Len pre saskárske oči

Zaujímavý mail obdržala redakcia Plus 7 dní. Prefotený v ňom bol status z neverejnej facebookovej skupiny strany Sloboda a solidarita, v ktorom sa Sulík vskutku šťavnato pustil do straníckych odídencov. „Tak im treba, blbcom, mali a mohli mať všetko,“ pustil si v ňom jazyk na špacír šéf SaS Richard Sulík. Čím narážal na exsaskárov, medzi ktorými je aj jeho dlhoročná známa Jana Kiššová. Autenticitu statusu potvrdilo viacero zdrojov blízkych strane.

Fiasko

Rebelujúci tábor na čele s Galkom, Janou Kiššovou, Natáliou Blahovou či Jozefom Rajtárom po vypätom búrlivom období začiatkom septembra z SaS odišiel, pričom so sebou stiahol asi päťdesiatku ďalších straníkov. Tí zakotvili v neznámej Demokratickej strane. Následne na to, „demokrati “ rokovali s relevantnými opozičnými stranami, či by ich neprichýlili na svoje kandidátky. Médiá nakoniec informovali, že debaty skončili pre Demokratickú stranu fiaskom.

Satisfakcia

„Myslím, že nie som škodoradostný človek. Ale teraz pociťujem satisfakciu,“píše ďalej v uniknutom statuse Richard Sulík, pričom v ňom zdieľa článok denníka SME, ktorý hovorí o neúspešných rokovaniach Demokratickej strany s opozičnými lídrami. Samotný Sulík sa k autenticite statusu nevyjadril, no exsaskárka Natália Blahová pre Plus 7 Dní priznala, že o komunikácii vie a informoval ju o nej jeden z nemenovaných členov strany.

Tajná dohoda či táraniny?

Zo Sulíkovho statusu vyplýva, že lídri najsilnejších parlamentných, ale i mimoparlamentných strán ho poslúchli a dali mu slovo, že rebelujúcich exsaskárov nezoberú na svoje kandidátky. „Oceňujem aj férový prístup Matoviča a Kollára, ktorí sa ma pýtali, čo ja na to a rešpektovali, že nechcem, aby ich brali ako celok ,“informuje straníkov Sulík. Boris Kollár odmieta, že by so šéfom SaS podobné dohody uzatváral. Igor Matovič zatiaľ na otázky neodpovedal.

„Aj Kiska sa zachoval férovo lebo mi sľúbil, že ich nezoberie,“píše ďalej Sulík v statuse. Juraj Šeliga zo strany Andreja Kisku Za ľudí však pre Plus 7 Dní zdôraznil, že sa nechystajú do svojich radov prijímať žiadnych odídencov z SaS, no nie na základe nejakej dohody, lebo podľa jeho slov žiadna neexistuje. Zo statusu vyplýva, že sa dohoda mala dotýkať aj koalície PS/Spolu. Tieto strany sa k téme zatiaľ nevyjadrili.

Ide mu o pomstu

Exsaskárka Jana Kiššová si myslí, že ak sa Sulík so stranami nejakým spôsobom naozaj takto dohadoval, ide o zákulisnú intrigu. „Potvrdzovalo by to, že mu opäť ide len o seba, vlastný záujem a osobnú pomstu, nie o záujem krajiny,“povedala pre Plus 7 Dní bývalá podpredsedníčka SaS.

Blbci, mali všetko

Šéf liberálov pred členskou základňou vyčíta odídencom, že pre svoje rebelské chúťky prišli o dve podpredsednícke stoličky v strane, publicitu médií či komunikačné oddelenie, ktorým disponovali a nazýva ich blbcami. „Tieto vyjadrenia hovoria o pánovi Sulíkovi viac, ako by som dokázala povedať ja,“ konštatuje Kiššová. Práve ona bola dlhé roky jeho blízkou známou a Sulík jej bol za svedka na svadbe. Plus 7 Dní k téme oslovili aj samotného Sulíka, no ten sa vyjadril stručne: „Ako ste si mohli všimnúť, k interným veciam sa nevyjadrujem.“