Jeverejným tajomstvom, že relatívne nové nákupné centrum v Nitre v poslednom období dostáva nelichotivú nálepku centrum zlodejských gangov a rôznych asociálov obťažujúcich nielen personál v obchodoch, ale i návštevníkov. Postarala sa o to aj TV Markíza, ktorá priniesla niekoľko šokujúcich reportáží o tom, ako rómske gangy, predovšetkým maloletých a mladistvých, kradnú ako straky, čo im príde pod ruku, a beztrestne obťažujú svoje okolie hlukom a vulgárnym vyjadrovaním. Zamestnanci obchodov v centre i návštevníci sú opatrní, neradi zverejňujú svoju identitu, aby ich niekto, ak povedia svoj názor, neobvinil z rasizmu.

Všetci vieme, kto to je, dokonca niektorých už poznáme, pretože sem chodievajú pravidelne, ale nemôžeme urobiť nič, zhodujú sa predavačky. Rovnako v tom, že ak sa, nedajbože, niektorá z nich ohradí a zlodeja napomenie, dostane spŕšku nadávok, v ktorej slovo rasizmus nemôže chýbať. „Gadžovia“ však do konfliktu ísť nechcú, chcú pokoj. A čakajú, či situáciu pod Zoborom, kde vznikajú kriminálne rómske getá, začne konečne niekto riešiť.

Dolámaná sánka

Začiatkom marca, krátko pred záverečnou, vychádzal z moderného obchodného centra bočným vchodom mladý muž. Keď vchádzal do dverí, všimol si, že ho znenazdajky obkolesili štyria počerní chlapci, tak spozornel. Čakal, čo od neho budú pýtať, ale zostal šokovaný, pretože po ňom začali vykrikovať, či sa ide biť. Nereagoval a vo sne by mu nenapadlo, že sa ocitol zoči-voči agresívnym útočníkom. Strhla sa bitka, ktorej výsledkom boli štyri zlomeniny tváre mladého muža a strach, ktorý sa v jeho podvedomí prebudí vždy, keď stretne rómskeho spoluobčana. Členovia rodiny napadnutého mladíka sa k incidentu vyjadrili pod podmienkou, že nebudeme zverejňovať ich identitu, pretože čakajú, ako dopadne vyšetrovanie útoku. Vedia len, že polícia totožnosť páchateľov zistila a k útoku sa priznali. „Vo veci sa začalo trestné stíhanie, momentálne sa čaká na odborné vyjadrenie znalca z odboru zdravotníctvo,“ informovala nás hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková o tom, v akom stave je vyšetrovanie spomínanej udalosti.

„Podozrivé osoby boli stotožnené na základe kamerových záznamov z miesta udalosti a osobnej znalosti policajtov Obvodného oddelenia Policajného zboru Nitra-Kalvária, k totožnosti podozrivých sa vyjadrovať nebudeme. Nejde o organizovanú skupinu,“ dozvedeli sme sa. „V uvedenej veci začal poverený príslušník Policajného zboru trestné stíhanie za prečin výtržníctva v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví spáchaného formou spolupáchateľstva. Doposiaľ nedo­šlo k obvineniu konkrétnych osôb,“ doplnil túto informáciu hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček. Keďže celý útok zaznamenali kamery, zaujímalo nás, či polícia a prokuratúra akceptujú zábery ako dôkaz.

„Kamerové záznamy sa v každej veci vždy vyhodnocujú aj z hľadiska ich využiteľnosti ako dôkazu v trestnom konaní,“ reagoval hovorca. A ešte trocha štatistiky. Podľa krajskej policajnej hovorkyne polícia v obchodnom centre Mlyny od prvého januára tohto roka do prvého apríla zaevidovala osemnásť trestných činov, z čoho objasnila sedemnásť a šestnásť priestupkov. Z nich objasnila pätnásť.

Občianske hliadky

Nitrianska polícia prijala prvé opatrenia, ako bezpečnostnú situáciu v obchodnom centre riešiť. Súkromná bezpečnostná služba, ktorá v centre pôsobí, nevedela vyriešiť nič. Asociáli a zlodeji totiž strážnikov ignorujú a kým dorazila polícia, jednoducho sa rozišli a vrátili sa po odchode polície. „Darmo ich zachytila kamera, nič to nepomohlo,“ povedala nám vedúca jednej z prevádzok.

„My už tých ľudí poznáme aj vieme, kto to je, odkiaľ, a nič sa s tým nedeje. Len beháme na políciu vypovedať. Jedného z nich vidno na zázname, on však vyhlásil, že to nie je on, a teraz mu to treba dokázať. Neuveriteľné,“ vzdychne si žena. Na neriešiteľnej situácii sa už priživili aj Kotlebove hlavohrude v zelených tričkách, ktoré sa koncom apríla objavili v obchodnom centre. Údajne na žiadosť predavačiek.

Na výstrahu?

V ďalších dvoch prípadoch obvinili z prečinu krádeže osemnásťročného Mária z Nitry. „Z nákupného centra odcudzil elektroniku za viac ako 800 eur. Krádeže sa dopustil už v minulosti a je riešený aj za priestupky proti majetku,“ informovala Božena Bruchterová, hovorkyňa krajského riaditeľstva Policajného zboru. Zlodej napokon skončil v policajnej cele, ocitol sa dokonca vo väzbe. Vonku však zostali ďalší, a najmä maloletí, ktorí nie sú trestne zodpovední. Apropo, deti sú natoľko agresívne, že sa ich boja aj dospelí.

Napríklad vo februári takéto deti napadli troch školákov. Incident rozbehli dve dievčatá a dvaja chlapci, ktorí začali na vyhliadnutých školákov kričať, nadávať im a nakoniec ich naháňať. Bez príčiny na jedného z nich útočili kopancami. Napadnutého chlapca sa zastal jeho kamarát, ktorý ponúkol útočníkom pár centov. Deti si síce peniaze zobrali, no pár úderov ešte bezbranným školákom darovali. Toto je realita.

Tlupy z periférií

Ak sa v Nitre spýtate, kde sú rómske getá, ľudia zvyčajne reagujú rýchlo a presne. Samozrejme, nemožno všetkých hádzať do jedného vreca. Vychýrená je Borová ulica v centre mesta, vedľa ktorej už stojí čisto rómska základná škola. Bieli do nej prestali dávať svoje deti. Aj takto vyzerá segregácia v praxi. Svoje by však vedeli rozprávať všetci, ktorí musia na ulicu z nejakých dôvodov chodiť. Silnejšie povahy si poradia, ale slabšie?

Dodnes sa hovorí o tragickej a zbytočnej smrti mladej poštovej doručovateľky, ktorá nezvládla prácu v danej lokalite a spáchala samovraždu. Zlodejské gangy pochádzajú aj z časti Dražovce, kde je situácia skutočne napätá a ľudia už majú neprispôsobivých obyvateľov plné zuby. Najmä teraz, keď v okolí rastie nová automobilová fabrika a miestne domy začínajú slúžiť ako ubytovne pre cudzích robotníkov. Ďalšou lokalitou sú Mlynárce, kde rómske rodiny žijú dlhé roky. Najnovšie problémy sa objavili v Dolných Krškanoch, kde leží povestná Roľnícka ulica. Tam sa dokonca stalo, že obchod s potravinami zostal náhle zatvorený. Hoci oficiálne sa hovorilo, že pre práceneschopnosť vedúcej predajne, isté je, že potraviny stále „zdobí“ oznam o zákaze vstupu neprispôsobivým osobám.

„Chodia sem kradnúť a predavačky to musia platiť zo svojho, nečudo, že tu nechcú pracovať,“ hovorí sa medzi domácimi. V Dolných Krškanoch riešili aj problém s cudzím štátnym príslušníkom, ktorý pracoval v priemyselnom parku a prichytili ho pri krádeži. Bol veľmi agresívny, zranil predavačku. Po tomto incidente Jednota požiadala o spoluprácu mesto, ktoré v tejto lokalite zvýšilo frekvenciu kontrol mestských policajtov. Podobné problémy sú však aj v iných lokalitách, v Lužiankach, Hájskom, kde je vyšší podiel neprispôsobivých obyvateľov. Problém je, že takíto občania nielen kradnú, ale aj sa vyhrážajú zamestnancom ublížením na zdraví, nadávajú im, sú drzí a znepríjemňujú nákup ostatným zákazníkom.

Svrab a ochranka v autobuse

Do Dolných Krškán chodia do školy aj deti z Orechovho dvora. Orechov dvor je vyhradená lokalita, do ktorej nechodí ani doručovateľka, nevedie tam poriadna cesta, na čo nadávajú najmä taxikári, ktorí domácich pravidelne rozvážajú. Mesto zabezpečilo miestnym deťom školský autobus, v ktorom však okrem vodiča sedí esbéeskár. Takéto opatrenie prijali po tom, ako sa šoférovi nožom vyhrážal otec jedného žiaka. Nepáčilo sa mu, že vodič predtým školákov, ktorí sa správali neprístojne, vysadil z autobusu.

„V školskom autobuse stále jazdí ráno a poobede strážna bezpečnostná služba (SBS). V ostatných linkách mestskej autobusovej dopravy sa SBS využíva v problematických častiach mesta, kde chodí spoločne s revízormi,“ dozvedeli sme sa od primátora mesta Jozefa Dvonča, s ktorým sme sa stretli priamo na Orechovom dvore. Tam totiž mesto najnovšie bojuje s iným problémom, medzi miestnymi deťmi sa údajne objavil svrab, na ktorý upozornil obvodný lekár. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre túto informáciu oficiálne nepotvrdil.

Primátor nám však povedal, že mesto napriek tomu uvažuje o dezinfekcii domov v osade a ak sa domáci zapoja do upratovania a čistenia, mesto odpustí dlžníkom dlh na nájomnom, ktorý je okolo sedemtisíc eur. Mesto Nitra sa však snaží rómske obyvateľstvo integrovať a skutočne má pripravené rôzne opatrenia a aktivity. Tými najnovšími sú plány postaviť nové komunitné centrá v Dražovciach a v Dolných Krškanoch a rozšíriť to na Orechov dvor, v ktorom pomáhajú misijné sestry z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Neriešiteľná situácia?

Na Orechovom dvore v súčasnosti okrem misijných sestier pracujú dvaja sociálni terénni pracovníci. Martin Paška a Nikoleta Pučeková sú zamestnanci mesta a približne tri­stopäťdesiat ľudí zvládajú s prehľadom. Neboja sa, zvykli si.

„Venujeme sa predovšetkým miestnym deťom, vštepujeme im základné hodnoty, vychovávame ich a učíme. Pomáhajú nám kňazi, ktorí sem chodievajú. Vzory však majú vo svojich rodičoch, ktorí nepracujú a často ráno ani nevstanú, aby deti išli do školy.“

Práve nedostatok práce vníma Martin ako veľký problém, ktorého riešenie by možno pomohlo zmeniť ostatné veci. Toto, žiaľ, nikto nevie ovplyvniť ani zmeniť. „Snažíme sa vyvíjať aktivity na podporu zamestnanosti Rómov, práve obyvatelia tejto lokality prejavili záujem o pomocné práce pre mesto prostredníctvom mestských organizácií,“ dodal primátor Jozef Dvonč. Ako to však dopadne v ostatných spomínaných lokalitách, nevedno.