Ján Herák urobil skoro zázračnú kariéru. Na kandidátke Matovičovho OĽaNO sa v roku 2020 dostal do parlamentu a vyzeralo to tak, že môže začať pomáhať deťom z detských domovov, akým kedysi bol aj on.

Potom sa však začala vynárať temnota z jeho minulosti. Niekoľko mladých žien voči nemu vypovedalo, že ich mal údajne sexuálne obťažovať či dokonca znásilniť. Polícia ho obvinila a on za parlamentu pod tlakom verejnosti odišiel. Odvtedy sa však na verejnosti neukazoval.

S respirátorom

Dokonca si zrušil aj facebookový profil a prestal komunikovať s médiami. Po dlhej dobe sa však medzi sviatkami ukázal na verejnosti. Prišiel na poslednú rozlúčku s profesorom Vladimírom Krčmérym, na ktorom boli všetky politické špičky. Stretli sme ho pred začiatkom obradu v kostole sv. Vincenta de Paul. Herák držal za ruku mladú ženu v modrej bunde, pravdepodobne manželku. Napriek tomu, že väčšina ľudí si v priestore pred kostolom ešte nemala na tvári respirátor, Herák aj jeho žena ich mali na tvári. Keď Herák zbadal náš záujem osloviť ho, rýchlo sa obaja zamiešali do davu ľudí.

Obvinený

Herák bol obvinený v máji 2021 za prečin mravnej výchovy mládeže a zločin sexuálneho zneužívania. Skutku sa mal exposlanec za OĽANO dopustiť v závere augusta 2020. V lete 2022 ho polícia obvinila z ďalších trestných činov, kde malo byť až päť poškodených. Prokuratúra toto obvinenie zrušila, no začiatkom decembra vzniesli muži zákona obvinenie opäť. Herák voči nemu opäť podal sťažnosť. Ako nám potvrdila hovorkyňa krajského riaditeľstva polície v Nitre, Renáta Čuháková, zatiaľ o nej nerozhodli.

Stáli za ním

Exposlanec celé dva týždne po prevalení obvinenia v roku 2021 odmietal odstúpiť z parlamentu. Jeho kolegovia z klubu OĽaNO mali na margo celej situácie len veľmi vlažné vyjadrenia pre médiá a novinárov odkazovali na Herákovo svedomie. Najurputnejšie ho bránila Katarína Hatráková, neskoršia neúspešná kandidátka na komisárku pre deti a vyštudovaná psychologička. Verejne hovorila o vymyslených obvineniach, s ktorými mala skúsenosti už v minulosti. Mimochodom, aj ona už u Matoviča skončila po tom, ako nehlasovala o vydaní poslanca Roberta Fica na stíhanie.

Postarali sa o neho

Herák všetky obvinenia dlhodobo odmieta a označuje ich za bludy. „Chcem veriť, že to nie je politicky motivované,“ povedal v čase, keď kauza vypukla. A hoci z funkcie poslanca odišiel, OĽaNO sa mu o zárobok postaralo. Pre bývalého člena vymysleli funkciu koordinátora poslaneckých asistentov. Podľa našich informácií mu strana platila až 3 500 eur mesačne. „Ten plat, ktorý som mal, nie je ani zďaleka taký, aký som mal ako poslanec národnej rady,“ reagoval Herák. Mesačnú odmenu za vysedávanie v parlamente však odmietol prezradiť. Zaujímavé bolo, že asistenti o jeho funkcii ani len netušili. Až po tom, čo sme o Herákovom fleku napísali, ho OĽaNO pustilo k vode.