Tip na článok

Unikátna operácia na Slovensku: Močový mechúr vyrobili pacientovi z tenkého čreva!

To tu ešte nebolo. V Banskej Bystrici sa odohrala robotická operácia na záchranu muža, ktorý dostal nádor močového mechúra.

Tím banskobystrických urológov po prvý krát na Slovensku dokázal vybrať pacientovi močový mechúr s rakovinou a nahradiť mu ho novým orgánom, ktorý si počas operácie vyrobili. Umožnil im to DaVinci. Ich robotický chirurg. „S pomocou robotického chirurgického systému mu ho vytvorili z niekoľko centimetrového kusu jeho vlastného tenkého čreva,“ povedala hovorkyňa FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica, Ružena Maťašeje. Vymodelovaný mechúr na záver napojili na močovody a močovú rúru.

Laparoskopia: Pacienta uchráni pred veľkými rezmi.
Laparoskopia: Pacienta uchráni pred veľkými rezmi.
Foto: Profimedia

Laparoskopia zachráni pacientov pred veľkými rezmi. Foto: Profimedia

Štyri malé rany

„Je to najzložitejší zákrok, aký sa v urológii robí. Za použitia robotickej chirurgickej technológie je pre pacienta šetrný. Celý zákrok sa uskutoční bez toho, aby sme pacientovi otvorili brucho.“ vysvetľuje postup MUDr. Jozef Babeľa z Urologickej kliniky. Pomocou štyroch vpichov zavedú ramená robota s nástrojmi do dutiny brušnej a operatér ich ovláda na ovládacej konzole, kde sleduje operačné pole v 3D zobrazení.

Stav prvého slovenského pacienta - 61-ročného Ľubomíra -, ktorý operáciu podstúpil iba nedávno, je podľa lekárov veľmi dobrý. Novovytvorený močový mechúr spĺňa potrebné funkcie,“ povedala nám hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje. „Pacient je ešte hospitalizovaný na Urologickej klinike, nakoľko si to takýto typ výkonu vyžaduje. Predpokladáme však, že budúci týždeň by mohol byť prepustený do domácej liečby,“ dodala.

Na priebeh prvého zákroku dohliadal renomovaný európsky urológ Profesor Dr. Med. Stefan Siemer z univerzitnej nemocnice v Hamburgu v Nemecku, ktorý uskutočnil stovky podobných zákrokov. „Operácia trvá niekoľko hodín, ale ten výsledok je pre pacienta skvelý.“ priblížil profesor.

Nebezpečné ochorenie

Rakovina močového mechúra je život ohrozujúce ochorenie. Jednou z možností liečby je chirurgické odstránenie postihnutého orgánu. Pacient je však po takomto zákroku odkázaný na umelý vývod moču z dutiny brušnej, čo je pre pacienta nepríjemné a nepohodlné. Jeho každodenný život už nikdy nie je taký ako pred operáciou.

VIDEO Plus 7 Dní