Ultrakonzervatívcov je v súčasnom parlamente viac ako dosť. No aj medzi nimi Štefan Kuffa vyčnieva. Vysoký muž s tvrdým pohľadom bol v predminulom volebnom období poslancom za hnutie Igora Matoviča. Po vážnom konflikte so 79-ročnou ženou jeho klub opustil, aby sa do národnej rady vrátil pod krídlami Kotlebových ľudákov. Ani im však neostal verný.

Zachraňuje projekt?

Kuffa s ďalšími členmi strany Kresťanská demokracia - Život a prosperita išli do volieb na kandidátke ĽSNS a spolu so synom Filipom a s Tomášom Tarabom sa dostali do parlamentu. Necelé tri mesiace od volieb však poslanecký klub opustili. Oficiálne sa im nepáčila kritika Milana Mazureka za to, že spravili názorovú platformu s poslancami za Smer.

V parlamentných kuloároch koluje iná verzia - vraj ide o pokus nenechať sa stiahnuť pod hladinu potápajúcou sa ĽSNS. Jej predseda Marian Kotleba totiž čelí procesu, ktorého výsledok môže mať vplyv na existenciu celej strany. „ĽSNS sa môže dostať do veľkých problémov a naozaj je možné, že sa Kuffa už nechce s nimi nechať spájať,“ zamýšľa sa aj politológ Grigorij Mesežnikov.

Poslanec sa ohradzuje. „Pán Kotleba má súd už vyše roka, tak­že to má nulový vplyv. Odišli sme z klubu, pretože sme predstavitelia samostatnej autonómnej strany a pán Mazurek chcel regulovať, kedy a s kým môžeme rokovať,“ trvá na svojom.   

Pomôcka

Viac ako serióznou politikou sa Kuffa zviditeľnil skôr kontroverznými výrokmi. Aj v novom parlamente už stihol pohoršiť viacerých. O kolegyni Vladimíre Marcinkovej (Za ľudí), ktorá je už viditeľne tehotná, povedal: „Pani kolegyňa sa sama ponúkla ako vizuálna pomôcka.“

Brojil totiž proti potratom a používal pritom vedľa sediacu Marcinkovú ako ukážku. „Ako otec ôsmich detí som sa jej spýtal, čo čaká - v zmysle, že matka čaká vždy dieťa a nie zhluk buniek. Nazval som ju s úctou matka a vzápätí som sa jej ospravedlnil, ak sa jej označenie matka dotýka,“ vysvetľuje poslanec, čo sa stalo. To však nie je všetko, keď sa v parlamente diskutovalo o opatreniach proti koronavírusu, nepáčili sa mu zavreté kostoly. „Nebojme sa, nikto z nás nezomrie, budeme sa modliť k Matke Božej, aby nás ochraňovala,“ zahlásil.

Utopiť?

Kuffa je poslancom parlamentu už druhýkrát. V rokoch 2012 až 2016 ho do národnej rady nepriviedol nikto iný než Igor Matovič. Svojím ultrakonzervativizmom sa okamžite preslávil. Brojil najmä proti gejom a lesbám. Organizátorov Dúhového pochodu, ale aj všetkých slušných občanov pobúril vyhlásením, že vraj ľudia, ktorí podľa neho povedia deťom, že osoby rovnakého pohlavia sa môžu mať rady, by mali radšej zomrieť. „Ja som povedal iný výrok, že ak ublížia maličkým, lepšie by im bolo, keby im uviazali mlynský kameň na krk a hodili ich do vody. A to je naozaj pravda,“ obhajoval sa svojrázne pred médiami.

Viete, kto ja som?

Poslanec Kuffa vystupoval aj proti populárnym bábikám s vampírskymi zúbkami. „To má negatívny vplyv na psychický vývoj dieťaťa. Ide o súlad tela a duše. Aby sa malé deti hrali s upírmi? Myslím si, že to nie je vhodné,“ hlásal a Igor Matovič sa ho vtedy zastával. Neskôr ho však už na kandidátku nedal. Dôvodom bol aj konflikt so 79-ročnou babičkou, ktorá poslancovi v roku 2015 struhla facku. Konflikt vznikol, keď cez jej pozemok jazdili nákladné autá na stavbu Kuffovho syna.

„Stále sa ma pýtal, či viem, kto on je. Chcela som odísť, ale on ma neustále udieral päsťami do hrude a sťahoval mi šatku. Až keď som mu pohrozila, že zavolám políciu, ustúpil,“ uviedla vystrašená babička. Kuffa na ňu podal trestné oznámenie za útok na verejného činiteľa.

Spoločné dobro

Podľa odborníka sú mnohé z Kuffových výrokov neakceptovateľné. „Zasahujú do dôstojnosti ľudí, lebo sú až nenávistné,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov. Dodáva, že, žiaľ, v strednej Európe pokladá časť verejnosti tento typ rétoriky za bežný. Ďalej na západ je to však iné. Ako príklad dáva hnutie Marie Le Penovej, ktoré sa pokladá za krajne pravicové. „Ona sa v strane zbavila ľudí s podobnou rétorikou,“ vysvetľuje Mesežnikov.   

Kuffa však vo svojom prejave problém nevidí a na otázku, či neplánuje zmeniť svoju rétoriku, reagoval: „Neviem, čo máte na mysli pod správaním, pretože určite neviem ovplyvniť, ako sa liberálne médiá o mne vyjadrujú. Vždy konám a hovorím podľa svojho svedomia a spoločného dobra.“