Rieši, ako mediálne zvládnuť vtedy už desať rokov starú kauzu okolo štátnej lotérie Tipos a schránkovej cyperskej spoločnosti Lemikon za viac ako 66 miliónov eur. Spor sa týkal ochranných známok. Vlani ho ukončil svojím rozhodnutím Najvyšší súd v prospech štátneho Tiposu.

Slovensko však za Počiatka vyplatilo cyperskej schránke 13 miliónov eur v rámci dohody po predo­šlom rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý v auguste 2008 rozkázal vyplatiť Lemikonu neuveriteľné dve miliardy slovenských korún. Počiatkovi sa vyčíta, že dostatočne nechránil záujmy štátu a nevyužil všetky opravné prostriedky, ktoré mal k dispozícii a podozrivo rýchlo konal. So schránkovou spoločnosťou sa totiž dohodol už v novembri 2008. Na Cyprus tak odišlo vyše 480 miliónov korún ako prvá splátka. Vyplateniu zvyšnej sumy zabránila zmena legislatívy.

Tá generálnemu prokurátorovi umožnila pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Svoje konanie Počiatek vysvetľuje v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ. Na videu zo začiatku roka 2009 Trnku žiadal, aby ho kryl. „Potrebujeme od teba, aby si nám nejaký marketing trochu spravil. Aby sme my nevyzerali ako k..oti,“ žiada na videu Počiatek od Trnku. „Dá sa povedať niečo v duchu, že sme sa úplne efektívne bránili,“ pýta sa generálneho prokurátora vtedajší minister. „Áno, spravili sme všetko možné, čo sa dalo spraviť, a tuná je výsledok… Prijali sme novelu Občianskeho zákonníka a otvorili sme ruky generálnemu prokurátorovi,“ predostiera Trnka svoju mediálnu stratégiu.

Rozhovor pri cigaretke

Druhou témou „rozhovoru pri cigaretke“ bola kauza emisie. Počiatek na videu hovorí, že „Slota neuveriteľne zarobil“, keď si vymyslel „nový kšeft, ktorý nikto nepoznal“. Reč je o kauze nevýhodného predaja emisií cez firmu Interblue z roku 2008. „Ide o nejaké ko..tské medzinárodné kvóty. On niekde vyňúral, že existujú. Vymyslel systém, ako to predať niekomu. Predal to nejakému japonsko-americkému vy..banému konzorciu za celé dve miliardy… Ešte aj Fica oholil, nedal mu z toho polku, ale nejak inak to domotal. Úplný kráľ,“ počuť na videu Počiatka. Túto časť nahrávky exminister nekomentoval. Videá zverejnil Denník N a ide o sekvencie.

„S Jánom som sa nevidel asi dva roky. Čo sa týka nahrávky, prekvapilo ma, že sa nahrávajú, neprek­vapil ma obsah. Prekvapí ma aj, že si niekto robí domáce porno, to je asi na takej úrovni. O tom obsahu všetci vedeli. Ak sa niekto z politikov a z vrcholných predstaviteľov polície a prokuratúry tvári, že ho prekvapil obsah, tak je debil a klame. Čo majú (Fico a Pellegrini a ďalší smeráci - pozn. red.) povedať. Zasratí sú až za ušami, čo kde vyjde ešte, tak teraz každý hrá „zachráň sa, kto môžeš“. Každý sa od každého dištancuje, nikto nikoho nepozná. Majú zaklínadlo, ako opozícia má, že „poruším zákon vo verejnom záujme a to je o. k.", myslím vynášanie zo spisov, tak oni majú teraz „padni, komu padni“. Neviem rozkódovať, či nahrávka bude mať dôsledky. Nikomu nič zlé neprajem, má to v rukách polícia a prokuratúra," povedal o nagrávke Fedor Flašík.

Fotografie Jána Počiatka v časoch, keď bol ministrom, ako aj zábery jeho novej vily na Azúrovom pobreží, si môžete pozrieť TU.