Tip na článok
Lávový vodopád na Šomoške

Unikátne kamene na Slovensku: Viete, kde nájdete napríklad lávový vodopád?

O tom, ako sme takmer nenašli hríb s osemmetrovou nohou a hlavou s priemerom tri metre!

Galéria k článku (5 fotografií )
Čertova skala v Chmeľnici
Lávový vodopád na Šomoške
Skalný hríb v Markušovciach

Verili by ste, že sa dá nenájsť hríb s osemmetrovou nohou a trojmetrovým klobúkom? Dá! A dokonca ho nemusíte vidieť ani vtedy, keď stojíte rovno pri ňom. Stratený v konároch stromov vyzerá ako suchohríb v machu!

Aby ste to však zistili, najskôr sa k nemu, k Markušovskému skalnému hríbu, musíte dostať. Pýtate sa v Markušovciach mysliac si, že keď je markušovský, z Markušoviec k nemu musí viesť cesta. Namiesto toho vás pošlú do Matejoviec nad Hornádom, odkiaľ, ako sa dozviete, vedie ku kameňu žltá značka. Najskôr kráčate vedľa Hornádu spolu s kravami, zrazu šípka ukazuje smerom hore. Šmýkate sa v blate, žerú vás ovady, ale hore vás ženie túžba vidieť jeden zo slovenských unikátov. Navrchu vás však čaká iba značka, že ste dosiahli svoj cieľ. Čosi, ako keď vás navigácia odvedie kamsi do pekla a vôbec neviete, kde ste. Keď hríb nakoniec nájdete, vidíte iba jeho torzo - celý je skrytý v konároch okolitých stromov. A informačná tabuľa, ak tam je, je celkom dole pri jeho nohe, kam sa nedostanete. Strastiplná a vlastne zbytočná cesta ku skrytému unikátu.

Alebo Čertova skala pri Chmeľnici. Dá sa k nej síce dostať poľnou cestou, ale tá sa rozdvojuje a potom ešte ďalej rozširuje, nikde ani zmienka, kde je kameň. Ak si vyberiete zlú odbočku, popri rieke - veď tá skala predsa trčí z rieky Poprad, máte smolu. Budete sa brodiť močariskami a zelenou džungľou. Správna cesta ku kameňu na brehu rieky vedie - do kopca!

No a nakoniec dobrá rada: ak nemáte radi túry do kopcov, pozrite si pred cestou, či sa na miesto určenia nedá dostať aj inak. Šiatorská Bukovinka, lávový vodopád. Z našej strany - 1,6 kilometra do kopca, z maďarskej - asfaltkou až na hrad, pod ktorým je unikátny kameň.

Ak vás to zaujalo, čítajte našu reportáž v budúcom čísle Plus 7 dní.

VIDEO Plus 7 Dní