Nevzdáva to. Marian Kotleba sa už nedokáže nečinne prizerať, ako na sociálnych sieťach rastie popularita jeho spolustraníkov. Opäť skúša preraziť cez Facebook a Instagram. Tentoraz si dáva pozor na prejavy extrémizmu, aby o profil neprišiel. Môžete mu tam nájsť skôr zábery z folklórnych akcií, parlamentu aj selfie so synom.

Dáva si pozor

Kotleba si oficiálne stránky založil na Instagrame aj Face­booku začiatkom júla. Sledovateľom sa prihovoril vo videu a odvtedy zapĺňa svoj profil desiatkami príspevkov. „Nie je to prvý pokus ĽSNS a ich predsedu mať svoje oficiálne zastúpenie na týchto najväčších sociálnych sieťach, ich profily však boli pre šírenie extrémistického obsahu v minulosti už viackrát zrušené,“ vraví odborník na sociálne siete Gabriel Tóth z projektu Katedra komunikácie. „Z doterajšieho obsahu na jeho profiloch je zrejmé, že predseda ĽSNS si tentoraz dáva väčší pozor a zatiaľ sa vyhýba najočividnejším prejavom extrémizmu. Okrem klasického politického obsahu, ako sú videá z parlamentu alebo stretnutia s voličmi, nájdete na jeho profile fotky z osobného života, napríklad s jeho synom. Z tohto pohľadu sa však nevymyká celkovým trendom. Množstvo politikov dnes mieša formálny a neformálny obsah pri svojej komunikácii na sociálnych sieťach.“

„Domnievam sa, že svoju absenciu na sociálnych sieťach pociťoval ako hendikep hlavne po ,úspechu‘ Milana Uhríka a Milana Mazureka,“ myslí si o zriadení Kotlebových profilov poslanec Ján Benčík, ktorý dlhodobo upozorňuje na extrémistov na Facebooku.

FOTO Kotlebovej propagácie na sociálnych sieťach nájdete v GALÉRII >>

Dodáva, že Kotleba začal uverejňovať fotky svojho syna v čase, keď sa jeho manželstvo ocitlo v troskách a manželka podala návrh na rozvod. „Zrejme ako ,kresťan a bojovník za tradičnú rodinu‘ sa aspoň takto snaží zamaskovať skutočnosť, že práve on ani v tejto veci nie je žiadnym žiarivým príkladom pre ostatných.“

Dezinformácie

Podľa Tótha sa profily Mariana Kotlebu predsa len odlišujú od  ostatných slovenských politikov. „Nebezpečné je, že sa nevyhýba útokom na demokratické inštitúcie ani šíreniu dezinformácií, napríklad v súvislosti s pandémiou COVID-19. Vo svojich videách šíri nezmyselné konšpirácie o čipoch v pripravovanej očkovacej látke alebo o tom, že koronavírus bol umelo vytvorený a zámerne ho šíria vlády, aby tak obmedzili práva občanov. Nebezpečne využíva emócie strachu a do budúcna ohrozuje spoločnosť tým, aká jej časť sa bude ochotná dať zaočkovať proti vírusu,“ vraví Tóth.

Ján Benčík zas upozorňuje na to, že sa Kotleba „aktívne stavia do pozície mučeníka, ktorého prenasleduje ,politický‘ súd za to, že ,podporil chudobných‘ sumou 1 488 eur. Okoreňuje to nárekmi, že ho obvinili práve v deň výročia smrti jeho otca a najnovšie pojednávanie je presne na deň otcových narodenín. To, že súd tieto veci určite neeviduje, nie je podstatné. Podstatné je nahovoriť verným, že ide o priam diabolské naschvály a on je nevinnou obeťou“.

Rýchlo zablokovaný

Napriek Kotlebovej opatrnosti mu stačili dva dni od zriadenia profilu na to, aby ho Facebook zablokoval. Oznámil to na Insta­grame. Keď si človek pozrie jeho príspevky a diskusie pod nimi, je zjavné, že oveľa kritickejšie sa k nemu správajú ľudia na Insta­grame. Tam totiž nie je o negatívne alebo zosmiešňujúce komentáre núdza, na rozdiel od Facebooku, kde sa to hemží jeho nekritickými obdivovateľmi.

FOTO Kotlebovej propagácie na sociálnych sieťach nájdete v GALÉRII >>

Napriek tomu sa zdá, že Kotlebove profily môžu byť v budúcnosti veľmi populárne. „Keďže jeho profily vznikli nedávno, je ešte skoro porovnávať ich úspešnosť s inými slovenskými politikmi. Ale už dnes na príspevkoch dosahuje často tisícky interakcií, najúspešnejšie videá majú státisíce pozretí. A to zatiaľ bez použitia platenej reklamy. Ak bude pokračovať v tomto nastúpenom trende a jeho profily nezruší sociálna sieť, je pravdepodobné, že čoskoro sa dostane medzi najúspešnejších slovenských politikov na Face­booku či Instagrame,“ tvrdí Tóth.

Obvinení z cenzúry

V kuloároch sa o ĽSNS hovorí, že používa know-how nejakej zahraničnej strany. „Nemyslím si, že by priamo kopírovali konkrétnu stratégiu niekoho iného, skôr využívajú klasické prostriedky extrémistických hnutí,“ hovorí Tóth. „Na ich profiloch nájdeme mix populizmu, dezinformácií a útokov na národnostné menšiny, čo obzvlášť na sociálnych sieťach dobre funguje.“

Sociálne siete sa však už snažia dezinformácie eliminovať. „Facebook, YouTube či Twitter sú pod narastajúcim tlakom verejných inštitúcii, médií aj veľkých inzerentov, aby konečne začali účinne bojovať so šírením dezinformácií na ich platformách. Aj keď v posledných rokoch urobili viacero konkrétnych krokov, aby obmedzili ich šírenie, zatiaľ v tomto boji ťahajú za kratší koniec a nedokážu účinne odstraňovať tento typ obsahu,“ opisuje situáciu Tóth.

So stupňujúcimi sa opatreniami, ako je napríklad vymazávanie príspevkov alebo blokovanie profilov, však zároveň čelia tlaku z opačnej strany. Dotknutí politici ich obviňujú z cenzúry. Nedávno pre postup You­Tube vyplakával český politik Tomio Okamura. „YouTube mi včera bez akéhokoľvek predošlého upozornenia zrušil môj kanál,“ sťažoval sa. Dôvodom vraj bolo, že „opakovane zverejňoval videá, na ktorých boli vyobrazené násilné a kriminálne činy migrantov
v západnej Európe“.

„Prípad Tomia Okamuru v Českej republike nie je ojedinelý, podobné útoky na Facebook či Twitter často prezentuje aj americký prezident Donald Trump. Keďže neexistuje a nikdy nebude existovať úplne jasná línia medzi tým, ktorý obsah je už za čiarou a ktorý nie, môžeme očakávať, že tlak na majiteľov veľkých sociálnych sietí bude z oboch strán ešte stúpať,“ myslí si Tóth.

FOTO Kotlebovej propagácie na sociálnych sieťach nájdete v GALÉRII >>