Niektorí noví poslanci vyplnili štósy papierov o tom, čo vlastnia a užívajú. Ak by fungovalo porekadlo „ukáž mi svoje majetkové priznanie, skúsime hádať, akým si človekom“, medzi politikmi by sa našlo mnoho exotov. Najväčším je určite Igor Matovič, ktorý vraj nevlastní vôbec nič a tvári sa, akoby ani nemal kde hlavu skloniť. Hneď za ním nasleduje volebná líderka OĽaNO Mária Šofranko. Ani ona nie je majiteľkou žiadnej nehnuteľnosti. Zato mladú poslankyňu zo strany Za ľudí môžeme už teraz nazvať zemepánkou. Majetkové priznania prezradili aj to, že motorkári Kaliňák a Počiatek majú medzi politikmi nádejného nasledovníka.

Z Vespy na silnú motorku

Poslanec zvolený za stranu Za ľudí Tomáš Valášek nedávno vstúpil do Progresívneho Slovenska. Pred politikou robil výskumníka v Bruseli. Z jeho majetkového priznania sa nedozviete, či to bola výnosná práca. Jedna vec však udiera do očí. Štíhly bežec, ktorého pracovne nadchýna zahraničná politika, rád sedí na silnej motorke.

„Na dvoch kolesách fungujem už 15 rokov, dlho na skútri Vespa 125, teraz už druhý rok na väčšej motorke. Mám Moto Guzzi kúpenú z druhej ruky cez inzerát od pána v Modre. Je to značka s veľkou históriou a samotný model má veľmi tradičný vzhľad, prakticky bez kapotáže,“ opísal svoju novú mašinu.

DVE KOLESÁ Poslanec Valášek vymenil „babetu“ za silnú mašinu z druhej ruky.
DVE KOLESÁ Poslanec Valášek vymenil „babetu“ za silnú mašinu z druhej ruky.
Zdroj: Archív

V minulých vládach boli najznámejšími motorkármi smeráci: Robert Kaliňák či Tomáš Borec, exminister spravodlivosti nominovaný sociálnou demokraciou. Valášek je z opačného politického brehu, ale prekvapuje.

„Motorkárska komunita, ako ju ja poznám, to sú veľmi fajn ľudia, bavíme sa spolu hlavne o bezpečnosti na cestách. A môžem z vlastnej skúsenosti dosvedčiť, že napriek tomu stereotypu o motorkároch ako kaskadéroch sú najväčším rizikom pre nás na dvoch kolesách nepozorní šoféri áut.“

Tomáš Valášek
Tomáš Valášek
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS