Tip na článok
Gábor Gál (43): Do pripomienkového konania posiela vládnu zmenu voľby ústavných sudcov.

Ústavný súd: Minister navrhuje nový spôsob voľby jeho členov

Vyšší vek a nadpolovičná väčšina hlasov. Takto si predstavuje zmenu voľby ústavných sudcov minister Gábor Gál.

Gál predložil nové pravidlá na pripomienkovanie. Dohodla sa na nich koalícia. Kandidáti sa majú voliť v parlamente nadpolovičnou väčšinou a namiesto doterajších 40 rokov, musia mať najmenej 45. Požiadavkou tiež je, aby boli všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva a alternatívne musia mať aj niektorú z odborných právnických skúšok, pravidelne publikovať alebo prednášať a ovládať svetový jazyk.

Potrebuje opozíciu

Na zmenu Ústavy SR bude minister Gál potrebovať hlasy opozície, s ktorou sa chystá rokovať. Neúspech si nepripúšťa. Svoje návrhy na zmenu voľby nedávno odprezentovali aj renomovaní právnici. Tí chcú prispieť k tomu, aby bol Ústavný súd obsadený sudcami a sudkyňami, ktorí budú dôsledne chrániť základné práva, princípy právneho štátu a spravodlivosť na Slovensku. Medzi ich návrhmi na zlepšenie je napríklad možnosť, že sa kandidát bude môcť prihlási sám, zavedenie priebežnej výmeny sudcov v štvorročných cykloch, aby sa zabránilo výmene väčšiny sudcov naraz, zriadenie inštitútu náhradníkov a verejné hlasovanie v parlamente.

Vyšší vek nie je lepší

Vládny nárvh nezožal medzi právnikmi až také nadšenie.„Nie každá zmena však prispeje k zvýšeniu kvality Ústavného súdu. Prípadné zvýšenie požadovaného veku sudcov z doterajších 40 rokov na 45 rokov, o ktorom hovoril premiér Pellegrini, by bolo naopak škodlivé a mohlo by znížiť kvalitu Ústavného súdu. Súčasný požadovaný vek 40 rokov je úplne dostatočný, za primeraný ho pokladá aj Benátska komisia a zvýšenie tejto vekovej hranice by zablokovalo možnosť kandidovať pre ústavných právnikov z mladšej generácie a mohlo by spôsobiť nedostatok vhodných kandidátov na sudcov,“ myslí si Peter Wilfling z VIA IURIS, jeden z autorov návrhu.

VIDEO Plus 7 Dní