Stojí pri ceste neďaleko zrúcaniny kaštieľa jednej z najväčších bratislavských miestnych častí. Na kaštieľ v Rusovciach štát už roky kašle, ale zub času sa podpísal aj na susednom Kostolíku svätého Víta. Sakrálna pamiatka však našla svojho záchrancu. Je ním neúnavný farár Július Marián Prachár, ktorý je aj predsedom občianskej združenia Vitus. Ošarpanej stavbe vdýchol nový život, ktorý poteší aj neveriacich. Veď dať si kávičku či vínko v kostole sa len tak nevidí!

Katolíci majú unikát

"Takého farára som ešte nevidel. Deti nemali škôlku, tak ju postavil, urobil pastoračné centrum. Stále pracuje, toto všetko, čo vidíte, urobil on," ukazuje na okolie kostolíka zamestnanec kaviarne Arnold. Farár kosí, čistí okolie, ba i vlastnými rukami stavia. Na kňaza nedá dopustiť ani známy výtvarník Daniel Bidelnica, ktorý má v Rusovciach ateliér a v kostole vystavuje zopár svojich obrazov. "Hocikedy ho tu vidím pracovať. A tento kostol je unikát. Z niektorých synagóg sa stali kultúrne centrá, ale kostol, ktorý by dával priestor umeniu aj príjemnému posedeniu, na Slovensku ešte nemáme," dodáva akademický maliar.

Bývalý kostol v Rusovciach, ktorý sa premenil na kaviareň s galériou. Na snímke Daniel Bidelnica.
Bývalý kostol v Rusovciach, ktorý sa premenil na kaviareň s galériou. Na snímke Daniel Bidelnica.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Aj keď počiatky kostola siahajú do rímskych čias, ten súčasný bol vybudovaný v roku 1613 na mieste románskeho kostola z roku 1208. Pri vchode na pravom pilieri je nápis približne z roku 146 n. l., ktorý pochádza z náhrobku rímskeho veliteľa a prefekta Mária Firmia.

Kostol viackrát prestavovali, ale od 50. rokov 20. storočia začal chátrať. Posledné roky bol na kostolík žalostný pohľad. Vyprázdnenú a ošarpanú stavbu obklopenú divokým porastom sotva čakala svetlejšia budúcnosť. A predsa...

Nevkusná reklama

Zrekonštruovaný kostolík upúta na prvý pohľad a priam nabáda k posedeniu v tieni stromov či v decentnom, ale pútavom interiéri. Pôvodný triptych umučenia sv. Víta spolu s vitrážovými oknami poukazuje na posvätnosť tohto miesta, umelecké diela na stene či knižnica na poschodí zase lákajú na kultúru. Napriek tomu toto miesto nemusí byť každému po chuti. Teda spôsob, akým sa na prvý pohľad prezentuje.

Bývalý kostol v obci Rusovce, ktorý sa premenil na kaviareň s galériou.
Bývalý kostol v obci Rusovce, ktorý sa premenil na kaviareň s galériou.
Zdroj: EMIL VAŠKO

"Rozumiem, že o niektoré sakrálne miesta už nie je pôvodný záujem. S pochopením pozerám keď zo Synagógy v Lučenci, či v Trnave spravili po dôkladnej a citlivej rekonštrukcii koncertné miesto, alebo keď zo Synagógy v Trenčíne spravili výstavnú sieň. U všetkých troch spomínaných modlitebniach sa zachovala dôstojnosť tohto duchovného miesta a ostali ako pamätník našim židovským spoluobčanom, ktorí žiaľ skončili vo vyhladzovacích táboroch fašistického Nemecka," objavilo sa v príspevku facebookovej stránky Nekŕmte nás odpadom. "Dnes sa mi však naskytol pohľad na Kostol sv. Víta v bratislavských Rusovciach, z ktorého je dnes kaviareň. Vidieť chladničku, či reklamný nápis na stavbe, ktorej história siaha až na začiatok 13. storočia, mi príde nevhodné a prepáčte za výraz, hlúpe. Kostol je súčasť parku Rusoveckého kaštieľa, ktorý tento štát necháva už roky hanebne chátrať. Je fajn, že aspoň kostol občianske združenie pri miestnej fare zachránilo, ale takéto využitie mi príde úplne mimo," rozhorčuje sa pisateľ a mnohí komentujúci s ním súhlasia. 

Iste, farebné reklamy ako z cukrárne sa k tomuto miestu príliš nehodia, ale aj vďaka nim sme objavili túto malú oázu relaxu, histórie a kultúry. Navyše,  žiadne veľké pútače sme nenašli.

Takmer 70-ročný farár má jasno v tom, že ďalší kostol v Rusovciach by na omše neposlúžil. Kaviareň je teda spôsob, ako kultúrnou pamiatkou osloviť veriacich aj neveriacich. Keďže ju však otvorili dva týždne pred opatreniami v súvislosti s koronou, veľa spoločenského života si zatiaľ neužila.

FOTO kavierne v kostole v GALÉRII