Tip na článok
Pohreb: Na poslednú rozlúčku s mladým prokurátorom prišlo množstvo ľudí z rôznych kútov Slovenska.

Uložil deti a obesil sa. Zosnulý prokurátor mal na starosti aj drogové prípady

Na východnom Slovensku si nečakane siahol na život mladý prokurátor. Zostali po ňom dve malé dcérky a 13-ročný syn.

Galéria k článku (6 fotografií )
Gardecký: Krajský šéf v Prešove na snímke ešte ako vojenský prokurátor.
Najvyšší: Nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal smrť prokurátora preveriť tým najlepším.
Čižnárov zástupca: O prípad sa zaujímal aj Peter Šufliarsky.

Tragickou udalosťou sa zaoberá vedenie Generálnej prokuratúry. Od minulého týždňa prešetruje smrť mladého prokurátora z východného Slovenska. Tridsaťosemročný otec troch detí pôsobil na Okresnej prokuratúre v Poprade. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sa ešte večer hral s deťmi, uložil ich spať a neskôr v noci sa obesil v pivnici vlastného domu, kde ho našla manželka.

Polícia aj prokuratúra však tieto informácie napriek opakovaným žiadostiam odmietli potvrdiť. Ani ich však nevyvrátili. K nešťastnej udalosti došlo v Rozhanovciach, kde s rodinou býval. Domáci zostali z jeho smrti doslova v šoku, rovnako ako jeho kamaráti. „Je to strašné! So svojimi deťmi trávil každú voľnú chvíľu. Čo bude teraz?“ pýtajú sa so slzami v očiach obyvatelia obce.

Túto otázku si kladú aj jeho blízki spolupracovníci, ktorým nedá spávať najmä fakt, prečo musel mladý prokurátor zomrieť. Zvedavé sú na to aj najvyššie špičky Generálnej prokuratúry. Vecou náhleho a nečakaného úmrtia prokurátora sa už totiž zaoberá odbor osobitného určenia, ktorý na Generálnej prokuratúre zastrešuje najzávažnejšie a najháklivejšie prípady.

Ihrisko: Tu sa večer hral so svojimi tromi deťmi, uspal ich a potom sa zrejme obesil v pivnici. Foto: Norbert Grosz

Embargo

K nešťastnej udalosti malo dôjsť v sobotu 24. augusta v noci. Na prípad však bolo, aj vzhľadom na rodinné pomery zosnulého, uvalené informačné embargo a z rovnakých dôvodov jeho meno nezverejňujeme.

Policajný hovorca z Košíc Alexander Szabó nám dal niekoľko dní po tragédii stroho vedieť, že „k predmetnej veci sa Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach vyjadrovať nebude“.

Mĺkvi boli aj kolegovia zosnulého prokurátora. O jeho smrť sa pritom hneď od začiatku, podľa informácií PLUS 7 DNÍ, veľmi intenzívne zaujímalo najvyššie vedenie Generálnej prokuratúry. Prokurátorské špičky mali už deň po tragédii dokonca vycestovať na východ krajiny. Andrea Predajňová z tlačového odboru Generálnej prokuratúry napokon potvrdila, že k tragickej udalosti skutočne došlo.

„Smutnú správu o úmrtí kolegu prokurátora vzalo vedenie Generálnej prokuratúry SR s poľutovaním na vedomie, preto sa bude snažiť s maximálnym úsilím zistiť príčiny tejto ľudskej tragédie,“ odkázala Predajňová. O tom, že zo strany najvyšších predstaviteľov Generálnej prokuratúry nejde len o prázdne slová, svedčí fakt, že prípadom sa už začal zaoberať špecializovaný odbor.

„Vzhľadom na osobu poškodeného a okolnosti prípadu bude dozor v tejto veci vykonávať prokurátor odboru osobitného určenia,“ uviedla Predajňová. V praxi to znamená, že sa prípadom zaoberajú tí najlepší, čo môže nasvedčovať, že samovražda mohla mať aj motívy spojené s prácou prokurátora, a nie iba osobné problémy.

Čítajte viac:

Súvisí smrť s jeho prácou? Prokurátora našli obeseného v pivnici

Nezhody?

Čo v preklade do laickej reči znamenajú okolnosti prípadu, pre ktoré sa vecou zaoberá špecializovaný odbor, hovorkyňa Predajňová neprezradila. Svoje rozhodnutie podľa našich informácií mladý prokurátor nevysvetlil ani v liste na rozlúčku. Žiadny totiž nenechal. Objektívne vyšetriť, prečo sa rozhodol siahnuť si na život, teda nebude jednoduché. Pred tým, ako sa stal prokurátorom, pracoval v Policajnom zbore na protikorupčnom odbore. Popritom vyštudoval právo na civilnej vysokej škole.

Od miestnych prokurátorov prenikli informácie, že pred smrťou dlhšie obdobie trpel psychickými problémami. Verziu kolegov však jeho kamaráti ostro odmietajú. Pozornosť skôr obracajú na nezhody mladého prokurátora s vedením okresnej prokuratúry.

Podľa nich mal informácie a podozrenia z pochybnej činnosti ohľadom niektorých kolegov a plánoval o tom informovať dokonca až krajského prokurátora v Prešove Mikuláša Gardeckého, ktorý je nadriadený prokurátorom v Poprade. Preto vraj mohol byť vystavený psychickému tlaku.

Pár dní pred smrťou mu mal niekto dokonca odporučiť, aby sa dal preložiť na inú prokuratúru. „Nehnevajte sa, hoci nemám problém komunikovať s novinármi, do telefónu s vami túto záležitosť rozoberať naozaj nebudem. Napíšte môjmu hovorcovi,“ reagoval krajský prokurátor Gardecký na otázky týkajúce sa úmrtia svojho podriadeného.

Prostredníctvom hovorcu Mariána Spišáka zaslal stanovisko, v ktorom uviedol, že „smrť človeka prekvapí každého. O to viac, ak ide o neočakávanú smrť mladého človeka“. Podľa Gardeckého mal zosnulý prokurátor vytvorené všetky podmienky na výkon funkcie tak ako ostatní. Čo sa týka nejakých jeho sťažností, žiadnu neeviduje. Na to, či mladý prokurátor žiadal o osobné stretnutie s ním a či mu Gardecký vyhovel, krajský prokurátor neodpovedal.

Zosnulý prokurátor mal v Poprade na starosti aj drogové prípady. Vydieral ho niekto alebo sa mu, nedajbože, niečím vyhrážali? Vyšetrovanie tragickej smrti mladého prokurátora prebieha v utajenom režime.

Rodina sa zatiaľ k veci vyjadrovať nechcela, no a obyvatelia Rozhanoviec nad smrťou mladého a podľa nich slušného a čestného človeka krútia nechápavo hlavou. „Absolútne netušíme, čo sa vlastne stalo. Bol to skvelý človek…“ vzácne sa zhodli v deň pohrebu viacerí oslovení obyvatelia Rozhanoviec, ktorí so zármutkom sledovali poslednú rozlúčku.

VIDEO Plus 7 Dní