Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa takmer po deviatich mesiacoch vo väzbe postavil pred súd. Podľa prokuratúry pomáhal mafii, bral úplatky a zneužíval svoju funkciu. Zoči-voči sa mu prišiel postaviť najznámejší slovenský kajúcnik Ľudovít Makó. Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy a príslušník Slovenskej informačnej služby opísal, ako bez hanby odovzdal 50-tisíc v obálke Kováčikovi v kaviarni v známom nákupnom centre v Bratislave.

Pán 61 : 0

Ešte dlho pred svojím zadržaním získal Dušan Kováčik prezývku Pán 61 : 0. Dali mu ju vtedajší opoziční politici, ktorí upozorňovali, že síce dozoroval 61 prípadov, no ani v jednom nepodal obžalobu. Na pozícii špeciálneho prokurátora bol od roku 2004, keď funkcia vznikla. Pod paľbu kritiky sa dostal už krátko po zvolení za zastavenie trestného stíhania vo veci úniku utajovanej skutočnosti v prípade, ktorý sa týkal aj premiéra Mikuláša Dzurindu a šéfa SIS Ladislava Pittnera. Medzi prípady, za ktoré bol Kováčik azda najviac kritizovaný, však patrí vyšetrovanie nahrávky, na ktorej „hlas podobný hlasu“ Roberta Fica hovoril o získaní miliónov korún. Špeciálna prokuratúra odobrila zastavenie stíhania a kauza išla do stratena. Kováčik sa v roku 2014 odmietol zaoberať aj podaním finančnej správy proti podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi. Išlo o podozrenia z daňového podvodu za dva milióny eur. Prokuratúra sa prípadu začala venovať, až keď sa objavil v médiách.

„Prenasledovaný médiami“

Napriek tomu vydržal Kováčik vo funkcii až do roku 2020. Odstúpil totiž až po tom, čo skončil vo väzbe. A teraz sa konečne posadil na lavicu obžalovaných. Medzi svedkami, ktorých súd v Kováčikovej kauze vypočúval, sú napríklad bývalý takáčovec, podnikateľ z Trenčína, ale aj najznámejší slovenský kajúcnik Ľudovít Makó. Ešte pred nimi sa však k obžalobe vyjadril aj sám Kováčik, ktorý tvrdí, že je nevinný.

„Obžaloba je predčasná a je výsledkom neukončeného vyšetrovania,“ tvrdil s tým, že médiá už od roku 2018 pripravovali jeho diskreditáciu a k útokom sa pridali aj politici. „Už po voľbách som si uvedomil, že je len otázka času, keď príde k mojej kriminalizácii.“ Svojho nástupcu, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica považuje za politika, ktorým Lipšic vždy bol a bude.

Na otázky prokurátora a sudkyne Dušan Kováčik odpovedať odmietol.

Pomáhal Kudličkovi?

Matej Zeman, bývalý člen zločineckej skupiny takáčovcov, vypovedá, že cez trenčianskeho podnikateľa Viliama Ružičku, Kováčikovho priateľa, riešil, aby prokurátorka špeciálnej prokuratúry nepodala námietku proti prepusteniu bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Stretnutia v Trenčíne s Ružičkom prebiehali podľa Zemana tak, že Ružička sedel pri stole s Kováčikom a potom si presadol k nemu. Stretnutia trvali zhruba 15 minút a väčšinou dostával ubezpečenia, že sa na prepustení Kudličku pracuje.

Ružička to poprel a označil informácie od Zemana za „úplne mimo“.

Ako ďalej Zeman opísal, nakoniec zaplatil za Kudličku 100-tisíc eur, ktoré odovzdal prostredníctvom Františka Böhma, kajúcnika, ktorý nedávno spáchal samovraždu.

Túto časť výpovede podporil aj Ľudovít Makó. Ten rozpovedal, ako ho kontaktoval Böhm, lebo jeho kamarát Kudlička je vo väzbe. Potreboval zabezpečiť, aby prokurátor nepodal sťažnosť, keď Špecializovaný trestný súd prijme Kudličkovu peňažnú záruku a pustí ho z väzby na slobodu. Hovoril mu vraj o 100-tisíc eurách, ktoré si všetci rozdelia, ak to vyjde.

V kaviarni v obálke

Makó vraj potom kontaktoval Kováčika. Následne dostal informáciu, že záležitosť mal Kováčik riešiť s prokurátorkou, ale nevie, či sa to na sto percent podarí. Keď sa Makó z novín dozvedel, že Kudlička bol prepustený z väzby, kontaktoval ho Böhm, že má k dispozícii 100-tisíc. Navrhoval, aby sa táto suma podelila na tretiny. Makó však navrhol iné delenie: Böhm si mal vziať 25-tisíc, aj Makóovi malo ísť 25-tisíc a pre Kováčika malo byť určených 50-tisíc eur.

Makó hovorí, že peniaze odovzdal vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi sám na stretnutí v kaviarni v Poluse. „V obálke, ktorá bola stočená, som mu posunul cez moju bundu 50-tisíc eur, ktorú on následne vložil do tašky, ktorá sa nosí cez plece. Myslím, že bola hnedej farby. Myslím, že ju stále nosil so sebou,“ povedal na súde Makó. Keď Kováčik peniaze prevzal, ešte chvíľu spolu sedeli v kaviarni. Podľa Makóa sa bavili o bežných veciach. Odovzdanie sa odohralo podľa bývalého šéfa KÚFS-u pred ľuďmi, keďže kaviareň nebola prázdna. Dodal, že iný úplatok už Kováčikovi nedal. Kováčikovi už len vybavoval človeka, ktorý ho mal pripravovať na detektor lži. Potreboval ním prejsť, aby získal bezpečnostnú previerku od NBÚ, a z detektora mal obavy.

Na súde vypovedala aj prokurátorka, ktorá nepodala sťažnosť na prepustenie bosa Kudličku z väzby. Tvrdí, že konala podľa pokynu od Kováčika. Keby rozhodnutie stálo na nej, ona by sťažnosť proti prepusteniu Kudličku podala. 

Za byt keš

Kováčik sa dostal do podozrení s korupciou, už keď sa na verejnosť dostali informácie o tom, ako v roku 2017 na svoj účet vložil 204-tisíc eur v hotovosti. Išl­o o niekoľkonásobne vyššiu hotovosť, než s akou môžu robiť trans­akcie fyzické osoby. Kováčik bol navyše takzvaná exponovaná osoba podľa zákona, tak­že banka oznámila podozrivú transakciu finančnému spravodajstvu na policajnom prezídiu.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Policajti mali potom preveriť pôvod Kováčikových peňazí i dôvod použitia hotovosti, no stačilo im Kováčikovo vysvetlenie. Peniaze vraj mal od brata, pochádzali z legálneho predaja majetku. Podľa Kováčika bolo poskytnutie financií formou pôžičky v súlade s právnou úpravou, etikou a morálkou verejného činiteľa. Polícia teda prípad nechala tak. Šéfom finančného spravodajstva bol vtedy Pavol Vorobjov, šéfom Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško, riaditeľom protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer a policajným prezidentom Tibor Gašpar. Všetci menovaní skončili neskôr vo väzbe rovnako ako Kováčik.