Aj on je len človek

Pred mesiacom zrušil pre virózu svoju služobnú cestu do Holandska. Minulý týždeň prekvapivo chýbal na rokovaní vlády. Informáciu Denníka N, že pre problémy s vysokým krvným tlakom, úrad vlády dementoval.

„Neúčasť predsedu vlády súvisela so zmenou programu a to, že zasadnutie viedol iný člen vlády, nie je ničím neobvyklým. Predseda vlády je vo svojom úrade a riadne si plní svoje pracovné povinnosti," uviedol tlačový odbor.

Pravda je, že už vyše týždňa nemal žiadne oficiálne stretnutie či rokovania a dokonca sa odmlčal aj na svojej aktívnej facebookovskej stránke.

Pred rokom pritom premiér absolvoval kardiochirurgický zákrok v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Aj napriek tomu, ihneď ako sa vrátil z nemocnice - prišiel na rokovanie vlády. Celý rok sa držal v kondícii, o čom permanentne informoval aj svoj fan klub na Facebooku. V minulosti jeho absenciu úrad vlády nemal problém vysvetliť a priznal aj zdravotné problémy. Dnes sa tomu z prostredia úradu vlády vyhýbajú.

Písomne lepšie ako osobne

Opýtali sme sa jeho poradcu Erika Tomáša aj hovorkyne Beatrice Szaboóvej, aký je pracovný program premiéra na tento týždeň. Dosiaľ nám však neodpovedali písomne a nemohli sme sa ich opýtať ani osobne. Počas rokovania vlády medzi novinárov totiž ani jeden nezišiel.

Premiér Fico nemal žiaden oficiálny program od 11. apríla. Po týždni, teda dnes, nechýbal však už na rokovaní vlády. Prišiel zarastený, neskôr ako zvyčajne a pomimo médií. Pôsobil unavene, čo bolo zrejme dôvodom, prečo sa spolu s ministrom práce Richterom nezúčastnil tlačovej konferencie.

Voľnejšie tempo

Tesne potom vydal písomné stanovisko k pochodu proti korupcii. „Je dobre, ak sa mladí ľudia aktívne zaujímajú o dianie v krajine a sú pripravení pomôcť jej konkrétnymi skutkami,“ napísal. „Chcem ubezpečiť všetkých občanov, že vláda SR vníma korupciu v spoločnosti ako vážny dlhodobý problém a robí konkrétne kroky pre jej potláčanie a odstránenie,“ zaznelo ďalej.

Do konca mesiaca to vyzerá tak, že pracovné tempo Roberta Fica zostane voľnejšie. Najbližší program premiéra, ktorý je zverejnený, je účasť na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli 29. apríla.