Podľa našich informácií k rozhodnutiu Andreja Kisku neuplatniť si mandát na opravu Slovenska, ktorý si vyslovene pýtal, mala prispieť okrem pokryvkávajúceho zdravia aj zlá chémia medzi ním a novým premiérom. „Matovič už pred voľbami avizoval, že v prípade, ak Andrej Kiska zostane obvinený, bude pre neho problém komunikovať s ním,“ spomína možné trenice politický analytik Ján Baránek.
Trnavský lokalpatriot Matovič navyše zmohol trochu aj uraziť popradského lokalpatriota. Jednou z vyslovených požiadaviek OľaNO smerom k partnerovi totiž bolo aj to, aby bol Andrej Kiska častejšie v hlavnom meste.
Robili si výčitky
Na zrátanie nezhôd medzi silným Oľanom a Za ľudí však musíme vytiahnuť prsty na oboch rukách. Počas kampane to zaiskrilo pri otázke či by mohol mať Andrej Kiska ministerstvo vnútra. Snahy Kiskovho predvolebného spájania sa do „bloku zmeny“, nazval Matovič „politikou poza búčky“, ktorá sa mu „hnusí.“ Exprezidentovi vyčítal neúprimnosť v rokovaniach a tvrdil, že „Kiska klame do očí“. Jeho stranu dokonca nazval „Za seba“.
Ostrými slovami sa nešetrilo ani v čase, keď sa tvorila vládna dohoda. Matovič napríklad ukázal prstom na podpredsedu Za ľudí Vladimíra Ledeckého. Bývalého starostu Spišského Hrhova líder OľaNO obvinil, že ako starosta mal blízko k HZDS a Smeru. Pripomenul to vraj len preto, aby sa trochu zastal nominantov Sme rodina. S bývalým Smerákom Martinom Borguľom, ktorý zasadne do parlamentu vo farbách Kollárových ľudí, mali totiž problém viacerí členovia Za ľudí.
Tiene oligarchov
Obyčajný človek ukázal prstom aj na minulosť ďalšieho podpredsedu Za ľudí, Juraja Šeligu. Opäť len tak, aby sa zastali ekonomického „esa“ Borisa Kollára Štefana Holého. „Iba tak povedať, že raz bol ten človek (Holý – pozn. red.) vo firme, ktorú vlastnil Vladimír Poór, a preto je automaticky diskvalifikovaný, to nemôže fungovať vo verejnom živote. Ak by sme išli touto logikou, tak ak si dobre pamätám, Juraj Šeliga zo Za ľudí bol vo firme, ktorú mal druhý oligarcha, pán Hodorovský alebo tak. Teraz čo povieme? Že Juraj Šeliga sa nesmie dostať do parlamentu?“ spýtal sa Matovič v televíznej relácii.
Trend vlani o Františkovi Hodorovskom písal ako o „najkontroverznejšom človeku veľkého slovenského biznisu“. Ide o podnikateľa v cestovnom ruchu. Vlastní Tatralandiu a podiel má aj v Tatry Mountain Resorts. Do pozornosti sa dostal v deväťdesiatych rokoch najmä v spojitosti so skrachovanou Slovenskou kreditnou bankou, kde bol predsedom dozornej rady. Trestne stíhaný bol len päťčlenný topmanažment banky, a to za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a pre úverový podvod. Vyše miliardy korún nenávratne zmizlo. Indície však ukazovali, že tunel bol zorchestrovaný na vyšších miestach.