdravotnom stave nedozvedeli nič konkrétne a zo záhadných dôvodov radšej ani nič nechceli vedieť. Darmo prokurátor navrhoval vypracovanie kontrolného posudku. Podľa senátu Milana Lipovského z Najvyššieho súdu by bolo ďalšie skúmanie Penovovho zdravotného stavu zbytočné. Rozhodnutie o nevykonaní trestu sa v roku 2003 stalo definitívnym. Nič na svete ho už nemôže zmeniť.


Šestnásť rokov po Dókušovom zlom proroctve Anton Penov stále žije a stále vyzerá zdravý ako buk. Možno sa raz dostane do Guinnessovej knihy rekordov ako jediný človek planéty, ktorý vstal zo smrteľnej postele a boduje v športovej streľbe i vo fyzicky náročných pretekoch áut do vrchu. Darí sa mu aj v podnikaní. Rozľahlú haciendu Penovovcov s niekoľkými ihriskami si na lukratívnych Slnečných stráňach v Banskej Bystrici nemôžete pomýliť. Hoci je obohnaná vysokým plotom, lemuje ju toľko vianočných svietiel, že ich žiara priťahuje zrak z ďalekého okolia. Rodinka, ktorú si Penov založil s vicemiss Slovenska, treťou najkrajšou Európankou za rok 2005 Táňou Krčméryovou už ako údajne ťažko chorý muž, si užíva rozprávkový život. Do médií sa sem-tam dostávajú správy o dovolenke Penovovcov s exministrom Jánom Počiatkom v Dubaji či na Kanárskych ostrovoch s rodinou dcéry vysokého policajného funkcionára Mariána Slobodníka.

Namočení v špinavých kauzách

Penov nie je ani pre podsvetie nejaký bezvýznamný daňový podvodníček. Jeho meno spomínal v prvom procese s mafiánskym bosom Mikulášom Černákom svedok Marián Karcel. Karcel vypovedal, ako veľmi sa zľakol, keď ho v súvislosti s penziónom v Bystrej prišli vydierať černákovci k nemu domov. V panike volal Tonkovi Penovovi, lebo vedel, že Tonko sa s Černákom poznal. Kedysi sa spolu v bare Natali naťahovali o vplyv v regióne. Penov vtedy sklopil uši a vypratal miesto černákovcom. Kvôli Karcelovi sa Penov s Mikim skutočne spojil. Dohodol stretnutie v hoteli Lux, na ktorom sa osobne zúčastnil. Karcel tvrdil, že na tejto schôdzke v Luxe ho černákovci zmastili do krvava, podľa Penovovej výpovede „rokovanie prebiehalo korektne, v pokojnej atmosfére“. Ako je známe, vydieranie Karcela sa podarilo Černákovi preukázať a on sa za to pomstil. Z väzenia vydal pokyn na Karcelovu vraždu. Penovovo meno padlo v súdnej sieni aj počas procesu s mafiánskym bosom sýkorovcov Róbertom Lališom. Opakovane ho spomínala matka Romana Deáka, ktorého sýkorovci zastrelili v roku 1999. „Celý synov majetok získali po jeho vražde cudzí ľudia, nezostalo z neho nič. Dedičské konanie prebehlo až po tom, čo sa všetko poprepisovalo a popredalo. Obrovitánsky pozemok v Lozorne získal občan Banskej Bystrice Anton Penov.“


Ktovie, prečo syna vychýreného banskobystrického lekára opantala mamona natoľko, že sa neustále pohybuje na šikmej ploche a priam vyhľadáva spoločnosť pochybných osôb. S najznámejším daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom oficiálne podnikal síce len Penovov brat, spoločne s developérom Andrejom Brnom stáli za skrachovaným outletom vo Voderadoch. Ale väčší kamarát s Bašternákom a Brnom je asi predsa len Anton Penov. Občas ich vídať pri obede vo vychytenom bratislavskom podniku Fou Zoo. Možno práve preto, že v minulosti po spáchaní trestného činu a po vyhlásení rozsudku o sedemročnom treste žiadny trest neprišiel, sa Penov zas a znova obšmieta okolo nekalých vecí. Je priam symbolické, že súčasné obvinenie z poskytnutia úplatku sa týka súkromnej bezpečnostnej služby rovnako ako jeho dávny daňový podovod. Vtedy bol majiteľom esbéesky, dnes, paradoxne, žiadnu nevlastní. Výhodu u policajta Kubáňa za úplatok podľa obvinenia „vybavoval“ pre firmu, ktorú predal kamarátovi. Žeby sa spravodlivosť vracala k Penovovi ako bumerang?

Prečítajte si tiež: