Kampaň v parlamente

Na prvý pohľad to bola veľkolepá akcia, ktorá do Národnej rady SR pred pár dňami prilákala takmer dvadsaťtisíc ľudí. V zákulisí sa však aj v tento významný deň odohrával tvrdý boj o voliča. A to priamo na pôde nášho zákonodarného zboru!

Nejednému zvedavcovi, ktorý si so záujmom prišiel popozerať priestory, kde usilovne rokujú naši najvyšší zástupcovia ľudu iste neušlo, že budovu parlamentu politici premenili na predvolebné bojisko. Nečudo. Voľby do samosprávnych krajov sa blížia a nie je nič lepšie a úspornejšie ako využiť štátom platené oslavy na svoje zviditeľnenie.

Tejto možnosti sa chopili hádam všetky parlamentné strany, ktoré budovu národnej rady zaplnili všakovakými bilbordmi. Na návštevníkov sa z nich milo a šarmantne usmievali hneď niekoľkí kandidáti na budúcich županov.

Mohli aj nemohli

Strany tak urobili napriek tomu, že „všetky poslanecké kluby boli vopred upozornené na poslaneckom grémiu, aby tento významný deň nezneužili na politický boj," povedala nám hovorkyňa národnej rady Zuzana Čižmáriková.

Ako je teda možné, že konali úplne opačne? Vraj preto, že zároveň boli všetci vyzvaní, aby svoju kampaň robili iba v priestoroch svojich klubov. Či má toto nejakú logiku nech posúdia občania, v každom prípade sa dá povedať, že politici využili možnosť svojej prezentácia za štátne peniaze mierou vrchovatou.

Sťažovali sa jeden na druhého

V tejto súvislosti priam paradoxne vyznieva informácia, že hoci svojim nepatričným „kampaňovaním" v parlamente mohli pôsobiť na ľudí obťažujúco, boli to práve zástupcovia strán, ktorí mali potrebu sa vedeniu parlamentu sťažovať - na svojich protikandidátov z iných poslaneckých klubov za to, že vedú predvolebný boj na pôde národnej rady.

Je to neuveriteľné, ale je to naozaj tak. Politici sa hašterili a „bonzovali" jeden na druhého ako malé deti. Aj keď Zuzana Čižmáriková odmietla konkretizovať kto na koho žaloval, prezradila aspoň toľko, že vedenie parlamentu v tejto súvislosti zaznamenalo päť individuálnych sťažností na kampaň inej strany. „Všetky sa riešili priamo na mieste," dodala.

Viac o tom, ako prebiehali oslavy Dňa Ústavy SR sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.