Minister spravodlivosti Gábor Gál navrhol zmeny, no podľa odborníkov nie sú práve najšťastnejšie a nezabránia spolitizovaniu Ústavného súdu.

Garancia spravodlivosti

Diskusia o zložení Ústavného súdu väčšinu ľudí obchádza. Politológovia aj právnici však zdôrazňujú, že ide o mimoriadne dôležitú inštitúciu. „Ústavný súd je posledným garantom spravodlivosti na Slovensku a strážcom právneho štátu. Môže napríklad zrušiť zákony prijaté parlamentom, rozhoduje o porušení základných práv a slobôd. V minulosti tak rozhodoval o zrušení Mečiarových amnestií, o otázkach referenda o rodine či o možnosti vyvlastňovať pozemky z dôvodu výstavby diaľnic. V budúcnosti sa asi nevyhne rozhodovaniu o významných hodnotových otázkach, ako sú interrupcie či registrované partnerstvá. Ústavný súd bude len taký, akí ľudia ho budú tvoriť,“ vysvetľuje advokátka z Via Iuris Kristína Babiaková. Rovnaký názor má sociológ Ján Baránek. „Ústavný súd je poslednou inštanciou, ktorá zabezpečuje právny štát. Keď zlyhá parlament, vláda a exekutívne orgány, bude poslednou hrádzou proti anarchii,“ hovorí.

Formálne a politicky

Problém podľa politológa Grigorija Mesežnikova je politizácia voľby kandidátov, ktorých má prezident vymenovať. „Parlament navrhuje dvoch kandidátov, z ktorých jedného prezident akceptuje. No prax je taká, že strany, najmä pri posledných kandidátoch, nedali prezidentovi šancu. Smer zvolil len svojich zástupcov. Čo to môže spôsobiť? Ústavný súd je inštitúcia, ktorá sleduje ústavnosť v legislatívnej oblasti, teda súlad právnych noriem s ústavou. Ak by sa správal úplne stranícky, mohol by odmietať podania o nesúlade nejakého zákona s ústavou,“ vysvetľuje Mesežnikov. Podľa neho je pravdepodobnosť, že sa tak stane, relatívne vysoká. „Sú to nielen nominanti blízki strane, ale priamo poslanci. Teraz menovali dvoch bývalých poslancov, ktorí hlasovali aj za zákony, ktoré označil Ústavný súd za protiústavné,“ hovorí Mesežnikov. Podľa Babiakovej sa v minulosti k výberu ústavných sudcov pristupovalo veľmi formálne a povrchne. „Napríklad v roku 2006 za jeden deň vypočuli 30 kandidátov, pričom niektorým položili iba jednu otázku. O kvalite a dôveryhodnosti posledne vybraných kandidátov sú preto pochybnosti,“ hovorí Babiaková.

Bez akademikov?

Návrh ministra Gála počíta s vyšším vekom kandidátov, teda nad 45 rokov. Podmienkou je tiež schválenie nadpolovičnou väčšinou poslancov, čo doteraz nebolo. Kandidáti by mali mať niektorú z odborných právnických skúšok, pravidelne publikovať alebo prednášať a ovládať svetový jazyk. „Problém tohto návrhu je v tom, že v podstate sa akademici nebudú môcť zúčastniť na voľbe, lebo nie každý z nich má justičnú skúšku. To pokladám za úsmevné. Akademik pritom môže byť docentom, profesorom, môže prejsť mimoriadne náročné habilitačné konanie,“ myslí si Mesežnikov.

Dá sa aj lepšie

Návrh na zmenu výberu ústavných sudcov pripravila tiež organizácia Via Iuris a podporilo ho 38 právnikov a právničiek. „Navrhujeme, aby kandidáti na sudcov boli verejnosti známi dostatočne dlhý čas pred výberom, a navrhujeme prizvať do výberu odborníkov. Tiež navrhujeme priebežnú obmenu súdu po štvorročných obdobiach, aby sa nestalo ako teraz, že sa vymení 9 sudcov z 13. Kandidáti na sudcov by mali mať možnosť uchádzať sa o funkciu sami bez toho, aby ešte pred výberom museli získavať podporu osôb oprávnených kandidátov navrhovať,“ hovorí Babiaková. Podľa Via Iuris sudcami by sa mali stávať iba všeobecne uznávané osobnosti v oblasti práva, ktoré dávajú záruky, že budú svoju funkciu vykonávať riadne, čestne a nestranne. „Vzhľadom na špecifiká Ústavného súdu pri jeho sudcoch je kľúčové prihliadať na osobnú integritu a nezávislosť kandidáta,“ dopĺňa.

Prečítajte si aj:

  • Kauzy Ruska a Kočnera: Stále ten istý notár
  • FOTO Bugár prichytený na terase s fľašou vína. S týmito pánmi pripravoval kandidatúru?
  • Luxus pre smetiarov? Z našich daní si šéf OLO odklepol takmer dvadsaťtisíc eur na obleky!