Po mediálnom tlaku skončil jeden z najdôležitejších ľudí na Finančnej správe Daniel Čech. Ten pôsobil u finančníkov od nástupu Františka Imreczeho ako riaditeľ daňovej a colnej správy.

Dobrovoľne

Podľa informácii PLUS 7 DNÍ sa Čech rozhodol z funkcie odísť sám po tom, ako sa jeho meno verejne spájalo s podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Sekčný riaditeľ spolu s Imreczem mali podľa anonymnej zamestnankyne Finančnej správy vyvíjať tlak na daňové kontrolórky, aby kontrola u Bašternáka skončila bez nálezu. Kontroverznému podnikateľovi bola po spomínanej kontrole vyplatená vratka vo výške takmer 2 milióny eur.

Aj Imrecze aj Čech tieto obvinenia od začiatku popierajú. Faktom je, že Bašternák inkasoval peniaze za oboch vlád – pravice aj ľavice. Napríklad vláda Ivety Radičovej mu vyplatila jednorázovo sumu 3,6 miliónov eur. Vráťme sa ale k persónam Finančej správy.

Konflikt

O odchode Čecha sa na Finančnej správe rozprávalo už dlhšie, ešte pred vypuknutím kauzy Bašternák. Podľa informácii PLUS 7 DNÍ dal tento človek výpoveď ešte v apríli tohto roka. Malo sa tak stať po tom, ako cestou z firemnej akcie údajne spadol do kanála na benzínovej pumpe a utrpel drobné poranenia. Svoj odchod si vtedy napokon rozmyslel a výpoveď stiahol. Dôvod bol a je aj dnes nie celkom jasný.

Bok po boku: Prezident finančnej správy František Imrecze, vpravo, s policajným prezidentom Tiborom Gašparom, vľavo.FOTO: Július Dubravay

Isté však je, že Daniel Čech mal veľmi komplikovaný vzťah so šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítom Makóom. Pritom obaja museli vzhľadom na svoje pozície úzko spolupracovať. Podľa nášho zdroja bol konflikt medzi nimi viditeľný aj na poradách. Makóo došiel do úradu tiež za vedenia Imreczeho. Mediálne je známy ako ten, čo pôsobil vo funkcii bez potrebnej bezpečnostnej previerky. Podľa informácii PLUS 7 DNÍ za ním stojí policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý ho do funkcie mal navrhnúť. O Makóovi sa chvíľu dokonca špekulovalo, žeby sa mohol dostať do vysokej policajnej funkcie, napokon však zostal riadiť takzvanú daňovú kobru. Podľa našich zistení spokojnosť s jeho prácou nie je stopercentná, nateraz ale vo funkcii zostáva.

Upratovanie

Okrem Čecha, ktorý zo štátnej správy úplne odišiel, opustil Finančnú správu aj ekonomický riaditeľ Martin Fleischer. Aj on odišiel dobrovoľne. Vraj dostal lepšiu ponuku v štátnej správe. Má ísť pracovať pre ministerstvo vnútra. O odchode uvažuje podľa informácii PLUS 7 DNÍ aj šéfka osobného úradu Soňa Karabelli. Za jej odchodom má byť lepšie platená ponuku zo súkromnej sféry. Zdá sa, že na Finančnej správy sa začalo upratovať. Len aby sa s osobami neupratali aj dôkazy.