Tip na článok
Fischer chce pokutu platiť postupne. Vozí sa však na luxusnom aute.

Urazený Fischer: Se*ieme si do vlastného hniezda. Všade ma uznávajú!

Skorumpovaný lekár vyviazol s pokutou, rodina, ktorá úplatok dala a spolupracovala s políciou pri jeho usvedčení, má poťahovačky so strážcami zákona.

Galéria k článku (7 fotografií )
Dôchodca: Hoci sa vozí na luxusnom aute, pätnásťtisícovú pokutu by rád splácal postupne.
Pozostalá: Dcére, ktorá pomohla odhaliť korupciu, hrozí trojročné väzenie.
Fischerove majetky: Známy kardiochirurg vlastní rodinný dom s bazénom na lukratívnej adrese v Bratislave. Patria mu aj dva byty v centre mesta.

Užíval si slávu - bol považovaný za lekársku elitu, stretával sa s politikmi, kandidoval za slovenského prezidenta. Dva a pol mesiaca však stačilo, aby z povesti Viliama Fischera zostal iba čierny tieň.

Po počiatočnom zapieraní sa totiž uznávaný kardiochirurg priznal k braniu úplatku. Kým vo februári označil tvrdenia o tom, že zobral úplatok za „nehorázne lži“, o dva mesiace otočil a priznal vinu.

Zatiaľ čo skorumpovaný lekár napokon uzavrel dohodu o vine a treste a vyviazol s podmienkou, rodina, ktorá úplatok dala a spolupracovala s políciou pri jeho usvedčení, má, paradoxne, stále poťahovačky so strážcami zákona. Štyroch jej členov obvinili z prečinu podplácania a hrozí im basa. To už je naozaj výsmech spravodlivosti.

Čítajte viac:

To je výsmech! Fischer po súde so širokým úsmevom, pokutu chce splácať

Výsmech

Viliam Fischer prišiel do budovy Špecializovaného trestného súdu vo vyleštených topánkach, v čiernom obleku a bielej košeli, aby sa priznal k braniu úplatku. Sprevádzali ho dvaja advokáti. „Je to ako pred operáciou, len sa na to nedá pripraviť,“ netajil nervozitu známy kardiológ, ktorý zobral za uprednostnenie pacientky peniaze, hydinu i bonboniéru.

Hoci pôvodne mu hrozilo osemročné väzenie, na Špecializovaný trestný súd prišiel s dohodou o vine a treste. A base sa vyhne. S prokurátorom sa totiž dohodol, že po priznaní viny dostane iba podmienečný trest.

Fischer priznal, že na trikrát prijal úplatok vo výške tisíc, tisícdvesto a osemsto eur, bonboniéru a dve kačice s hmotnosťou tri a štyri kilogramy.

Sudca Špecializovaného trestného súdu ho následne odsúdil, no trest pôsobí skôr ako výsmech. Skorumpovaný lekár vyviazol so štvorročnou podmienkou. Musí tiež zaplatiť pokutu 15-tisíc eur. Ak tak neurobí alebo sa proti rozsudku inak previní, pôjde za mreže na dva roky. A tri roky nesmie vykonávať akúkoľvek lekársku činnosť. Zhabaný osemstoeurový úplatok prepadne štátu.

Paradox je, že lekár, ktorý vlastní v Bratislave rozľahlý rodinný dom s bazénom v jednej z najvychytenejších štvrtí a ďalšie dva byty v centre hlavného mesta, žiada, aby mohol pokutu splácať postupne.

„Vzhľadom na vysoký peňažný trest, keďže profesor Fischer má príjem len z dôchodku, navrhujem, aby mu bolo povolené splácanie peňažného trestu, s ktorým súhlasil, formou splátok,“ dôvodil obhajca.

Čítajte viac:

Fischerove kajúcne 10-krát áno: Vypočujte si priznanie kardiochirurga

Urazený

Po skončení súdu sa Fischer odmietol baviť s novinármi, pre týždenník PLUS 7 DNÍ však prehovoril. „My Slováci si serieme do vlastného hniezda. Mňa uznávajú po celom svete. Ja som niečo vytvoril, obrovské hodnoty v tejto spoločnosti, a to nikto nenapíše,“ reagoval s krivdou v hlase.

Na dôchodok sa vraj tento 76-ročný muž v žiadnom prípade nechystá. „Ja som dobre poučený, čo teraz môžem a čo nemôžem z medicínskeho hľadiska. Môžem manažovať, môžem prednášať, to sa rozsudku netýka. Ja z toho nechcem vypadnúť. Moje vedomosti, ktoré mám aj v oblasti športovej medicíny a kardiochirurgie, tak to by som chcel odovzdať. Ak bude záujem,“ načrtol plány do budúcnosti.

V bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb s ním však už nepočítajú. Na chodbe ústavu stále visia tabule s menom Viliam Fischer, no sú prelepené striebornou páskou. Zrejme preto, aby pacientov nemiatli. V kancelárii, kde známy kardiochirurg roky pôsobil, po ňom nezostali žiadne veci.

Rodina v neistote

Zaujímavé je, že kým Fischer pozná trest, rodina, ktorá úplatok dala a spolupracovala s políciou, žije v neistote. Policajti obvinili štyroch ľudí z rodiny nebohej Fischerovej pacientky z prečinu podplácania. Nechýba medzi nimi ani žena, ktorá lekára v ústave vyfackala. Všetkým obvineným hrozí trojročná basa.

Otázne je, prečo sa vyšetrovanie vlečie a či bude aj v tomto prípade využitá možnosť uzavrieť dohodu o vine a treste. Alebo je len pre vybranú klientelu. Policajti na otázku, či bola rodine ponúknutá dohoda o vine a treste a s akým výsledkom, reagovali vyhýbavo.

„Na tieto otázky je možné odpovedať až po skončení vyšetrovania,“ napísala nám Marianna Paulíková z policajného prezídia. Bude zaujímavé sledovať počínanie orgánov činných v trestnom konaní, ako sa vyrovnajú so štvoricou, ktorá usvedčila známeho kardiochirurga z korupcie. Práve vďaka nim sa totiž policajtom podarilo získať dôležité dôkazy.

Spolupráca s políciou

Začiatkom februára zavolali na tiesňovú linku polície pozostalí nebohej pani Matildy, aby oznámili, že kardiológ od nich vzal úplatok. „Za mamou prišiel profesor Fischer. Predstavil sa, že on ju bude operovať. Keď som sa ho spýtala, či môže mamu operovať skôr, reagoval slovami, že všetko sa dá, keď sa chce.

Tak som si domyslela, že potrebuje peniaze. Dala som mu v jeho kancelárii obálku s 1 200 eurami a kávu. Hneď na ďalší deň mamu operoval,“ povedala nám dcéra Fischerovej pacientky.

Zdravotný stav pacientky však nebol po operácii dobrý. Rodina tak dala lekárovi ďalšie peniaze. Celkovo dostal tritisíc eur. Keď pacientka zomrela, rodina začala s políciou spolupracovať na odhalení Fischerovho korupčného správania.

Policajti pripravili telefón s nahrávacím zariadením a pre rodinu otázky určené chirurgovi. Po krátkom zaškolení nasledoval telefonát, ktorý srdciarovi zlomil väzy.

Čo je dohoda

Dohoda o vine a treste sa do zákona dostala v januári 2006. „Uvažovalo sa rôzne, pri ktorých trestných činoch bude možná. Nakoniec sa prikročilo k tomu, že je možná vždy. Či ide o nejaký prečin, alebo obzvlášť závažný zločin,“ hovorí odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Pripúšťa, že môže byť vnímaná kontroverzne, a to najmä v prípadoch, keď páchateľ trestného činu, ktorý je spoločensky vnímaný veľmi negatívne, vyviazne iba s podmienkou. Zároveň dodáva, že aj podmienečný trest je trest.

Dohodu o vine a treste navrhuje obvinený alebo prokurátor, no definitívne rozhodne sudca, ktorý ju môže zamietnuť. „Dôvodom môže byť napríklad neprimeranosť trestu,“ vysvetľuje Kurilovská. Inštitút dohody o vine a treste bol podľa nej zavedený preto, aby sa zrýchlilo konanie a ušetrili financie.

„Bolo by dobré zvažovať, či trest spĺňa odstrašujúci charakter. A práve mediálne známe korupčné aféry sa posudzujú tak, že tresty za ne neplnia odstrašujúci charakter. Zo 130 korupčných prípadov len vo dvoch využili nepodmienečné tresty.

A keďže korupcia je niečo, čo je pre spoločnosť nebezpečné, je na zváženie, či by sa nemalo pristupovať k prípadom tak, aby pôsobili odstrašujúco, lebo zatiaľ to tak nie je,“ uzavrela Kurilovská.

Prešľapy slovenských lekárov

Polák čaká na súd: Dohodu o vine a treste s prokurátorom uzavrel aj ďalší lekár, ktorého chytili pri preberaní úplatku. Vladimíra Poláka, bývalého prednostu pediatrickej urológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na bratislavských Kramároch, zadržala polícia pri preberaní päťsto eur a fľaše alkoholu.

Úplatok zobral za súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte Európskej únie. Na akom treste sa chce obvinený urológ dohodnúť, nie je známe. Prokurátor už podal návrh dohody na súd.

Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková potvrdila, že vec je pridelená sudcovi, ktorý zatiaľ nevytýčil zasadnutie. Podľa našich informácií by sa tak malo stať tento týždeň.

Razia u doktora Liptáka: V polovici februára otriasol verejnosťou rozhovor, v ktorom všeobecný lekár Peter Lipták hovorí o prijímaní darov od pacientov. Polícia začala stíhanie vo veci prijímania úplatku, za ktorý hrozí až osemročné väzenie.

Necelý mesiac po odvysielaní rozhovoru prišla do Liptákovej ambulancie polícia. „V rámci operatívnych previerok zistila také kriminálnorelevantné skutočnosti, že pacienti dávajú doktorovi Liptákovi dary, a to tým spôsobom, že keď prídu do jeho ambulancie, pred vyšetrením alebo po ňom, podajú mu obálku alebo priamo peniaze, že to je dar na ambulanciu,“ uvádza sa v príkaze na prehliadku.

Lipták vypovedal aj pred vyšetrovateľom. Ani viac ako mesiac od zaistenia materiálov v Liptákovej ambulancii policajti nikoho neobvinili.

Prečítajte si rozhovor s Viliamom Fischerom v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ!

VIDEO Plus 7 Dní